Spor i vrlo težak proces prodavanja Volvoa, koji je bio integralni deo Ford korporacije kineskoj kompaniji Geely (Zhejiang Geely Holding Group) je završen, a finalna cena Volvoa iznosi 1,8 milijardi USD.
Fordova plan izlaska sa tržišta luksuznih automobila prodajom Aston Martin,a Land Rovera, Jaguara i Volvoa je ovih dana završen, tako da će se Ford sada u potpunosti okrenuti ka Ford proizvodnom programu.
Generalni Direktor Ford korporacije, Alan Mulally, je izjavio: „Volvo je odlična marka sa snažnim proizvodnim portfoliom. Volvo je posle uspešnog restruktuiranja profitabilna kompanija i uvereni smo da za ovu firmu postoji lepa budućnost u vlasništvu Geely-ja.“
Dugačak i veoma naporan proces prodaje Volvoa je konačno uspeo da razmrsi klupko vlasničikih odnosa nad intelektualnom svojinom nad naprednim tehnologijama koje se koriste u Ford i Volvo proizvodnom programu. Volvo i Ford će, po ugovoru, nastaviti da posluju i Ford će nastaviti da isporučuje pogonske sklopove i druge komponente Volvou, baš kao što će imati obavezu da asistira Volvou na polju razvoja, razvoju i nabavci specijalizovanih alata i drugih zajedničkih komponenti dok se Volvo bude nalazio u periodu tranzicije.
Time je stavljena tačka na Volvo transakciju, sa kojom je Ford izgubio čistih 4,6 milijardi USD za 11 godina ne računajući ulaganja i gubitke koje je Volvo pravio tokom tog perioda (poslednja profitabilna godina za ovu kompaniju je 2005. godina).
Novi generalni direktor Volvoa će biti doskorašnji Generalni Direktor Volkswagen SAD Grupe. Aktuelni direktor, Stephen Odell, se vraća u okrilje Forda na poziciju Generalnog Direktora Ford Evropa.
Geely se nada da će prekinuti niz vrlo neuspešnih preuzimanja evropskih automobilskih kompanija od strane kineskih, nakon čega su evropske kompanije ekspresno bile gašene zbog nemogućnosti pomirenja dva dijametralno suprotna pristupa poslovanju.
Geely je već najavio da će duplirati proizvodni obim u kineskoj fabrici, s obzirom da je plan Geely-ja da na kineskom tržištu do 2015. godine prodaje 150.000 Volvo-a godišnje. Kineska kompanija je najavila da želi da investira dodatnih 900 miliona USD u Volvo.