Zaključak
Čini se da je cilj prodora u premium segment bio previše optimističan i da Opel neće ugroziti prodaju BMW4 ili Audi A5 kabrioleta, koliko god to bila inicijalna ideja. Jednostavno, Cascada ima previše elemenata koji ukazuju da je ovo automobil koji samo pretenduje na premium, ali on to zapravo nije.

Možda najveći problem za Cascadu, kada je pokušaj ulaska u premium segment, čini komandna tabla. Upravljač, ručica menjača, servisni displej, prekidači na konzoli i komandnoj tabli su identični onima koje možete naći u drugim Opel modelima. Dodatno, more konfuznih tastera na centralnom delu konzole ne samo što ne liči na premium rešenje, već je i samo po sebi čudno za svakoga ko nije do sada imao priliku da poseduje Opel vozilo.
| Specifikacije: Opel Cascada CDTi | |
|---|---|
| Tip motora | Èetvorocilindrièni komon-rejl turbo dizel |
| Radna zapremina | 1956ccm |
| Tip menjača | Šestostepeni automatski |
| Maksimalna snaga@obrtaji | 165KS (121 kW) pri 4000 obrtaja |
| Maksimalna snaga@obrtaji | 350 Nm od 1750do 2500 obrtaja |
| Fabrički deklarisane performanse | |
| Maksimalna brzina | 212 km/čas |
| Ubrzanje 0-100km/čas | 10.4 s |
| Prosečna potrošnja (grad) | 8.2 l/100km |
| Prosečna potrošnja (autoput) | 5.0 l/100km |
| Prosečna potrošnja (mešovito) | 6.2 l/100km |
| Dimenzije vozila | |
| Težina | 1816 kg |
| Dužina | 4696 mm |
| Širina | 1839 mm |
| Visina | 1443 mm |
| Međuosovinsko rastojanje | 2695 mm |
| Zapremina prtljažnika | 380 l |
| Zapremina prtljažnika (+ zadnja sedišta) | 750 l |
| Zapremina rezervoara | 56 l |
| Klirens | Nije deklarisan |
| Cene baznog i testiranog modela | |
| Naziv baznog modela | Opel Cascada 1.4T |
| Cena baznog modela | 23940 EUR |
| Naziv testiranog modela | Opel Cascada Cosmo CDTi |
| Cena testiranog modela | 36178 EUR |
| Godina pojavljivanja modela | 2013 |
Sa druge strane, premium modeli skupo naplaćuju svoje namenski dizajnirane enterijere. Adekvatno ili nešto lošije opremljeni Audi A5 ili BMW 4 sa automatskim menjačem i dizel motorom koštaju oko 55.000E što je dobrih 20.000E skuplje od testirane Cascade. Čak je i A3 Cabriolet primetno skuplji, a da pri tome nudi značajno manje opreme, slabiji motor i bez automatskog menjača kao i dosta manje putničkog i prtljažnog prostora.

Ukoliko zanemarimo želu Opel marketinga da Cascadu uperi ka premium segmentu, Cascada je cenovno idealno pozicioniran da apsolutno dominira u svom segmentu gde VW Eos, Peugeot 308 CC, Megane CC i drugi konkureti nemaju ništa čime bi mogli da pariraju Cascadi koja nudi više svega za isto ili manje novca. Dodatno, opcije koje nudi Opel čak nisu ni dostupne kod adekvatnih konkurenata.
Vozne karakteristike Cascade su, takođe, veoma dobre i skroman izbor konkurenata iz C segmenta teško može da parira vrlo kvalitetnom donjem postroju koji nudi odličan kompromis između udobnog i dinamičnog.

Smatramo da je Cascada ponudila ubedljivo najbolji odnos dobijeno/uloženo kupcima koji ne insistiraju na punom premium tretmanu, a da pri tome nemaju ništa protiv da u automobilu imaju dosta opreme koja, po definiciji, može da se nađe samo u premium segmentu vozila.
Cascada nudi vrhunski ugođaj vetra u kosi, a da pri tome ne žrtvuje mnogo na dinamici vožnje i da istovremeno nudi mogućnost udobnog transporta četiri osobe. Ukratko, Cascada je odličan izbor za sve kojima budžet ipak nije neograničen i spremni su na određene kompromise.