Test vožnja
Dok smo mi pričali sa vlasnikom o KS, Nm, ubrzanjima, problemima i sličnim temama, radnici u lokalnoj perionici automobila su završili posao i automobil je bio spreman za slikanje. Uzbuđeni i znatiželjni članovi NK ekipe su krenuli u akciju.
Automobil na prvi pogled govori dosta. Jasno je da najviše pažnje poklonjeno funkcionalnosti, tako da će oni koji na pomen reči “tjuning” očekuju automobil sa ogromnim krilom, neonkama na podu i 19” felnama biti razočarani. Ono što je takođe primetno jeste da klasična Opel boljka do kraja devedesetih – rđa napada i Radetov Kadett. U razgovoru smo saznali da će automobil tokom proleća biti kompletno rasklopljen i da će limarija biti vraćena u fabričko stanje. Pored toga, vlasnik automobila nam je otkrio da želi da nabavi i pravi oldtajmer – Opel Kadett C.
Spolja gledano, ništa ne govori da je u pitanju prava drumska raketa, sem možda izduvnih cevi. Dimenzije felni i pneumatika su nepromenjene tako da svu silinu ovog motora na podlogu prenose Goodyear Hydragrip gume dimenzija 195/50 R15, na 15″ ATS felnama, koje su se pokazale kao veoma robusne, što je razlog zašto još uvek nisu zamenjene iako na njima ima dosta ožiljaka nastalih prilikom vožnji po, uvek neugodnom, krugu Mišeluka.
GSI Turbo troši pri normalnoj vožnji do 10 litara u gradu i 7 litara kombinovano, a vlasnik se posebno ponosi činjenicom da je sa jednim rezervoarom otišao i vratio se sa trke u Mostaru prošle godine. Ovom rezultatu, po njegovim rečima, je prisustvao njegov dobar prijatelj, koji je stalno dovodio u sumnju podatke o potrošnji, tako da je imao priliku da se uveri iz prve ruke o potrošnji. U priči o svakodnevnom vozilu nama je jedino smetalo ogibljenje, koje nije stvoreno za novosadske ulice razrovane rupama nakon hladnih zimskih dana – zamerka koja je rezultat toga da mi obično testiramo standardne putničke automobile. Naravno, za ono čemu je ovaj automobil namenjen, zamerki o tvrdo podešenom ogibljenju nema.
Zadnja sedišta GSI-a su odavno izbačena kao suvišna, a u ogoljenom enterijeru iza vozača i suvozača nalaze se slik Yokohama gume koje se koriste samo za trku.
Desno od nogu suvozača je džep sa EDS Motorsport elektronikom, a od važnih instrumenata za vozača treba pomenuti pokazivač pritiska turbine i merač bogatstva smese goriva ispod volana. Levo od volana, pored prekidača za svetlo je i prekidač sa odabir odgovarajućeg režima rada motora, koji se razlikuje po jednom od 5 navedenih setovanja snage motora.
Ubrzanje u GSI Turbo-u
Aluminijumske pedale nalazile su se u automobilu još od kupovine i prema rečima Radoslava savršeno su podešene za davanje međugasa pri menjanju brzina naniže.
Iako su standardne kočnice zamenjene sa AT Power, koje su otpornije na pregrejavanje (fade resistant). Radoslav je na putu ka Varaždinu na još jedno takmičenje uspeo ošetiti jedan disk preforsiravši ga kočenjem sa 260 km/sat na samo 80 km/sat. Zahvaljujući ovom problemu mogli smo se osetiti strašne vibracije koje nastaju kada se snažno koči sa velikih brzina. Za predstojeću sezonu najavljeni su i novi kočioni diskovi.
Prilično nelagodnu i neudobnu vožnju kroz grad rasekao je rezak zvuk REMUS izduva, a automobil je prosto poleteo preko mosta Slobode kao katapultiran iz praćke. Najmlađi član ekipe bio je potpuno zatečen, pa je bezuspešno pokušavao da nađe taster za snimanje videa. Bukvalno iskakanje iz sedišta preko spojeva mosta nije nimalo olakšalo posao, a po ulasku u tunel ka Mišeluku ostatak ekipe više nije bilo u retovizoru. Na upućen uznemireni pogled, Rade je samo mirno prokomentarisao: “To je bilo bez turbine”. Ostatak ekipe je pristigao tek nešto kasnije debelo prekoračivši ograničenje brzine i mogućnosti redakcijskog automobila, kome nije lako palo da zadrži Radetov automobil u vidokrugu.
GSI Turbo u odlasku
Na Mišeluku su nas dočekali brojni ljubitelji motocikala, koji su se nadmetali u vožnji na zadnjem točku, uputivši samo par radoznalih pogleda ka nama. Odmah smo osetili i posebnu atmosferu ovog mesta koje je godinama simbol za auto-moto trke, kako leglane tako i one malo manje legalne. Rade nam objašnjava da su priče o suludim trkama više stvar senzacionalizma novinara i da je Mišeluk mesto gde su momci uvek mogli da potroše višak adrenalina, ali je zato ludovanje po gradskim ulicama smanjeno na najmanju meru.


Došao je i trenutak da se isprobaju puni potencijali GSI-a i to prvo sa setovanjem na 280 KS, a zatim i svih 310 KS. Unapred nam je jasno stavljeno do znanja da automobil nije pripremljen za krug, već isljučivo za potezanje na pravcu. Ovo naravno ne znači da Radoslav nije veliki ljubitelj vožnje na krugu, ali se street race jednstavno nametnuo kao finansijski prihvatljiviji ulazak u svet nadmetanja i sređivanja automobila. Setovanja od 280 i 310KS zahtevaju potpuno ispravnu Lambda Sondu , inače će, ukoliko EDS Motorsport računar detektuje neispravne informacije, maksimalno raspoloživ režim biti onaj iz Phase1 – 260KS.
Pri prvom testu ubrzanja bilo je jasno da pogon na prednje točkove predstavlja ključni problem za prenos ogromne snage na asfalt. Automobil dolazi do trakcije tek u trećoj brzini, a ni znatno duži stepeni prenosa 5-stepenog menjača ne pomožu u borbi sa ogromnim obrtnim momentom. Posle treće brzine sledi skoro suludo ubrzanje, šaltanje u četvrtu, a zatim strašno kočenje na kraju pravca ka tunelu i ulazak u desnu krivinu.

Saznanje da nije bila u pitanju maksimalna snaga nije bilo previše prijatno (auto je vožen sa snagom od 260KS), a nakon toga smo imali priliku da vidimo kako automobil ubrzava u raznim situacijama. Testiran je leteći start u trećoj brzini pri 70-80 km/sat. Pun gas bez diranja kvačila i sledi ponovni gubitak trakcije (obilno proklizavanje) koji traje više od jedne sekunde, a zatim i ponovno lansiranje sa prelaskom u četvrti stepen. Sve traje zaista prekratko i već sledi snažno kočenje na kraju pravca.
Nakon što su svi članovi redakcije imali priliku da osete brutalne sile, nastavljamo sa pričom na popularnoj “okretnici” ili “mikseru”. Ono što nam je predstavljalo najveći problem je kako dokumentovati i prikazati čitaocima kako ovaj automobil zaista ubrzava. Naime kamera jako teško dočarava ono što vaše telo registruje, a to sila koja deluje na njega. Nasloni sedišta su prilično oboreni, kao u borbenim avionima, da bi G sila minimalno delovala na putnike. Dakle onaj osećaj kada vas “sedište gura” ili kada vam se stomak zalepi za leđa prilikom ubrzanja u snažnijim serijskim automobilima je bio skoro potpuno odsutan, tj. bio je teško primetan. Jedini pokazatelj je bio taj da je glava jako otežala i da nije lako pomeriti je kako bi videli i digitalne “cajgere” na kojima brojevi na pokazivaču brzine vrtoglavo skaču.
Poređenja radi, navodimo da moderni WRC reli autombili imaju oko 320KS i 550Nm, vrednosti veoma slične, koje proizvodi ovaj motor u najagresivnijem režimu rada. Više od 200kg lakši Kadett od WRC autombila omogućava da se nadoknadi napredni 4×4 pogon kod WRC automobila, pa je ubrzanje 0-200kmč veoma slično. Kadett od 0-200kmč (tačnije od 10kmč kako bi se bar malo izbegli gubitci na startu) ubrzava za oko 13s!!!
Kao finale, Rade nam je pokazao da je ugradio u Kadetta digitalni displej preuzet sa Astre F GSI na kome se može očitati trenutna potrošnja, prosečna potrošnja, autonomija sa raspoloživim gorivom, spoljna temperatura. Pored toga, ugrađen je i električni šiber preuzet sa Opel Omege . Ovi detalji su pokazatelj da je u pitanju autombil koji se koristi u svakodnevnom saobraćaju gde ovakvi detalji mogu umnogome olakšati vožnju.
Jedan od problema koji na takmičenjima Radoslav rešava oktan booster-om je nemogućnost nabavke goriva sa 98 oktana, koje je preporučeno za C20LET motor. Veća otpornost na pojavu detonacije je posebna važna ako uzmemo u obzir da je motor često u režimima rada koji ga dovode do krajnjih granica sve sklopove. Žal nam je ostala što nismo uspeli da uhvatimo fotoaparatom atraktivna sukljanja plamena iz izduva, a koja su obično poslednje što vidite od ovog GSI-a pre nego što nestane na horizontu.


Dan se već bližio kraju, a čekao nas je put ka Beogradu pa smo sa ljubaznim domaćinom razmenili još par reči, u želji da saznamo buduće planove. Prepreka željama su naravno finansije, koje i pored velike popularnosti ovog takmičenja na Balkanu nisu jednostavno rešive. Takmičenja ubrzanja u Hrvatskoj su izuzetno atraktivna i okupljaju često preko 20.000 gledalaca. Domaćim takmičarima nije veliki problem da obezbede veliku podršku sponzora koji su izuzetno zainteresovani da se njihove reklame nađu na atraktivnim automobilima koji privlače veliku pažnju publike. U Srbiji je nažalost situacija dosta lošija, ali s obzirom da su zvanična i dobro organizovana nadmetanja u Hrvatskoj počela dosta ranije vremena za napredak ima napretek.

Prilično razočaravajuća organizacija takmičenja na Batajnici verovatno je stvar prošlosti, pa se za 2008. godinu očekuje kvalitetnija organizacija. Aerodrom u Batajnici će tokom 2008. biti renoviran, tako da trka ubrzanja na toj pisti neće biti. Ukoliko sve bude išlo po planovima GSI Turbo će pored zasluženog vizuelnog ulepšavanja, dobiti i više KS ispod već krcate haube. NOS sistem se nameće kao prihvatljivije i efektivnije rešenje od skupe Stage 3.5 varijante firme EDS Motorsport koja podrazumeva otvaranje motora i skupu zamenu standardnog turbo punjača modelom KKK K26 i prilično mali napredak performansi.
Pored povećanja snage motora, biće sprovedeni i detaljni radovi na karoseriji automobila. Rade je planirao da se automobil kompletno rastavi, kao kod pripreme trkačkih automobila, i da se karoserija u potpunosti “prevari” gde će se umesto standardnih tačkastih varova raditi “puni varovi”, odnosno variće se punom dužinom spojeva, čime će se čvrstina karoserije dramatično povećati. Ovakav potez u potpunosti možemo da razumemo, pogotovu nakon što smo osetili kako motor, nakon puštanja gasa posle snažnog ubrzanja, bukvalno hoće da uvije karoseriju oko sebe.
U svakom slučaju voma smo znatiželjni kakav će biti ishod prolećnog “spremanja” i unapred se radujemo novom susretu, uz želju da ove godine Rade ove godine postigne još impresivnije rezultate u 402 Street Race šampionatu. Mi obećavamo da ćemo se potruditi da ispratimo ovogodišnje Radetove nastupe u ovom atraktivnom nadmetanju.
Rečnik
Ukoliko niste verzirani učesnik uličnih trka, neki od termina zahtevaju dodatno objašnjenje. Evo nekih najbitnijih:
Drag – U našem jeziku postoji nekoliko sinonima za ovu reč: Potezanje, trka ubrzanja, ubrzanje. Drag je engleska reč, koja u američkom slengu označava trku dva automobila kako bi se utvrdilo koji je brži. Trka sa startom „iz mesta“ se vozi na asfaltnoj stazi dugačkoj 1/4 milje, odnosno 402m.
Drift – Najtačniji prevod bi bio proklizavanje ili zanošenje. Cilj učesnika drift trka je da zadatu putanju prođu sa što većim uglom zanošenja automobila i što većom brzinom. Drift je sport nastao u Japanu, gde su i ponikla prva zvanična takmičenja. Najpoznatije takmičenje je D1 šampionat.
Fade – U bukvalnom prevodu „izbledeti“. U automobilskom rečniku, ova reč označava sposobnost kočionog sistema da i nakon velikog broja snažnih kočenja zadrži sposobnost zaustavljanja vozila. „Fade resistant“ kočnice su izrađene od materijala sposobnih da zadrže sposobnost zaustavljanja i pri visokim radnim temperaturama.
Turbo, interkuler, wastegate, blowoff – Termini vezani za turbo punjače. Pročitajte naš tekst o turbo punjačima radi boljeg razumevanja ovih termina.
NOS – Nitrous Oxide Systems, naziv američke kompanije, koja proizvodi sisteme za ubrizgavanje NO u cilindre motora. NO pri u kontaktu sa vazduhom dovod do snižavanje temperature, tj. povećanja gustine vazduha u cilindrima što rezultuje povećanjem snage motora.
Nemojte da se ljutite, ali ovakvim tekstovima samo podstičete ono što ne treba afirmisati. Automobil je star i zreo za isključenje iz saobraćaja.
Naravno da nema ljutnje.
Međutim, uopšte se ne slažem sa idejom. Starost automobila nema nikakve veze sa njegovim povlačenjem iz saobraćaja.
Jedini kriterijum za povlačenje automobila iz saobraćaja je njegova tehnička ispravnost.
Vrh!
NADJI BILO KOJI NOVIJI DA JE BRZI!
MOMCI SVAKA CAST!
nacicu milion novih i brzih automobila ovaj auto bi da se vozi 1000 km konstantno 220 i vise trosio 50 litra i raspao bi se!
ovde pricamo o popularnosti ulicnih trka pa samo dobrim i novijim automobilima mozemo da postignemo veliku popularnost ulicnih trka necemo gledaoce privuci kantama koje samop sto se ne raspadnu pa makar ova knta isla i za manje od 4 sekunde do 100 ali to ne privlaci siroku masu vec mozda par zaludjenika za takve stvari!!
Zalosno je sto se propusta sustina teksta. Nijedna kuca nije napravljena od krova, pa ne moze ni ova. Sam naslov ima odredjenu poruku, pa moram da se zapitam zasto se povrsno cita? Ni motor bolida formule 1 ne moze da izdrzi vise od dve trke pa i tu mozda mozemo nesto pogresno da zakljucimo?
I ja bih voleo da gledam drag trke sa perverzno skupim automobilima, ali da li uzimamo u obzir okolnosti u kojima zive ljudi kojim je posvecen ovaj tekst? Da li je mozda procitan zakljucak i nada da cemo ovim malim koracima uciniti nesto na ozivljavanju skupog nadmetanja kao sto je auto-moto sport na ovim prostorima? Tekst nije napisan da bi nekoga ubedili da je Kadet bolji od Lamborghinija samo zato sto mi to kazemo.
I na kraju, da malo podgrejemo vatru, ostaje cinjenica da ce ova “kanta” poderati vecinu “super” automobila. Zar tu nesto nije u redu? Da li mozemo da postavimo neka pitanja i izvucemo odredjene zakljucke? Da li mozemo da usmerimo bilo kakvu kritiku i na drugu stranu?
ta kanta moze da podere mozda skuplje automobile na nekih 400 metara ali opet kazem skuplje ne skupocene jel od kako vozim imam uvek novija kola i znam sta znaci novi motor i novi menjac a sta stari to su 2 ne uporedive stvari mozes ti staru kantu da nabudzis na 200 konja i pored nje da stavis novi auto od isto toliko razlika je nebo zemlja!!
e sad ako u kantu ubacis 500 konja pa vereovatno na 400 metara ce da dobije i verujem da ovaj auto moze da dobije dosta automobila na toj razdaljini ali svaka malo duza distanca pod velikim brojem obrataja znaci da bi se on raspao!!
trosio do hr 7 litra verujem ali na 120 ali zato na 250 trosi 70 litara!!!
ali sustina mog komentara je nesto drugo da bih privukli paznju siroke mase potrebni su dobri automobili lepi za oko i koji atraktivno deluju nece klinci i ribe da dolaze da gledaju 2 juga koji se ganjaju pa makar oni isli i 280 ali za oko ne privlaci publiku!!!
i jos nesto nema glupse stvari nego kad napisu jugo ide 250 a ustvari u njemu motor od golfa 2 gti i samo skoljka od juga debilizmu nikad kraja ili kad skuter ide 150 od 50 kubika a ustvari ubacen siri klip i on ima 80 kubika nemam ja nista protiv toga ali niti je to jugo niti je ovo skuter od 50 kubika treba nazvati stvari pravim imenom!!
Srki je ocigledno popio bananu od kadetta pa je tako izfrustriran. Ne treba citati izmedju redova auto je napravljen za drag a ne za 24h Le Mana. A da je brzi od 90% skupih primeraka istina je jer se to pokazalo i na zvanicnim manifestacijama gde dolaze i Porsche i Ferrari i Mercede SL 55 AMG Viper i ostala skupocena kola. Ko ne voli street race ne mora ni da dolazi na takve manifestacije a to da nisu posecene je velika zabluda .
Aj malo tishine. Stefko daj choveku pare pa ce kupiti novi auto. (o chemu ti pricash ko da on ne bi voleo da vozi neki bolji auto)
tako su kompleksashki komentari da nemam rechi
Odlicna reportaza. Samo nastavite tako.
Брате свака теби част на тим модификацијама! пусти ове комплексашке коментаре..
ви купите мечку А класу 170,надркајте неку глупачу поред себе и уживајте у крстаренјем Бг-ом ,или НС-ом..
или,пошто као готивите трке,купите неки бржи ауто,типа опц,гтц, итд,прочитајте брошуру,па се хвалите снагом мотора свог новог аутића..
а нас пустите да ноћи проводимо у гаражи како би крајем недеље утегли своја скромна колица за пржење!!!!
Поздрав за све истомишљенике!
Живео Street Raceeeeeeeee!!!!(i kadett):-)
Момци, не треба нам популарност! Кад су уличне трке у питању, а мислим да то наше „колеге“ из Новог Сада добро знају, популарност, превише клинаца и напуцаних рибица значи да нема трке! Не знају да се пазе, претрчавају „стазу“ и онда нико неће да се трка да не би случајно згазио неку будалу… Поздрав за Кадета, тј власника од екипе из БГД-а!
hahahah ala se srki nasrkao gudre pa hoce da prsne ovaj kadet je pomrsio racune mnogim novim I starim trkalicama mozes samo da places I da mu posrces malo dimnog gasova ahahaha
Comments are closed.