NK TEST: Mazda 3 G165

0
5684
NAS SPONZOR

Mazda inženjeri su nam izbili nekoliko aduta sa ovako podešenom Mazda 3 mašinom. Enterijer je veoma kvalitetan, odlično realizovan i ergonomičan. Sve zamerke koje smo mogli da uputimo na zastareli izgled enterijera kod prethodnih vozila iz Mazda ponude sada su otklonjene i po pitanju enterijera imamo samo pohvale, a posebno prisustvo HUD sistema povoljno utiče na bezbednost zato što vozač sada ima još manje potrebe da sklanja pogled sa puta ispred sebe.

Specifikacije: Mazda 3 G165
Tip motoraČetvorocilindrični benzinski DOHC SkyActiv
Radna zapremina1998ccm
Tip menjačaŠestostepeni manuelni
Maksimalna snaga@obrtaji165KS (121 kW) pri 6000 obrtaja
Maksimalni moment/obrtaji210 Nm pri 4000 obrtaja
Fabrički deklarisane performanse
Maksimalna brzina210 km/čas
Ubrzanje 0-100km/čas8.2 s
Prosečna potrošnja (grad)7.5 l/100km
Prosečna potrošnja (autoput)4.8 l/100km
Prosečna potrošnja (mešovito)5.8 l/100km
Dimenzije vozila
Težina1295 kg
Dužina4460 mm
Širina1795 mm
Visina1465 mm
Međuosovinsko rastojanje2700 mm
Zapremina prtljažnika364 l
Zapremina rezervoara51 l
KlirensNije deklarisan
Cene baznog i testiranog modela
Naziv baznog modelaMazda 3 G100 Emotion
Cena baznog modela14490 EUR
Naziv testiranog modelaMazda 3 G165 Revolution
Cena testiranog modela21290 EUR
Godina pojavljivanja modela2013

Udobnost je još jedan aspekt koji je unapređen i to u velikoj meri. Zapravo, Mazda 3 je trenutno jedan od bolje izbalansiranih automobila u segmentu – udobnost i vozne karakteristike u jednom paketu. Pohvala je tim pre veća kada imamo u vidu da smo vozili automobil sa 18“ točkovima. Ogibljenje savršeno upija sve vrste neravnina od udarnih rupa pa do talasastih neravnina na autoputu. I u svim situacijama radi odlično, bez obzira da li sedite napred ili pozadi.

Motor i menjač su veoma dobri, ali je skraćeni konačni odnos doprineo nešto većoj potrošnji i buci u automobilu, dok povećanje performansi nije bilo značajno iako je Mazda 3 G165 pokazala da ima jako dobra međuubrzanja, kao i da je sposobna da vrlo kompetentno ubrza i do veoma visokih putnih brzina. Menjač je nešto sporiji nego što bi smo mi voleli da vidimo u automobilu sa ovako sportskom karoserijom, ali se u redovnom radu to ne može primetiti.

Potrošnja nije visoka za ono što motor nudi, ali moramo da ponovimo da su nas Mazda 6 i CX-5 toliko razmazili da smo očekivali još niže brojke od ovog automobila. Možda će to ipak moći da ponudi G120 varijanta koju sledeću očekujemo u našoj test floti.

Iako cena od 22.000 EUR nije posebno primamljiva, treba imati u vidu da je ovo top motorizovani i opremljeni model koji Mazda može da ponudi i da u skladu sa time cena nije neprimerena, niti se ovom paketu ima šta zameriti – čak obratno. Ekonomičnost, solidne performanse, sposobna i prostrana karoserija i vrlo kvalitetan i bogat enterijer. Možda jedina osobina koja nije u superlativu je prtljažni prostor koji je u sredini onoga što se može naći u klasi.

1
2
3
4
5
6
7
Prethodni tekstVolkswagen Golf GTE
Sledeći tekstF1: Drugi dan testa u Bahreinu
Večni entuzijasta.