Povratak osnovama: Kadett GSI 2,0 Turbo

12
28240
NAS SPONZOR

Kadet GSI 2,0 16V Turbo

Dogovori da vidimo i probamo Opel Kadett GSI 2,0 Turbo su trajali već neko vreme, a u januaru smo konačno uspeli da uskladimo obaveze i lepo vreme, pa je ekspedicija „Nacionalne Klase“ krenula put Novog Sada tokom jednog lepog subotnjeg prepodneva.

 

Image

Image Image

 

Sa vlasnikom automobila, Radoslavom Živkovićem (u nastavku teksta Rade) smo se našli u samom centru Novog Sada. Dok su u lokalnoj perionici šminkali automobil za test na Mišeluku, mi smo iskoristili priliku za razgovor sa vlasnikom, kako bi “iščupali” što više vrednih informacija za naše čitaoce, njegovu konkurenciju, a verujemo i brojne ljubitelje tjuninga.

 

Image Image

 

Ispod relativno neupadaljive spoljašnosti vremešnog GSI-a kuca srce sada već kultnog turbo motora iz modela Opel Calibra sa početka devedesetih. Utisak koji smo na kraju stekli govori da uz dosta žrtvovanog vremena, znanja i ljubavi prema automobilizmu rezultati mogu biti zaista impresivni i ponižavajući za vlasnike današnjih statusnih simbola.

Zbog onih koji vrednuju automobile na osnovu uloženog novca, a na njihove vlasnike vrše projekciju vrednosti vozila, osetili smo potrebu da se vratimo osnovama i podsetimo na osnovna pravila koja su neohodna za brz automobil. Ona govore da ni poslednja tehnologija, ni gomila konjskih snaga ispod haube ne mogu da se bore sa dobrim odnosom težine automobila i snage motora.

Image Image

 

Rade je jedan od onih, koji su ispekli vozački i mehaničarski zanat na običnom Kadettu 1.3S (model sa dvogrlim karburatorom), da bi tek 2000. godine uspeo kupiti dugo priželjkivani primerak GSI verzije, sa ne baš zanemarljivih 150.000 km iza sebe. Za razliku od standardnog C20XE motora sa 150 KS, ovaj primerak je zahvaljujući prethodnom vlasniku već imao 178 KS na točkovima. Naravno, ova snaga je na neko vreme zadovoljila vlasnika, ali se uvek javi ono pitanje – da li bi moglo malo brže?

 

 

Specifikacije 2,0 16V C20XE

U kadeta GSI su se ugrađivali motori sa kodnom oznakom C20XE i 20XE. Razlika je u prisustvu katalizatora, o čemu govori slovo “C” na početku oznake motora. U pitanju je blok motora izrađenog od livenog gvožđa, a glave cilindara korišćene na ovom motoru je proizvodio poznati Cosworth.

Tip: Redni četvorocilindrični, 16V
Zapremina: 1998 ccm
Maksimalna snaga: 150KS (110kW) pri 6000 obrtaja. (20XE je imao 156KS)
Maksimalni obrtni momenat: 196Nm pri 4600 obrtaj

 

Tjuning atmosferskog motora je veoma skupa i ne previše efikasna operacija. Srećom Opel u svom proizvodnom programu ima identičan motor (u žargonu – „šraf na šraf„). Opel je početkom devedesetih predstavio model Calibra Turbo 4×4 sa skoro identičnim C20LET motorom, koji je imao KKK16 turbo punjač, multipoint ubrizgavanje goriva i Bosch Motronic M2.7 elektroniku.

Turbo motor iz Calibre je razvijao 204 KS pri 5600 ob/min raspodeljujući navedenu snagu na prednju i zadnju osovinu pomoću kompleksnog transmisionog sklopa (tzv. T/X box-a) koji su zajednički razvili GM i Steyr-Daimler-Puch. Ubrzanje od 6,7 sekundi do 100 km/sat i maksimalna brzina od 245 km/sat učinili su ga respektabilnim kupeom, a motor je upotrebljavan u nizu trkačkih serija.

 


Većina primeraka Calibri koji su stigli u Srbiju kasnih devedesetih imali su ispravan AWD pogon, ali zahvaljujući nemaru vlasnika kvarovi na osetljivoj transmisiji bili su česti i skupi. T/X sklop se sastojao iz diferencijala, hidrauličnog kvačila i viskoznog sklopa čija je osnovna uloga bila raspodela obrtnog momenta između prednje i zadnje osovine. Specijalno hidraulično kvačilo između viskoznog sklopa i diferencijala vršilo je deaktiviranje 4WD pogona pomoću pritiska ulja iz pumpe servo uređaja i to isključivo pri kočenju, sem pri brzinama ispod 25 km/sat.

Kako nam je Rade rekao, osnovni problem sa Calibrama 4×4 je činjenica da nedovoljan pritisak ulja u sistemu i nepridržavanje intervala promene posebnog akumulatora ovog ulja (80.000 km) dovode do pregrejavanja sklopova i čestih kvarova. Ipak, najslabija tačka ovog sistema bio je prodor ulja servo uređaja u viskozni sklop i mešanje sa silikonskom tečnošću koja je ključna za raspodelu obrnog momenta. Razlog je bio površno gledajuću trivijalan – nejednako istrošene prednje i zadnje gume, a kao posledica toga različit broj obrtaja prednjih i zadnjih točkova, što je lančano dovodilo do pregrejavanja elementa transmisionog sklopa, koji je zbog ovog problema bio stalno aktivan.

S obzirom da je glavni akter naše priče jedan od onih koji je odlučio da žrtvuje značajan deo svojih finansija kako bi unapredio performanse automobila, usledila je odluka da se nabavi upravo C20 LET motor kao dobra osnova, koja je obećavala značajno povećanje snage bez “otvaranja motora”. Možda bi preterali, s obzirom na broj onih koji ne poštuju GM/Opel, ako bi tvrdili da se motor nametnuo kao evropska varijanata Skyline-a.

Kako su motor iz GSI-ja i Calibre Turbo delili identičan blok, transplantacija nije predstavljala problem. Rade je napomenuo da, iako transplantacija motora zbog identičnoih blokova motora nije problematična, prebacivanje motora nije jednostavna operacija, ali da je trud svakako isplativ zato što Calibrin motor omogućava sjajne preformanse na automboilu teškom 1300kg, tako da identičan motor u 300kg lakšoj karoseriji (GSI je težak oko 1000kg) omogućava daleko više.

{jwplayer}radejet_grad|640|480|#ffffff|false{/jwplayer}
Gradska vožnja u GSI Turbo-u


Usled nedostatka finansija, Rade nije mogao da u paru sa Calibrinim motorom ugradi i odgovarajući, GETRAG F28 menjač sa 6 brzina, već je zadržao kako je tada verovao, F16 menjač GSI-a. Međutim, prilikom prvog servisa menjača zbog stradalog sinhrona 3 brzine, otkriveno je da je prethodni vlasnik GSI-a već modifikovao menjač. U standardni GSI menjač (kodna oznaka F16) su ugrađene komponente sa menjača uzetog iz modela Vectra 2,0 16V (kodna oznaka F20). Ovako modifikovan menjač se pokazao kao robusniji, jer većina standardnih F16 menjača nije mogla da izdrži ni mesec dana eksploatacije u kombinaciji sa Calibra Turbo motorom, kako nam je Rade iz iskustva stečenog, rekao. Pored toga, duži stepeni prenosa modifikovanog menjača pokazali su se kao adekvatni za prenos ogromnog obrtnog momenta na podlogu.

 

Specifikacije 2,0 16V turbo C20LET

Calibre su počevši od 1992. godine počele da se isporučuju sa C20LET motorom, koji je takođe pravljen od livenog gvožđa. Motor je stizao opremljen KKK turbo punjačem i uparen sa Getrag F28/6 šestobrzinskim manuelnim menjačem.

Tip: Redni četvorocilindrični turbo, 16V
Maksimalna snaga: 204 KS (150kW) pri 5600 obrtaja
Maksimalni obrtni momenat: 280Nm pri 2400 obrtaja

1
2
3
4
5
Prethodni tekstVW Srbija: Zimski popust
Sledeći tekstG-Power M5: Veyron među BMW-ima

12 COMMENTS

  1. Nemojte da se ljutite, ali ovakvim tekstovima samo podstičete ono što ne treba afirmisati. Automobil je star i zreo za isključenje iz saobraćaja.

  2. Naravno da nema ljutnje.

    Međutim, uopšte se ne slažem sa idejom. Starost automobila nema nikakve veze sa njegovim povlačenjem iz saobraćaja.

    Jedini kriterijum za povlačenje automobila iz saobraćaja je njegova tehnička ispravnost.

  3. nacicu milion novih i brzih automobila ovaj auto bi da se vozi 1000 km konstantno 220 i vise trosio 50 litra i raspao bi se!

    ovde pricamo o popularnosti ulicnih trka pa samo dobrim i novijim automobilima mozemo da postignemo veliku popularnost ulicnih trka necemo gledaoce privuci kantama koje samop sto se ne raspadnu pa makar ova knta isla i za manje od 4 sekunde do 100 ali to ne privlaci siroku masu vec mozda par zaludjenika za takve stvari!!

  4. Zalosno je sto se propusta sustina teksta. Nijedna kuca nije napravljena od krova, pa ne moze ni ova. Sam naslov ima odredjenu poruku, pa moram da se zapitam zasto se povrsno cita? Ni motor bolida formule 1 ne moze da izdrzi vise od dve trke pa i tu mozda mozemo nesto pogresno da zakljucimo?

    I ja bih voleo da gledam drag trke sa perverzno skupim automobilima, ali da li uzimamo u obzir okolnosti u kojima zive ljudi kojim je posvecen ovaj tekst? Da li je mozda procitan zakljucak i nada da cemo ovim malim koracima uciniti nesto na ozivljavanju skupog nadmetanja kao sto je auto-moto sport na ovim prostorima? Tekst nije napisan da bi nekoga ubedili da je Kadet bolji od Lamborghinija samo zato sto mi to kazemo.

    I na kraju, da malo podgrejemo vatru, ostaje cinjenica da ce ova “kanta” poderati vecinu “super” automobila. Zar tu nesto nije u redu? Da li mozemo da postavimo neka pitanja i izvucemo odredjene zakljucke? Da li mozemo da usmerimo bilo kakvu kritiku i na drugu stranu?

  5. ta kanta moze da podere mozda skuplje automobile na nekih 400 metara ali opet kazem skuplje ne skupocene jel od kako vozim imam uvek novija kola i znam sta znaci novi motor i novi menjac a sta stari to su 2 ne uporedive stvari mozes ti staru kantu da nabudzis na 200 konja i pored nje da stavis novi auto od isto toliko razlika je nebo zemlja!!

    e sad ako u kantu ubacis 500 konja pa vereovatno na 400 metara ce da dobije i verujem da ovaj auto moze da dobije dosta automobila na toj razdaljini ali svaka malo duza distanca pod velikim brojem obrataja znaci da bi se on raspao!!

    trosio do hr 7 litra verujem ali na 120 ali zato na 250 trosi 70 litara!!!

    ali sustina mog komentara je nesto drugo da bih privukli paznju siroke mase potrebni su dobri automobili lepi za oko i koji atraktivno deluju nece klinci i ribe da dolaze da gledaju 2 juga koji se ganjaju pa makar oni isli i 280 ali za oko ne privlaci publiku!!!

    i jos nesto nema glupse stvari nego kad napisu jugo ide 250 a ustvari u njemu motor od golfa 2 gti i samo skoljka od juga debilizmu nikad kraja ili kad skuter ide 150 od 50 kubika a ustvari ubacen siri klip i on ima 80 kubika nemam ja nista protiv toga ali niti je to jugo niti je ovo skuter od 50 kubika treba nazvati stvari pravim imenom!!

  6. Srki je ocigledno popio bananu od kadetta pa je tako izfrustriran. Ne treba citati izmedju redova auto je napravljen za drag a ne za 24h Le Mana. A da je brzi od 90% skupih primeraka istina je jer se to pokazalo i na zvanicnim manifestacijama gde dolaze i Porsche i Ferrari i Mercede SL 55 AMG Viper i ostala skupocena kola. Ko ne voli street race ne mora ni da dolazi na takve manifestacije a to da nisu posecene je velika zabluda .

  7. Aj malo tishine. Stefko daj choveku pare pa ce kupiti novi auto. (o chemu ti pricash ko da on ne bi voleo da vozi neki bolji auto)

    tako su kompleksashki komentari da nemam rechi

  8. Брате свака теби част на тим модификацијама! пусти ове комплексашке коментаре..
    ви купите мечку А класу 170,надркајте неку глупачу поред себе и уживајте у крстаренјем Бг-ом ,или НС-ом..
    или,пошто као готивите трке,купите неки бржи ауто,типа опц,гтц, итд,прочитајте брошуру,па се хвалите снагом мотора свог новог аутића..
    а нас пустите да ноћи проводимо у гаражи како би крајем недеље утегли своја скромна колица за пржење!!!!
    Поздрав за све истомишљенике!
    Живео Street Raceeeeeeeee!!!!(i kadett):-)

  9. Момци, не треба нам популарност! Кад су уличне трке у питању, а мислим да то наше „колеге“ из Новог Сада добро знају, популарност, превише клинаца и напуцаних рибица значи да нема трке! Не знају да се пазе, претрчавају „стазу“ и онда нико неће да се трка да не би случајно згазио неку будалу… Поздрав за Кадета, тј власника од екипе из БГД-а!

  10. hahahah ala se srki nasrkao gudre pa hoce da prsne ovaj kadet je pomrsio racune mnogim novim I starim trkalicama mozes samo da places I da mu posrces malo dimnog gasova ahahaha

Comments are closed.