DTM: René Rast, tim Rosberg i Audi su šampioni za 2017

0
514
Arno Zensen, René Rast

Sve tri ovogodišnje titule u DTM šampionatu, konstruktorska, timska i vozačka, su otišle u ruke Audi Motorsport odeljenja. Rene Rast je u svojoj debitantskoj sezoni osvojio titulu, dok je njegov tim, Rosberg, po prvi put timski šampion ovog takmičenja.

Rene Rast je nakon što je rasformiran Audi LMP1 tim „prekomandovan“ u DTM takmičenje u kome je imao samo tri nastupa tokom 2016 kao zamena za fabričke vozače koji su odustvovali.

Na poslednjem trkačkom vikendu šampionata, Rast je završio na šestom i drugom mestu i uspeo da u samom finišu šampionata prestigne Matiasa Ekstrema za 3 boda i osvoji titulu šampiona DTM za 2017. On je sedmi vozač u istoriji DTM šampionata koji je uspeo da osvoji šampionsku titulu kao debitant.

Audi Sport Team Rosberg

Diter Gas, šef Audi Motorsport odeljenja, je izjavio: „Postojao je dobar razlog zašto smo ga doveli u DTM i zašto smo očekivali dobre rezultate. Ono što nismo očekivali, a verujemo ni on sam, je da će kao debitant biti u borbi za šampionsku titulu. Veoma sam srećan zbog tima Rosberg koji su dugo čekali na osvajanje titule, a ove sezone su osvojili i timsku i vozačku titulu.“

René Rast je izjavio: „Hteo sam da budem najbolji debitant sezone. Želeo sam da naučim, da redovno osvajam bodove i da se dobro plasiram na svim trkama. Pre početka sezone zaista nisam očekivao da ću biti u borbi za titulu.“

René Rast ima vrlo neobični karijeru koja je sve vreme bila unutar VAG grupe: prvu titulu je osvojio u Polo kup takmičenju, da bi zatim vozio Porsche kup, a nakon toga je vozio Audi R8 LMS u Blankpan šampionatu, osvojio titulu u ADAC GT Masters takmičenju i vozio Audi R18 etron quattro na Le Manu. Rast je redovan na 24 časa Nirburgringa gde je pobeđivao baš kao što je zabeležio pobede i na 24 časa Dejtone i 24 časa Spa.

Audi je u sezoni 2017 osvojio i šampionsku titulu u kategoriji konstruktora čime je zaokružena ovogodišnja dominacija Audi Motorsport odeljenja u ovom takmičenju. Ovime je ponovljen uspeh koji je Audi zabeležio 2004. godine, dok je poslednji šampion DTM iz Audi tima bio Majk Rokenfeler koji je titulu osvojio 2013.