NK TEST: Nissan Qashqai 2.0 dCi 4X4 A/T

Kompaktna SUV vozila su doživela pravi bum u protekloj dekadi. U jednom paketu se nudi dosta toga, a uz pomoć naprednih motora, menjača i integralnih pogona plaća se samo mala premija po pitanju performansi i ekonomičnosti. Iako je Qashqai relativno novi igrač u ovoj klasi, sve karakteristike govore da je u pitanju odlično izbalansiran proizvod i da će konkurenti imati dosta problema da ga nadmaše.

Osnovno pitanje je ko se nalazi u ciljnoj grupi kupaca ovog modela? Reklamni slogan za Qashqai na našem tržištu glasi: „Definicija urbanog“ i on, kako nam čini, u potpunosti odgovara na prethodno postavljeno pitanje. Kompaktni SUV modeli u rukama vozača iskusnih u terenskoj vožnji mogu da savladaju naizgled nepremostive prepreke, pa smo u uverenju da je slična situacija i sa Qashqai-jem.

Image

Njegove terenske sposobnosti nismo testirali, imajući u vidu da će broj silazaka ovog automobila čak i na travnate površine biti u rangu statističke greške, a ne redovna upotreba. Za one koji zaista idu često van druma, Nissan nudi daleko zanimljiviji model – X-Trail. Mi smo se bavili samo urbanom eksploatacijom i sa zadovoljstvom konstatovali da sve urbane zadatke ovaj automobil obavlja sa izrazitom lakoćom.

Image

Istorijat

Nissan Qashqai je u potponosti evropski proizvod – dizajniran je u evropskom Nissan dizajn centru (London), a proizvodnja je poverena Nissan fabrici u Velikoj Britaniji, u gradu Sanderlendu. Kao što smo rekli u uvodnom delu teksta, Qashqai je prilično mlad model. Prvi put se pojavio na Sajmu automobila u Parizu, 2006. godine, a prodaja je počela naredne, 2007, godine. Cilj je bila prodaja 100.000 komada godišnje, što je sa uspehom ostvareno tokom prve godine prodaje ovog modela. Nissan je regaovao brzo na odličnu prodaju ponudivši 2008. godine verziju sa tri reda sedišta, koja omogućava prevoz sedam putnika – Qashqai +2.

Image

Pogonski agregati su stigli iz Renoa, dok je pogon Nissan-ov. Qashqai koristi ALL-MODE 4×4 pogon (za modele sa 4×4 pogonom, naravno), koji je preuzet sa X-Trail modela. Gama motora se sastoji od 1,6 (110KS) i 2,0 (140KS) litarskog benzinca i dCi dizelaša 1,5 (105KS) i 2,0 (150KS). Pored manuelnih menjača na raspolaganju su i CVT (za 2,0 benzinac) i 6-stepeni automatski (2.0 dCi). Prvu generaciju modela su krasile visoke ocene na NCAP testovima, kao i odlični rezultati na polju pouzdanosti.

2010. u Ženevi je predstavljena restilizacija Qashqai i Qashqai +2 modela. Nova generacija Qashqai-ja donosi izmenjeni dizajn prednjeg dela automobila, nove i kvalitetnije materijale enterijera, bolju zvučnu izolaciju, LED svetla (opciona) i revidirano ogibljenje. Gama motora je ostala nepromenjena, tako da u Qashqai-ju za sada nema TCe benzinaca.

Spoljašnjost

Dimenzije Qashqai-ja su: dužina – 4330mm, širina 1783mm, visina 1615mm i međuosovinsko rastojanje 2630mm.

Image

S obzirom da je u pitanju SUV, tj. crossover vozilo zanimljiv podatak je svakako i „klirens“ koji iznosi vrlo korektnih 200mm. Maksimalni prilazni, odnosno odlazni uglovi iznose 19,2 i 30,2 stepena respektivno. Dakle, kao što mu naziv klase kaže, u pitanju je vozilo koje ima daleko bolje terenske sposobnosti nego putnički automobil, ali ne toliko bolje da bi se moglo deklarisati kao terenac. Sama silueta automobila je vrlo sportska, pa i pored gabarita automobil izgleda kao da je sposoban za žustriju vožnju – što i jeste.

Image Image

Image Image

Image Image

 

Nova generacija je donela vrlo diskretne kozmetičke izmene i malo bogatiju opremu. Razlike između starog i novog modela nisu baš jasno vidljive nekome kome automobili nisu sfera interesovanja, pa diskretno redizajnirane plasitke i delovi karoserije često prolaze neprimećeno.

Namena

Crossover vozila, po definiciji, su putnička vozila sa terenskim sposobnostima. Ova klasa vozila daleko više insistira na automobilskim voznim karakteristikama i udobnosti, a tek nakon toga se priključuju terenske sposobnosti. Vozila sa višom vozačkom pozicijom daju dodatni osećaj sigurnosti vozačima i putnicima u njemu, tako da su ona vrlo čest izbor svih onih koji imaju porodicu ili planiraju da je zasnuju.

Da li je to racionalno rešenje, imajući u vidu da se za adekvatnu sumu novca može kupiti zaista luksuzni automobil/karavan srednje klase, koji će najverovatnije ponuditi daleko udobniju i komforniju vožnju? To možda i najbolje govori koliko su kupci zainteresovani da voze automobil čija silueta podseća na terensko vozilo, čime se dobija na osećaju sigurnosti. 

Prtljažni prostor nije impresivan, a sigurno ne kada se uporedi sa onime što nudi daleko jeftiniji Fluence. Porodični kupci odmah moraju da uračunaju kupovinu krovnog kofera, zato što u prtljažniku neće biti dovoljno mesta za odlazak na duže putovanje, a pogotovu ukoliko pripadate tipu ljudi koji na odmor nose kompletnu dečiju sobu „za svaki slučaj“.

Ogibljenje

Ogibljenje je vrlo mekano, pogotovu ukoliko ste očekivali terensko vozilo. Ogibljenje ne samo što je udobno, već i vrlo dobro upija razne vrste neravnina, a prelazak preko „ležećih policajaca“ postaje daleko manje naporan posao. Ogibljenje je tako projektovano da niti u jednom momentu nećete pomisliti da je u pitanju vozilo koje je prilično visoko i sposobno za osvajanje terena van asfalta. Tragičan kvalitet magistralnih drumova, kao i još gora situacija na beogradskom asfaltu postaju daleko manje stresni kada se za volanom Qashqaija i prosto vam mora biti jasno da je prilikom projektovanja ogibljenja prste umešao Renault. Sve to govorimo iako su na vozilu bile 17″ felne sa gumama relativno niskog profila, pa će kupci nekog od malo slabije opremljenih modela možda imati i još udobnije vozilo nego ono koje smo mi testirali.

Image
 

Kada je dinamičnost vozila u pitanju, vešanje je nalik automobilskom. Brzi prolasci kroz krivine, nagle promene pravaca, kao i neravnine na putu usred krivine jako malo utiču na Qashaqai, koji već posle samo nekoliko desetina kilometara pruža dovoljno poverenja vozaču da potpuno zanemari činjenicu da se vozi vrlo visokim vozilom sa podjednako visokim težištem.

I zaista kad pogledate ispod vozila (ili to pročitate u brošuri) videćete da je vešanje vrlo moderno i nalik automobilskome. Napred je McPherson, dok se nalazi multilink rešenje koje ovo vozilo čini vrlo poslušnim kada usred promene pravca naletite na neravninu.

Motor i menjač

Gama motora se sastoji od četvorocilindričnih agregata. Benzinska ponuda se sastoji od 1,6 litarskog motora sa 115KS/156Nm i 2,0 litarskog sa 140KS/196Nm. Slabiji benzinac se isporučuje u kombinaciji sa petostepenim manuelnim menjačem i samo sa prednjim pogonom, dok se jači motor može poručiti sa prednjom ili 4×4 vučom, a kod ovog motora je moguće birati između šestostepenog manuelnog ili opcionog 6-stepenog CVT menjača.

Što se dizel game tiče, na raspolaganju su tipični Renault agregati – 1.5 dCi sa 105KS/240Nm i 2.0 dCi sa 150KS/320Nm. Manji dizelaš se isporučuje sa šestostepenim manuelnim menjačem i samo u kombinaciji sa prednjim pogonom. 2.0 dCi je moguće poručiti sa prednjim ili integralnim pogonom, a opciono je moguće poručiti šestostepeni automatski (pretvarač obrtnog momenta) menjač.

ImageMi smo u testiranom vozilu imali najskuplju varijantu – 2.0 dCi sa automatskim menjačem. Kao i obično, ako ne znate šta valja, odaberite najskuplje – ova kombinacija je savršen izbor. Snažni motor i vrlo dobar automatski menjač omogućavaju da se vozite vrlo udobno, bez zamaranja i da dugačke relacije prevaljujete sa minimalno zamora. Ručica automatskog menjača je izrađena veoma kvalitetno, pa je nama tokom većeg dela vremena bilo prirodno da se ruka odmara položena upravo na ručicu menjača.

Image

Gradska vožnja je, takođe, uživancija sa ovom kombinacijom. Potrošnja, ukoliko vozite bez snažnih ubrzanja u gradu „košta“ 9 litara dizela na 100km, što za 1674kg težak automobil i nije tako mnogo. Ako vam se to čini mnogo, uvek možete uštedeti tako što nećete odabrati automatski menjač ili čak odabrati slabiji, 1,5 litarski, dizelaš. Motor iako vrlo snažan, ipak mora malo da se pomuči dok ne pokrene tešku karoseriju, ali kada se automobil pokrene, ubrzanje je vrlo dobro – što možete proveriti u nastavku teksta.

Kočnice su vrlo dobre i omogućavaju da se vrlo teško vozilo (testirani model je težak 1674kg) zaustavi bez ikakvih trzavica, a delovanje kočnice je progresivno i lako je navići se na nju. Svi Qashqai modeli nezavisno od pogona su opremljeni disk kočnicama na svim točkovima (napred ventilirajući diskovi), a dalju pomoć pružaju ABS, EBD i NBAS sistemi. Poslednji sistem u spisku je poznatiji kao Brake Assist (BA), ali se na Nissan vozilima on naziva NBAS (Nissan Brake Assist).

Nemanja Šarović
Večni entuzijasta.
- Advertisment -