Vožnja
Iako se Sportage po svojim dimenzijama svrstava u kompakt ili Mini SUV kategoriju, ispod velikih dimenzija i atraktivnog izgleda nalazi se „običan“ automobil. Model koji smo imali na testu poseduje pogon samo na prednjoj osovini, zajedno sa 1.7 CDRi motorom koji proizvodi 116 KS. Naravno, na raspolaganju su i dosta jači motori, kao na primer 2.0 CRDi sa 185 KS, i to u varijanti sa AWD pogonom, ali je logično ovakv Sportage i dosta skuplji u odnosu na model koji smo testirali. Tako je okvirna razlika oko 5000 evra između varijante sa i bez AWD pogona, jer on dostupan samo sa 2.0 motorima (dva dizela, 185 KS i 136 KS, i jedan benzinac od 163 KS). Uglavnom, za varijantu Sportage-u sličnoj opremi koju smo imali na testu, sa 2.0 CRDi motorom od 185 kS i AWD pogonom košta oko 30 000 evra, što i nije tako mala cifra. Za sve ostale koji žele ovakav automobil, ali bez cene i kompleksnosti AWD transmisije, na raspolaganju stoje ostale jeftinije varijante, za šta je dobar primer 1.7 CRDi motor koji smo imali na testu.
U prosečnom automobilu, kada su u pitanju dimenzije, ovaj motor bi vozaču pružao sasvim korektne performanse, ali kad se on smesti u karoseriju koja ima tonu i po, jasno je da su performanse skromne. Deklarisano ubrzanje do 100 km/h je 12 sec, ali je to u realnosti oko 14, bar dok se ne naviknete na ručicu šestostepenog manuelnog menjača.
| Telemetrija | |
|---|---|
| Testirani model | Kia Sportage 1.7 CRDi |
| Datum merenja | 17.8.2011 |
| Vremenski uslovi pri testu | suvo |
| Tip i dimenzije pneumatika | Hankook Optimo K415 225/60 R17 |
| Ubrzanje | |
| 0-60kmč | 5.70s |
| 0-100kmč | 14.00s |
| 0-150kmč | 40.80s |
| 400m (vreme/izlazna brzina) | 19.30s / 117.10kmč |
| 1000m (vreme/izlazna brzina) | 35.60s / 144.90kmč |
| Međuubrzanje | |
| 60-90kmč (3. brzina) | 5.20s |
| 60-90kmč (4. brzina) | 6.30s |
| 60-90kmč (5. brzina) | 8.20s |
| 60-90kmč (6. brzina) | 11.10s |
| 80-120kmč (3. brzina) | 0.00s |
| 80-120kmč (4. brzina) | 10.70s |
| 80-120kmč (5. brzina) | 12.50s |
| 80-120kmč (6. brzina) | 17.00s |
| Kočenje | |
| 60-0kmč (vreme/kočioni put) | 2.00s / 14.40m |
| 100-0kmč (vreme/kočioni put) | 3.30s / 42.40m |
| Napomena: Sva merenja se vrše po tri puta uzastopno, a uzima se samo najbolji rezultat. | |
Menjač je sasvim korektan, pa dotični period navikavanja neće biti dug. Prva brzina je malo kraća, kako bi se u nekim malim „off road“ izletima malo mogla simulirati redukcija. Prirodno, gde nema performansi, ima ekonomičnosti. Tako 1.7 CRDi prosečno troši oko 6 litara (deklarisano 5,3), što je sasvim razumna potrošnja goriva za automobile dimenzija i težine koju ima Sportage.
{youtube}5L0Gb7MDSPo?qv=hd720|640|360{/youtube}
Zahvaljujući dobrom prenosnim odnosima, u šestoj brzini na 1.500 obrtaja pri brzini od 80 km/h se može potrošnja spustiti i ispod 4 litra, što je veoma dobar rezultat. Gradska vožnja prirodno „popije“ najviše, oko 7 litara, dok vožnja na autoputu pri brzini od 120 km/h zahteva 6,5 litara evro dizela.
Logično, zbog činjenice da je u pitanju „običan“ automobil, novi Sportage sa tako i vozi. Držanje na putu je sasvim solidno, naročito za dimenzije, mada se čini da se ESP (VSM) u nekim situacijama malo prerano pali i na taj način malo smanjuje veru vozača u mogućnosti automobila. U stvari, deluje da i CBC (Cornering Brake Control) doprinosi ovom utisku, jer ovaj sistem pomoću automatskog kočenja određenog točka treba da pomogne pri oštrijim promenama pravca. Dotični sistem definitivno radi, ali je neophodan određen period privikavanja, jer u početku nikako nije prijatno kada želite da napravite malo oštriji zaokret i tada momentalno osetite ABS i ESP kako agresivno rade. Ipak, treba imati u vidu da su ovi sistemi namenjeni da prosečne vozače spase neke neprijatne situacije, a da sam Sportage i pored svog imena, nije za neku sportsku vožnju.
Elektronska pomoć je ipak mnogo značajnija kada je u pitanju parkiranje, pa je veoma korisno što testirani Sportage poseduje zadnje parking senzore. Pored samih senzora, Sportage (od Ubran paketa opreme) poseduje LCD ekran koji je integrisan u retrovizor, na kome se projektuje snimak sa zadnje kamere. Ovim je kompletna akcija parkiranja učinjena maksimalno lakom, što je i neophodno, sa obzirom da je Sportage solidno velikih dimenzija. Interesantno, preglednost (sem u nazad kod parkiranja), uopšte nije loša iako bi se to moglo očekivati od automobila ovih gabarita i izgleda. Ovom utisku značajno doprinose veliki retrovizori, koji pružaju dosta informacija o dešavanjima u okolini. Tako se prosečan vozača nakon kratkog vremenskog perioda može osećati komotno u vožnji novog Sportage-a.
Mene zanima koliko kosta odrzavanje ovakvog auta tj.mali i veliki servisi.negde sam procitao da se mali servis radi na 15.000km a veliki na 90.000km