Toyota Yaris – četvrta generacija

0
816
NAS SPONZOR

Toyota je predstavila četvrtu generaciju modela Yaris, koja stiže na tržište sledećeg leta sa novim hibridnim pogonom. Automobil prelazi na novu verziju Toyotine New Generation arhitekture, koju koriste i nova Corolla, RAV4 i C-HR.

Nova šasija je dodatno ojačana oko segmenta motora u pokušaju da se postigne bolja upravljivost. Odziv na komande je brži, a električni servo ima snažniju pumpu. Prednje ogibljenje je MacPherson sa redukovanim trenjem, a na zadnjoj osovini se koristi kruća torziona šipka nego do sada. Inženjeri su, usled korištenja čvršće karoserije, bili u mogućnosti da omekšaju opruge da bi vožnja bila udobnija.

Novi Yaris je nešto kraći nego do sada sa dužinom od 3.940mm, ali GA-B šasija ima kraće prepuste, pa je međuosovinski razmak veći za 50mm nego ranije.

Dizajn je evolucija dosadašnjeg izgleda, a postoje i neke oštre linije i naglašenost blatobrana, kako bi vozilo bilo vizuelno zanimljivije. Auotmobil je niži i širi od prethodnika.

Srce novog Yarisa čini potpuno novi hibridni pogon povezan sa CVT menjačem koji je rekalibrisan. Koristi se 1,5 litarski benzinski motor sa tri cilindra, električni agregat od 80KS i nova litijum-jonska baterija koja je 27% lakša od stare nikl-hidridne. To je donelo uštedu od oko 20kg.

Zvanični podaci o ukupnoj snazi sistema niti o potrošnji goriva još nisu objavljeni, ali Toyota navodi da će novi Yaris biti više od 20% efikasniji u poređenju sa starim. Baterija se puni brže nego ranije, a Toyota navodi da 80% urbane vožnje može da se obavi korištenjem samo električne energije.

U ponudi će biti i samostalni 1,5 litarski benzinski motor u kombinaciji sa menjačem od pet ili šest brzina, kao i slabija jednolitarska jedinica u kombinaciji sa petostepenim menjačem.

U kabini, novi Yaris je dobio funkcionalnost iz većih modela, uključujući desetoinčni head-up prikaz informacija na vetrobranu u boji i centrani vazdušni jastuk kao svetsku premijeru. Tu je i veliki centralni ekran sa podrškom za Android i Apple uređaje, kao i TFT informacioni ekran između instrumenata pred vozačem.

Kabina je presvučena kombinacijom mekih materijala i otporne plastike u prednjem delu kabine. Toyota još nije objavila podatak o kapacitetu prtljažnika uz pomeranje zadnjih sedišta na najdalju poziciju.

Prethodni tekstToyota LQ koncept
Sledeći tekstZvanične skice nove Škode Oktavije