Tradicija iziskuje poštovanje, ali dalje hranjenje mitova ne. Osnovne vrednosti uglavnom nisu opipljive, niti na kratak rok vidljive, pa i krajnju ocenu novog VW Pola treba uzeti kao ograničenu mogućnostima.
U svakom smislu kratko vreme u društvu pete generacije Pola ostavilo je par otvorenih pitanja, a oprezan uvod znači da nakon testa nismo u stanju da rušimo pomenute mitove, niti da gradimo nove. Ono što možemo, preneti utiske i uporediti ga sa sve oštrijim konkurentima, možda će rešiti dilemu zainteresovanih da adekvatno plate obećani kvalitet, reputaciju i ime.
Dizajn
Dizajn jednog od favorita u B segmentu najmanje je teška tema, jer je tu uvek bilo najmanje kontroverzi. Iz ličnog ugla autora, poslednji značajan iskorak na ovom polju bilo je predstavljanje treće generacije 1994. godine. Sledi još jedna generacija i nekoliko restilizacija koje je zaista teško razdvojiti. Zaista jasno, ono što daje dividendu ne treba menjati.

Talas osveženja, odnosno nešto izmenjen stilski pravac doneo je čovek sa dobrom reputacijom, Walter de“Silva. Jedostavnost, dinamičnost i robusnost su neke od osnovnih osobina koje je ovaj Italijan prepoznao kod nemačke marke.
Stilska gimnastika brzo gubi na popularnosti, a na duge staze manje može značiti više, tvrdi de“Silva, a njegov kredo u slučaju novog Pola je La Semplicità.
De“Silva je 2007 godine „prekomandovan“ iz Audija kako bi ispravio rad prethodnika i definisao smernice za budućnost. Dizajn Golfa šeste generacije je u poslednji čas revidiran, dok je Polo pete generacije u potpunosti plod njegovog načina rada. Kompletan dizajn novog Pola realizovali su Oliver Stefani i Marco Pavone, dok je završnu reč imao Walter de“Silva.
Možda iz tog razlog Polo deluje izražajnije i pored izuzetno čistog i jednostavnog pristupa. Audi A4 poslednje generacije tekođe je delo de Silve, pa se deo aristokratske pojave luksuzne marke može videti na prednjem kraju Pola. Naglašen središnji deo, isturen donji deo branika i blago na dole zakošeni farovi agresivnih linija.
Zadnji kraj je taj koji najjasnije razdvaja Polo od Golfa i predstavlja delimično evoluciju prethodnika. Veće dimenzije automobila, niža silueta i karakteran prednji kraj čine Polo markantnijim i privlačnijim automobilom.

VW Polo je narastao, ali ne u meri kao pojedini konkurentski modeli, pa ukupna dužina ostaje ispod 4 metra, iako automobil ostavlja utisak mnogo većeg automobila u odnosu na prethodnika. Dužina Pola je 3952mm (36 mm više), širok je 1682mm (32 mm više) i niži za 13mm (ukupno 1454mm).
Trag točkova je veći je za 30 mm, pa nove dimenzije sada iznose 1.464 mm napred, te 1.456 mm pozadi. Maksimalne dimenzije guma povećane su na, koju deceniju pre nezamislivih, 215/40 R17.

Enterijer i oprema
Na našem testu našao se primerak u Comfortline paketu opreme sa nešto nezaobilazne opcione opreme. Dakle, srednji paket opreme, koji bi trebao biti najčešći izbor ne samo ovdašnjeg kupca.
Ulazak u vozilo možda i najjasnije izdvaja VW od konkurencije. Komandna tabla i volan su lepo oblikovani, masivni, sve deluje robusno, jednostavno i praktično. Primenjeni materijali ostavljaju jako dobar utisak, pa nemate uobičajenu potrebu da kucnete prstom o neku plastičnu imitaciju ili loše obrađenu površinu.
Iskusno i umereno doziranim niklovanim detaljima, poput prstenova instrumenata i ventilacionih otvora kompletnoj pojavi je dat završni dodir, koji u značajnoj meri, možda i podsvesno, stvara osećaj kvalitetnog proizvoda.

Korpulentne osobe uvek daju najbolju ocenu vozačke pozicije i sedišta. U slučaju Pola prostor je odlično iskorišćen pa će i iza visoke osobe ostati mesta za osobu prosečnih gabarita. Podešavanje prednjih sedišta i volana po visini omogućiće brzo nalaženje solidne pozicije za volanom, a jednostavan dizajn obezbediće nadprosečnu preglednost napred i pozadi.

Jednostavan pristup kod Pola ide možda i korak dalje od neophodnog. Očigledno je logika kompanije da današnjeg vozača ne treba opterećivati podacima poput temperature rashladne tečnosti i ulja, ali računanje potrošnje u srednjem pakketu opreme uz pomoć olovke i papira, kao i pre deceniju dve nam se nikako ne sviđa. Putni računar daje samo elementarne podatke.
Naš primerak u standardnom paketu stiže bez klima uređaja i sa pripremom za audio uređaj, pa ćete se za ove neobilazne stavke morati dodatno isprsiti. O detaljima poput aluminijumskih felni, senzora za kišu i parkiranje, ulasku u vozilo i startovanju motora bez ključa nemojte ni razmišljati.


Od standardnih delova opreme koje vredi pomenuti, a da se automatski ne podrazumevaju, izdvajamo podešavanje prednjih sedišta po visini, volana po dubini i visini, te grejane i električno podesive spoljne retrovizore.

Otkrivena je topla voda još davno na geotermalnim izvorima i gejzirima. Majmuni se kupaju u bazenima ispunjenim toplom vodom po ciči zimi.
Polo je automobil godine. VW je fleksibilan proizvođač koji ima veoma različito opremljene modele da ponudi – od klotara za flotnu prodaju do vrhunskih R modela. Nema sumnje da je preskup za ono što nudi, barem u prvo vreme, dok je auto nov i atraktivan.
Kad se tržišta malo zasite, kad prođe prvi talas, i cene će biti bolje prilagođene onome što se dobija. Dakle ili će porasti nivo opreme, ili će cena padati.
Polo sam gledao detaljno, slažem se da je 1.2 nedovoljan, a da je 1.4 prevaziđen po mnogo čemu. Dobar izbor i po meni prvi je 1.2 tsi turbo benzinac i srednji 1.6 TDI dizelaš. U principu jedino ta 2 motora imaju smisla za običnog čoveka. Ne računam GTI koji će biti u manjini što se prodaje tiče.
Imao sam prilike da se vozim u modelu sa 3 cilindra i 60 konja. Mogu vam reci da je voznja bila toliko tuzna i smesna da mi je i sam vlasnik priznao da je pogresio sto se tice kupovine kola koja idu kao Yugo 45. Prosto da ne poverujes sta se ovde prodaje za 11 hiljada evra. I da auto nije imao cak ni klimu.
Veliki sam obozavaoc VW ali brate ovo je dranje koze sa ledja !
Ovaj Polo je bio u mom užem izboru prilikom kupovine novog automobila (pored aktuelnih Clia i Hyundaia i20) na sajmu 2011. Kada sam ga malo bolje pogledala i provozala šokirala sam se koliko je iza gorepomenuta dva modela! Ne samo da je još uvek nerealno skup već za te pare, u odnosu na konkurenciju, zaista daje jako jako malo (od udobnosti, preko performansi pa do kvaliteta završne obrade). Neću reći na koji sam se na kraju automobil odlučila (jedan je od gornja dva) da ne pravim reklamu no to svakako nije Polo. Mislim da ovaj automobil danas kupuje jedino neki tvrdokorni ljubitelj VW-a. Naravno, ne kažem da je Polo loš, naprotiv, samo konkurencija nudi mnogo više – za mnogo manje para! Apsurdno!
VW trocilindrasi su smece, od performansi, zvuka do potrosnje.. Zvuce kao motokultivator, ovo vazi i za dizele i benzince.. Zbog 3 cilindra stvaraju se vece vibracije motora koje su u svakom slucaju lose za trajnost motora… A polo je precijenjen definitivno u svakoj varijanti…