NK TEST: Mazda CX-30 AWD AT G180

„Skajaktiv iks“ puta AWD puta AT = koliko litara??

Novi SkyActiv-x agregat zapremine 2l, zahvaljujući naprednom sistemu kontrole sagorevanja i nešto drugačijem principu paljenja smeše u cilindrima, nudi 180KS pri 6000 obrtaja uz 224Nm pri 4000 obrtaja. Na papiru se čini kao vrlo ozbiljna snaga, međutim ukoliko pažnju usmerite ka obrtnom momentu, primetićete da je obrtni moment i obrtaji na kojima se nudi maksimum zapravo identična konvencionalnim atmosferskim verzijama, odnosno SkyActiv-G.

Prilikom testa ovog motora u Mazda 3 karoseriji, primetili smo da motor vrlo rado ide u više obrtaje što nije slučaj sa ostalim atmosferskim verzijama koje Mazda nudi. Deklarisana potrošnja iznosi prosečno 5,6l dok se za gradsku vožnju očekuje 6,6l. Vožnja na otvorenim putevima bi trebala biti najekonomičnija – 5,1l.

Već letimično gledanje na brošuru bi svakome, ko iole razume elementarne pojmove iz fizike, trebalo da budi sumnju jer preko 1,5 tona težak automobil traži dosta energije za pokretanje, tako da bi bar ona brojka u urbanim uslovima eksploatacije morala biti vrlo optimistična, u najmanju ruku.

Ogibljenje je prilično dobro podešeno i zapravo je vrlo upotrebljivo u gradskim uslovima, jer današnji putevi u srpskim gradovima su izuzetno lošeg kvaliteta, prošarani utonulim šahtovima, rupama, neravnim i često previsokim ležećim policajcima i ostalim radostima koje pneumatici sa dosta muke apsorbuju i u većoj meri propuštaju kroz poslovično tvrda SUV ogibljenja sve do samih putnika. Pneumatici u dimenziji 215/55 (deo GT paketa) se ne mogu okarakterisati kao nisko profilni, tako da se dosta vibracija, koje su rezultat uništenih beogradskih ulica, maskira zahvaljujući kako pneumaticima, tako i pomoću ogibljenja koje je identično na svim CX-30 modelima, bez obzira na prisustvo AWD sistema – napred Makferson, pozadi torzija.

Uprkos tome što ogibljenje, bar na papiru, ne koristi moderniji multilink, ono u potpunosti zadovoljava zahteve vrlo širokog spektra vozača. Naginjanje je minimalno, ponašanje automobila vrlo neutralno, a kada se na sasvim korektne vozne karakteristike doda AWD, ponašanje u krivini postaje još sigurnije te je, imajući u vidu namenu i tip vozila, CX-30 AWD izuzetno kompetentan. G-Vectoring je kao i na ostalim modelima vrlo teško osetiti u akciji, ali je činjenica da je Mazda odlično maskirala SUV karoseriju i CX-30 se u velikoj većini situacija ponaša identično kao i hečbek ekvivalent (Mazda3).

Što se tiče automatskog menjača, Mazda se drži svog proverenog rešenja – šestostepeni automatski sa pretvaračem obrtnog momenta, odnosno ono što bi smo nazvali „klasični automatik“. Mehanički gledano, rešenje je sasvim korektno i jedina realistična zamerka je činjenica da nema sedmi stepen prenosa čime bi se uticalo na smanjenje potrošnje i buke prilikom vožnje auto putem. Da, menjač jeste za nijansu sporiji da reaguje kada ste u ručnom režimu rada, ali je naše mišljenje da ogromna većina kupaca koji se odluče za automatski menjač zapravo nikada, ili skoro nikada, neće pokušavati da koristi ručne komande, a posebno kada ste za volanom SUV vozila.

Da se vratimo na potrošnju. Gradska vožnja, uprkos tome što SkyActiv-X nudi vrlo visok stepen efikasnosti, nije bila ni blizu onome što je deklarisano u katalogu. Jasno, vožnja tokom hladnog perioda znači da start-stop sistem ne može u početnoj fazi rada da bude aktivan, a iz dosadašnjeg iskustva znamo da Mazda AWD sistem unosi dosta „troškova“, tako da u praksi smo u gradu imali oko 10l. Uz dosta pažnje, imajući u vidu hladno vreme i špiceve u beogradskom saobraćaju, možda bi to moglo da bude jednocifreno, ali naprosto 6,6l koji su deklarisani su možda dostižni u nekim manjim mestima bez mnogo stani-kreni situacija, ali mi tokom kompletnog testa nismo u gradskim uslovima manje od 10l.

Pri 100kmč potrošnja iznosi oko 6l gde motor ima oko 2200 obrtaja, dok pri 130kmč potrošnja iznosi oko 7,5l uz oko 2800 obrtaja. S obzirom da je šesti stepen prenosa relativno kratak te je za redovnu putnu brzinu potrebno prilično obrtaja, buka u vozilu je nešto viša nego što je to slučaj u Mazda3 G122 hečbeku, ali malo manja nego što je u Nissan Qashqai dCi AWD.

Nemanja Šarović
Večni entuzijasta.

1 COMMENT

  1. Deluje mi mocno, da ga kupim ne mogu ali se nadam da cu uskoro moci u Autorentdoo da ga iznajmim i provozam.

Comments are closed.

- Advertisment -