Sebastian Vettel i Mark Webber postigli su na impresivan način drugu dvostruku pobedu za Red Bull ove godine.
Vettel i Webber vodili su celu trku, sa velikom prednošću nad konkurencijom. Posebno su bili upečatljivi prvih 15 krugova, kada je Vettel konstantno vozio za celu sekundu brže od svih, i iz kruga u krug obarao svoje sopstvene najbolje krugove, sve do 16. rekordnog kruga. Ovo je treća pobeda Sebastian-a Vettel-a u karijeri, i zanimljivo, tek prva po suvom vremenu.
Stanje na vrhu ustvari je bilo toliko jasno i predvidivo da se u televizijskom prenosu plavi dvojac gotovo nije ni primetio – reditelji su se koncetrisali na više zanimljivih duela i događanja na samom začelju trke.
Jedini koji je samo donekle uspeo da prati razjarene bikove bio je Rubens Barrichello, iako je na kraju i on završio sa preko 41 sekundi zaostatka. Vodeći u šampionatu Jenson Button bio je danas neprimetan, tavorio je oko 8 mesta, i tek je u poslednjih desetak krugova, odnosno nakon drugog servisnog zaustavljanja uspeo da stigne barem do šestog mesta.
Svetski prvak Lewis Hamilton napreduje…unazad: iz trke u trku završava na sve nižem mestu, danas na 16. posto je za sobom uspeo da ostavi i Sutil-a a čak i i Buemi-a.
Trku nisu završili samo Heikki Kovalainen i Sebastien Bourdais, koji su se u 35. krugu sudarili u krivini Vale, nastavili na kratko nakon zamene oštećenih delova, ali ipak u sledećem krugu morali da odustanu.
Još od početka ovogodišnjeg šampionata jasno je koliko je i zašto je Brawn GP dominatan – dizajniran je izvanredno i bio je u razvoju neuporedivo duže od svih ostalih, Bilo je uvek za pretpostaviti da će u toku sezonu neko uspeti da zaostatak u razvoji nadoknadi. Iskreno rečeno, ovaj autor je očekivao da će se to dogoditi i ranije, nakon samo nekoliko trka, ali Brawn bolid pokazivao se sve boljim i boljim, dok su ostali dizajneri prilično razočarali. Da li je Adrian Newey, dizajner Red Bull bolida, uspeo napokon ne samo da dostigne već i da maestralno prestigne Brawn-a…ili su pak dizajneri bivše Honde (koji su zaslužni za današnji Brawn) paradoksalno uspeli da naprave "letnji auto" ?
"Letnji auto" zato što je vrlo karakteristično da Brawn nije dobro radio do sada u Kini i danas u Engleskoj, upravo onda kada je vreme bilo hladno. Jedan je od bitnih faktora i definitivna prednost dizajna ovog bolida ali istovremeno i potencijalni problem ili njegova Ahilova tetiva je izgleda sistem za očuvanje pneumatika, koji je toliko efikasan da ima za posledicu nemogućnost dovođenja pneumatika na potrebnu radnu temperaturu onda kada je temperatura vazduha izrazito niska – osobina koja s druge strane ima za rezultat značajno manje trošenje guma kada je temperatura vazduha visoka.
Tek je polovina sezone, i za odgovor na ovu dilemu moramo jos sačekati. Prve prilike će biti sledeće dve letnje trke…ako vreme, kao današnjeg prvog dana leta, ne bude pravilo ludosti…
Konačni rezultati trke:
Grand Prix Circuit Silverstone
Dužina: 5,141 km
Datum: 21. jun 2009.
Vremenski uslovi: Oblačno, temperatura vazduha 16-17˚C, temperatura staze 26-30˚C, vetar 3,5 m/s, vlažnost vazduha 55-59%
Komparativna vremena:
Rekord staze u trci: 1:18.739
Rekord staze u kvalifikacijama: 1:18.119
| Vozač | Tim | Krugova | Vreme | Bodova | |
| 1. | Sebastian Vettel | RBR-Renault | 60 | 1:22:49.328 | 10 |
| 2. | Mark Webber | RBR-Renault | 60 | +0:15.188 | 8 |
| 3. | Rubens Barrichello | Brawn-Mercedes | 60 | +0:41.175 | 6 |
| 4. | Felipe Massa | Ferrari | 60 | +0:45.043 | 5 |
| 5. | Nico Rosberg | Williams-Toyota | 60 | +0:45.915 | 4 |
| 6. | Jenson Button | Brawn-Mercedes | 60 | +0:46.285 | 3 |
| 7. | Jarno Trulli | Toyota | 60 | +1:08.307 | 2 |
| 8. | Kimi Räikkönen | Ferrari | 60 | +1:09.622 | 1 |
| 9. | Timo Glock | Toyota | 60 | +1:09.823 | |
| 10. | Giancarlo Fisichella | Force India-Mercedes | 60 | +1:11.522 | |
| 11. | Kazuki Nakajima | Williams-Toyota | 60 | +1:14.023 | |
| 12. | Nelsinho Piquet | Renault | 59 | +1 krug | |
| 13. | Robert Kubica | BMW Sauber | 59 | +1 krug | |
| 14. | Fernando Alonso | Renault | 59 | +1 krug | |
| 15. | Nick Heidfeld | BMW Sauber | 59 | +1 krug | |
| 16. | Lewis Hamilton | McLaren-Mercedes | 59 | +1 krug | |
| 17. | Adrian Sutil | Force India-Mercedes | 59 | +1 krug | |
| 18. | Sebastien Buemi | STR-Ferrari | 59 | +1 krug | |
| 19. | Sebastien Bourdais | STR-Ferrari | 37 | DNF | |
| 20. | Heikki Kovalainen | McLaren-Mercedes | 36 | DNF |
Najbrži krug: Sebastian Vettel – Red Bull Racing-Renault – 1:20.745 – krug 16
| Šampionat vozača – stanje nakon trke 8 od 17: | ||||
| 1. | Jenson Button | Velika Britanija | Brawn-Mercedes | 64 |
| 2. | Rubens Barrichello | Brazil | Brawn-Mercedes | 41 |
| 3. | Sebastian Vettel | Nemačka | Red Bull-Renault | 39 |
| 4. | Mark Webber | Australija | Red Bull-Renault | 35,5 |
| 5. | Jarno Trulli | Italija | Toyota | 21,5 |
| 6. | Felipe Massa | Brazil | Ferrari | 16 |
| 7. | Nico Rosberg | Nemačka | Williams-Toyota | 15,5 |
| 8. | Timo Glock | Nemačka | Toyota | 13 |
| 9. | Fernando Alonso | Španija | Renault | 11 |
| 10. | Kimi Räikkönen | Finska | Ferrari | 10 |
| 11. | Lewis Hamilton | Velika Britanija | McLaren-Mercedes | 9 |
| 12. | Nick Heidfeld | Nemačka | BMW Sauber | 6 |
| 13. | Heikki Kovalainen | Finska | McLaren-Mercedes | 4 |
| 14. | Sebastien Buemi | Švajcarska | Toro Rosso-Ferrari | 3 |
| 15. | Sebastien Bourdais | Francuska | Toro Rosso-Ferrari | 2 |
| 16. | Robert Kubica | Poljska | BMW Sauber | 2 |
| 17. | Adrian Sutil | Nemačka | Force India-Mercedes | 0 |
| 18. | Giancarlo Fisichella | Italija | Force India-Mercedes | 0 |
| 19. | Kazuki Nakajima | Japan | Williams-Toyota | 0 |
| 20. | Nelsinho Piquet | Brazil | Renault | 0 |
| Šampionat konstruktora – stanje nakon trke 8 od 17: | ||
| 1. | Brawn – Mercedes | 105 |
| 2. | Red Bull – Renault | 74,5 |
| 3. | Toyota | 34,5 |
| 4. | Ferrari | 26 |
| 5. | Williams-Toyota | 15,5 |
| 6. | McLaren – Mercedes | 13 |
| 7. | Renault | 11 |
| 8. | BMW Sauber | 8 |
| 9. | Toro Rosso – Ferrari | 5 |
| 10. | Force India – Mercedes | 0 |
