Nastavljaju se rasprave o predlozima promena koje FIA namerava da uvede u Formulu 1.
Ove nedelje u idiličnom ambijentu pokraj Ženevskog Jezera sprema se pravi mali rat, a protivničke strane su FIA i FOTA (Formula One Teams Association). Naime verovatno sutra, u utorak 21. oktobra, treba da bude održan sastanak izmedju ove dve organizacije, na kojem će se diskutovati o merama štednje i drastičnog smanjivanja troškova u Formuli 1, okvirno po planu koji je nedavno predložila FIA. Glavni problem celog plana je naravno uvodjenja jedinstvenog motora – čemu se timovi najoštrije protive.
Tokom trkačkog vikenda u Šangaju sefovi i direktori timova sastali su se da bi pokušali da dogovore zajednički stav prema ovom predlogu. Postoje mišljenja da je način na koji je FIA predstavila ceo projekat upravo imao za cilj da unese razdor medju timove odnosno u FOTA-u, ćime bi usvajanje plana bilo znatno olakšano. Medjutim, najznačajnija vest je – da to nije uspelo ! Relativno iznenadjujuce s obzirom na različite interese velikih timova u odnosu na male timove, ali postignuta je potpuna saglasnost: FOTA će odlučno i jedinstveno nastupiti na predstojećem sastanku, decidirano protiv predloga o jedinstvenom standardizovanom motoru.
Luca di Montezemolo, šef Ferrari-a i predsedavajući FOTA i njegov zamenik John Howett, šef Toyota tima, izjavili su da će ipak izneti neke nove predloge koji idu u pravcu zamisli FIA-e, ali da su sadašnji predlozi FIA-e, bez nekih većih izmena, apsolutno neprivatljivi. „Za Toyotu bi to sigurno bio razlog za napuštanje Formule 1“ nedvosmisleno je izjavio je Howett. „Uvodjenje jedninstvenog motora ne dolazi u obzir. To vise ne bi bila Formula 1.“ dopunio je Luca Marmorini, direktor razvoja motora u Toyoti. Potpuni isti stav striktnog odbijanja zauzeli su u šefovi ostalih 5 proizvođača, Mercedes-a, BMW-a, Honde, Ferrari-a i Renault-a. Take je i Mario Theissen, direktor BMW Motorsprot-a zapretio povlačenjem ove firme iz Formule 1 u slučaju uvodjenja jedinstvenog motora. Timove je još dodatno ujedninila nespretna objava tendera od strane FAI-e, u kojoj već traži potencijalnog dizajnera i isporučioca motora. Tako nešto je protumačeno samo kao zelja za još žešćom konfrontacijom.
Preciznijim čitanjem tog tendera kojeg je FIA objavila ovog vikenda moglo se zaključiti da im je namera uvesti čak i upotrebu jednog jedinstvenog isporučioca goriva i motornih ulja. To je sada uzbudilo i dosadašnje snabdevaće, firme kao Agip ili moćnu naftnu kompaniju Shell. „Smatramo da je to loša ideja. Mi želimo da Formula 1 ostane kao do sada ultimativna laboratoriju za ispitivanje benzina i maziva. U suprotnom, rizik da se preduzeća kao što je Shell povuku iz auto sporta je veliki“ izjavio je Juan Carlos Perez, šef Odelenja za sponsorisanje i marketing koncerna Shell. Shell inače isporučuje gorivo za Ferrari, čiji je i jedan od glavnih sponzora.
Razlozi za ovakve reakciije su već objašnjeni u prethodnoj vesti o ovoj temi. Ali da ponovimo još jednom, još jednostavnije: „uravnilovka“ odnosno izjednačavanje i standardizacija znače ukidanje sopstvenog razvoja. Ukidanje specifičnosti koje proizilaze iz sopstvenog razvoja dovodi do toga da proizvođači gube argumente za promociju i prodaju proizvoda svojih matičnih kompanija – to jest serijskih automobila.
Na sastanku u Šangaju šefovi 10 timova su dugo diskutovali o jedinstvenom kontra predlogu koji će ponuditi. Detalji nisu poznati, ali je sigurno da zajednički nastup i jedinstveni okviri za pregovora jesu postignuti. Sigurno jeste da Max Mosley nije uspeo da poseje seme razdora. Moguće su razne varijante: veruje se da će Montezemolo i Howett prvo predložiti prihvatanje produženje trajanja motora. Sada jedan motor mora da traje 2 trke, a prihvaljivo je za timove da se vrlo brzo predje na pravilo da samo 2 motora smeju da budu upotrebljena u toku cele sezone. Takodje, prihvatljivo je da se cena motora i tehničke podrške za nezavisne timove koji motore kupuju od velikih proizvođača drastično smanji. Ti prvi koraci bi već dramatično snizili troškove manjih timova koji nemaju podršku velikih automobilskih kompanija, i koji su praktično najviše i zainteresovani FIA predlozima o štednji i smanjenju troškova. Time bi FIA izgubila jedan od glavnih argumenata za forsiranje svojih predloga.
U medjuvremenu, FIA je danas izdala i saopštenje za štampu koje sadrži dnevni red sastanka i obrazloženje tacaka dnevnog reda:
Iako u tom obrazlozenju FIA navodi da je spremna da čuje alternativne preloge FOTA-e, eventualne izmene su navedene samo kao poslednje opcije. Ron Dennis odmah je izjavio za Reuters da je prilično razočaran takvim stavom FIA-e koji ne smatra dovoljno konstruktivnim. Dennis apeluje na veću kooperativnost FIA-e i rešenje naravno vidi samo u kompromisu.
