Jedna od naših zamerki upućenih za novi Megane (ovde isključujemo GT model) se odnosilo na sistem oslanjanja koji je podešen dosta mekano. Ovo prouzrokuje nešto više ljuljana i situacijama malo bržih krivina i magistralnog puta. Kada vozač pređe preko tog inicijalnog osećaja, može otkriti priličnu količinu prianjanja na prednjoj osovini i mogućnost „sportskije“ vožnje. Dok se vozač zabavlja počinje da se navikava na oslanjanje, putnicima to nikako neće biti tako zabavno.
Megane u Grand Coupe varijanti ne menja ovo stanje stvari, ali je karakter automobila ipak nešto drugačiji. Jednostavno, mekano oslanjanje mnogo više odgovara limuzini karoseriji i pojača utisak udobnosti.

U odnosu na EDC varijantu koju smo ranije testirali, prisustvo ručnog 6-brzinskog menjača takođe utiče na karakter. Sa jedne strane je manuelni menjač uvek „sportskija“ opcija, ali zahvaljujući dugim brzinama, to u ovom slučaju nije izraženo. Prenosni odnosi su podešeni za ekonomičnost kao parametar broj jedan, dva i tri, pa su shodno tome i performanse nešto slabije u odnosu na EDC varijantu. Kontrola proklizavanja točkova je veoma agresivna i u korenu seče svaki pokušaj malo agresivnijeg starta, a već pomenute duge brzine rezultuju da performanse u nekim merenjima budu primetno slabije. Utisak u vožnji je potvrđen i kroz rezultate merenja, pa tabela već dovoljno govori.
| Telemetrija | |
|---|---|
| Testirani model | Renault Megane Gran Coupe dCi 110 |
| Datum merenja | 9.5.2018 |
| Vremenski uslovi pri testu | 26C Suvo |
| Tip i dimenzije pneumatika | Michelin Primacy 3 205/50/17 |
| Ubrzanje | |
| 0-60kmč | 5.40s |
| 0-100kmč | 12.20s |
| 0-150kmč | 37.40s |
| 400m (vreme/izlazna brzina) | 19.50s / 116.30kmč |
| 1000m (vreme/izlazna brzina) | 35.70s / 147.90kmč |
| Međuubrzanje | |
| 60-90kmč (3. brzina) | 5.30s |
| 60-90kmč (4. brzina) | 7.10s |
| 60-90kmč (5. brzina) | 9.90s |
| 60-90kmč (6. brzina) | 16.30s |
| 80-120kmč (3. brzina) | 12.30s |
| 80-120kmč (4. brzina) | 11.30s |
| 80-120kmč (5. brzina) | 14.80s |
| 80-120kmč (6. brzina) | 17.90s |
| Kočenje | |
| 60-0kmč (vreme/kočioni put) | 2.00s / 14.00m |
| 100-0kmč (vreme/kočioni put) | 3.00s / 38.10m |
| Napomena: Sva merenja se vrše po tri puta uzastopno, a uzima se samo najbolji rezultat. | |
Pri ubrzanju do 60 km/h razlika je minimalna, ali za sve dalje od toga se lagano povećava. Ovo najbolje demonstriraju merenja „elastičnosti“, kada od 60 do 90 km/h treba gotovo sekund više u trećem stepenu prenosa. Isto je i kod 80 do 120 km/h merenju, gde 6-brzinski ručni menjač je baš dosta sporiji bez obzira u kom stepenu prenosa pokušali da ostvarimo najbolji rezultat.
Performanse dCi 110 motora dosta ugušene ovakvim menjačem, a prisustvo Multisens sistema ne pomaže mnogo. U test primerku se našao najjači paket kada je reč u multimediji pa je Multisens imao dosta podešavanja, ali ne i sva.
Naime, ukoliko vozilo poseduje 4Control opciju, što ide uz GT verzije, tu je moguće podešavati i oslanjanje, dok se kod nižih paketa opreme podešavanja svode na personalizaciju unutrašnjosti, performanse klima uređaja i servo volana.
Ostala podešavanja se odnose na izgled instrument table i boju ambijentalnog osvetljenjenja, tako da ne verujemo da će vlasnici imati često potrebu da posegnu za promenom ovih opcija. Interesantno je to što se u podešavanjima nalazi i opcija za zvuk motora, pa se i to primeti kada se prebaci iz, recimo Eco režima u Sport. Same performanse automobile se gotovo ne menjaju promenom dostupnih modova, već je sve manje više estetsko/akustična promena i gotovo neprimetna promena potrošnje goriva.
Kada pominjemo potrošnju goriva i performanse, priča o mostu i ćupriji je aktuelna i ovde. Performanse jesu slabije, ali je potrošnja primetno manja. Tokom 940 pređenih kilometara na testu, prosečna potrošnja je bila 4,6 litara, što je skoro litar manje u odnosu na EDC varijantu. Pored toga, moramo napomenuti da je noga na gasu bila za nijansu teža, jer tako mora kada u nekim situacijama želite da izvučete nešto performansi iz ove motor i menjač kombinacije. Nešto preko 50% navedene kilometraže je pređeno u gradu, sa ostatkom pređenim u autoput i magistrala uslovima.

EU brzina na autoputu rezultuje prosek potrošnje od tačno 5 litara, pri 2300 obrtaja u 6-toj brzini. Dužina ovog stepena prenosa se vidi u situacijama kada se nađete na nemačkom autobanu, pa je na primer, brzina od 150 km/h i dalje ispod 3000 obrtaja (2700-2800) a potrošnja je u proseku oko 6,3 litara. Tako ni u ovim situacijama vožnja nije previše skupa.
Na magistrali se ostvaruje najbolja ekonomičnost gde je vrlo lako imati prosek i ispod 4 litra. Treba imati u vidu da je optimalna brzina za potrošnju skoro 90 km/h, jer je tada motor tek tada ulazi u optimalni opseg obrtaja. Ovo zna da bude malo nezgodnu zbog poštovanja ograničenja, pa se ponekad mora koristiti peta brzina, što za nijansu povećava potrošnju.
Poseduujem novi Megane 4 sa DCI 110 i ručnim menjačem, pa da dodam par stvari.
Test je zaista odrađen dobro, posebno voozne karakteristike.
Ono što nije navedeno ili možda i netačno je:
-U 6 stepenu prenosa auto ima minimalnu potrošnju, čim pređe 70 km/h, tako da je idealan za magistelu
-Promena modova rada motora je itekako osetna. Recimo u ECO modu, odziv gasa je ponekad opasno slab, ali se u preticanju može eliminisati stiskanjem papučice gasa do kraja, kada se aktivira „kik“ koji anuliše ECO mod i daje punu snagu. U SPORT modu auto je značajno agilniji i elastičniji, itd
-Sam motor je pravljen da radi u režimu od oko 1300 do 3000 rpm, i sve preko je jako loše, ali zato u ovom opsegu motor zaista otkida. tako da se u preticanje može normalno u 6 brzini na brzinama preko 75 km/h. Auto vuče 6 brzinom na usponima do 8%, ako je brzina preko 75 km/h, što je prosto neverovatno.
Drago mi je da ste naveli zaista realnu potrošnju goriva, u raznim režimima. Moj auto ima prosečnu potrošnju od 4,8 stvarnih na 20 000km, gde je bilo dosta ii autoputa sa prosečnim brzinama od preko 130 km/h.
Ne znam kloliko je ukupno auto prešao pre testa. Tek, treba bar 20 000 km, da se razradi i dobije prave performanse.
Lepe testove pravite, profesionalne i tehnički ispunjene, a ne samo PR saopštenja, kao većina mnogo poznatijih auto glasila u Srbiji i regionu
Comments are closed.