Fiat Coupe

0
41893
NAS SPONZOR

 

 

KUPOVINA POLOVNOG AUTA (preuzeto sa AutoBild.de)

Najlepše stvari u životu imaju malo veze sa razumom. Tako i Fiat-ov Coupé nije najrazumniji izbor u svojoj klasi ukoliko ste ga kupovali kao novog. Drugi su veći, ekonomičniji, pouzdaniji – ali pre svega drže cenu. Dok Coupé, koji ima od 98ks do 220ks ispod haube, gubi 42,7% od početne cene, po DAT-Katalogu, dotle Audi TT (sa 225ks, quattro) gubi na ceni 27,7% a BMW Z3 Coupé (193 ks) gubi 33,7%.

Sa druge strane gledano, kupac polovnog automobila treba da bude zadovoljan, zato što dobija neverovatno dizajniran sportski automobil po beneficiranoj ceni. Da bi to zadovoljstvo trajalo bilo dugotrajnije, kupac pri kupovini ovog jako brzog Italijana treba dobro da ga pogleda i pregleda. Na primer, zupčasti kaiš. Ako je već radio duže od 75.000km, trebalo bi ga odmah zameniti. Verujte, ko tu hoce da štedi, rizikuje siguran kvar motora. Na 20V motorima ova izmena košta dosta novca: Za radne sate se može lako planirati 14 sati; još jedan dodatni deo – zatezač zupčastog će račun brzo podići na preko 2000 DEM (u Nemačkoj!).

Kada već sve to radite, trebalo onda proveriti sve dihtunge, pumpu za vodu, kaiševe za klimu (ukoliko je imate) i turbinu. Iako je FIAT za ovu operaciju odredio 14 sati i kompletno vađenje motora, to sve može da se izvede i bez vađenja kod privatnih servisa. (U vreme kada je ovaj tekst pisan – Maj 2004. pozvali smo zvanični servis za FIAT-a Delta Auto i saznali da zamena svih kaiševa (iključujući i kaiš za klima uređaj), svih 6 zatezača sa sve delovima košta 24.000 dinara (ili oko 350€) što je daleko pristupačnija suma od one koju spominju svi internet sajtovi bilo u Engleskoj, bilo u Francuskoj ili Nemačkoj.

Pitanje koje postavljaju novinari Auto Bild-a je verovatno manje bitno za naše prostore. Naime, Nemci prilično često menjaju komplet motore ukoliko je u pitanju neka veća intervencija na njemu pa se zbog toga i pitaju koliko još vremena možete naći serijske motore za Coupe-a obzirom da je auto prestao da se proizvodi 2000. godine. Srećom taj isti motor se i dalje ugrađuje u Bravo HGT kao i u Mareu 2.0 20v pa se, ukolko se nađete u situaciji da menjate motor, agregat koji je nov ili u dobrom stanju može naći još neko duže vreme. Problem je takođe veliki broj vozača Coupé-a su često tjuning fanatici i ponosno govore o rezultatima svojih tjuninga. Naravno, jasno je, da ovime se ne produžava životni vek automobila (motora). Nije uvek problem čip koji donosi više snage, na tjuning sceni je popularno proširivanje kućišta za vazdušne filtere. U rezultate te vrste tjuninga čak i Coupé fanovi sumnjaju.

Sa tim performansama tjuniranih motora originalne kočnice imaju dosta problema, jasno zbog brže vožnje. Diskovi se brže troše i dobijaju duboke kanale. Ukoliko se iz poluosovine čuje struganje, zamena lagera na viljuškama se sama najavila. Takođe, kuplung se mora dobro istestirati: oni retko prežive cifru od 100.000km i koštaju 1300 DEM (Opet informacija Auto Bild-a, očekujem da je cena kod nas daleko niža). Ono što je najbitnije je da se na detaljnom pregledu kod mehaničara svi potencijalni problemi na motoru i menjaču lako pronalaze i identifikuju.

 

Slabe tačke ovog automobila su:

  • Kočioni diskovi kod sportskih automobila obično nemaju dug rok trajanja što je slučaj i sa Coupe-om.

 

  • Zupčasti kaiš se troši pojacano pa je promena potrebna pre fabrički propisanog intervala.
  • Auspuh je podložan oštećenjima pa je preporučljivo stavljati tjunerski izduv koji je obično daleko izdržljiviji od fabrickog (a i jeftiniji).

Iako je Coupe rađen u maloj seriji pa zbog toga neke mane možda nisu uočene, a neke proglašene za uobičajene, Coupe-a ne muče standardne Fiat-ove mane. Zadnje kočnice takođe nemaju dovoljan kočioni efekat na zadnje osovine, a farovi često umeju da se razdese. Pitanje rđe ne postoji kod ovih automobila.

 

Šta još treba gledati pri kupovini?

CRVENI KLJUČ– Coupe dolazi sa ugrađenim imobiliserom kategorije 1. Fiat CODE sistem zahteva crveni ključ (osim modela sa kraja 1995. i sa početka 1996. sa 16v i 16v turbo motorima) da bi dozvolio pravljenje kopije ključeva ili da bi dozvolio reprogramiranje postojećih. Svaki auto (ovo važi generalno za Fiat) mora imati crveni ključ. Bez njega, auto će biti teže prodati, a možda nećete biti u stanju ni da ga vozite, kupovina kompletne nove brave sa odgovarajućim ključem je preskupa. Međutim obzirom na poslovičnu snalažljivost naših majstora možda iako nemate crveni ključ, nećete imati nikakvih problema sa autom.

Farba na ovom automobili je malo osetljva pa je lako videti oštećenja što se opet može koristiti kao argument za smanjenje cene.

Turbo – Posle test vožnje pre kupovine (nadamo se da probate kola pre kupovine ?), ostavite kola da rade 5 – 10 minuta na leru. Ukoliko su semerinzi na turbini propali videćete plavičast dim iz izduva. Inače turbina počinje sa radom od 2500 – 3000 obrtaja/min. Na turbinu obratite posebnu pažnju obzirom da iako je motor eventualno zamenjen, turbina verovatno nije menjana, a ona je jako osetljiva na loše održavanje. Takođe, obratite pažnju turbina ima limitiran pritisak u prvoj i drugoj brzini.

Kočnice – Kada kočite sa 100km/h obratite pažnju da li se volan trese, ukoliko se trese moguće je da su diskovi oštećeni i da je potrebna zamena. Takođe izbegavajte da posle intezivnog kočenja drižite kočnicu dok auto miruje, time se ubrzava proces trošenja diskova.

Gume – Ovaj auto ima prilično velike gume, pa je poželjno da ne morate odmah po kupovini i njih da menjate.

Neravnomeran rad na leru – Lošija varijanta je da su zapušeni ili dotrajali injektori, ili jeftinija varijanta da je prljav ventil za rad na leru.

Ulje – Potrošnja ulja je po fabričkim podacima visoka, normalna potrošnja je 1l na 1000km.

Upravljač – Letva volana je prezeta od Alfe GTV što je donelo pravi sportski osećaj i veoma komunikativno upravljanje. Loša strana je da je ugao skretanja točkova – "ajnšlag" jako mali.

Ogibljenje – Ukoliko se čuju udarci u pitanju su ili viljuške ili krajevi anti rol barova. Viljuške mogu da lupaju pri ubrzavanju ili usporenju kada su dotrajale.

Menjač – Standardno Italijanski mekan, ne bi trebalo da bude problema.

Farovi – ukoliko su pristune veće naprsline ili je far polomljen, obavezno uzmite to u obzir obzirom da su farovi jako skupi i moraju se menjati kompletno, a ne samo poklopac. Poklopci su inače presvučeni tankim zaštitnim slojem koji se tokom godina ljušti. To nije nikakav problem i rešava se poliranjem ili nanošenjem novog zaštitnog sloja.

Enterijer je veoma bogat u standardnoj opremi. Klima uređaji i Clarion zvučni sistem su standardni u 20VT, a kožna sedišta su veoma česta.

 

Izgled lošeg izduva i dotrajalih kočionih diskova

Komandna tabla u Coupe-u

Izgled pokazivača

 


1
2
Prethodni tekstJarno Trulli pobedio u Monaku
Sledeći tekstChampCar: Tecate Telmex Monterrey Grand Prix 2004
Večni entuzijasta.

1 COMMENT

  1. pitanje? za koje pare moze da se nadje pristojan fiat coupe 1.8 16v …znaci interesuje me kako se krecu cene.. ja sam zainteresovan za jedan koji kosta 3000e..

  2. citam komentare…..sta reci,ko uzme dobar i odrzavan,nece imati problema.Uostalom,ko hoce da stedi na gorivu i sl.neka kupi dizela.Licno,vozim alfu 145 2.0 16v 1996 god.QV,drugi sam vlasnik.Auto je presao 159 000,sve je fabricko,amortizeri,trapovi….sve,nevjerovatno,izgleda da sam imao srece pri kupovini,jer ga je prosli vlasnik extra odrzavao.Inace skoro 3 god.vozim,redovno servisiram….i vozim.Potrosnja je oko 9l,student sam,radim,odrzavam…da je neki krs,zar bih mogao…?Vozio sam 210 najvise,auto je imao jos gasa,ali puta nije bilo.Kad budem imao para,opet kupujem alfa,147,156 ili Boze zdravlja 159 ili breru.Inace,nisam ni sam znao da je sve fabricki…dok nisam poveo auto na prvi servis.Italijane ne zna svako da odrzava i pazite se budza majstora.Inace,145 qv je brzi od golg 3 gti 16v,i raznih drugih masina slicnih performansi.Cak i od gomile novih auta.Samo re dovno odrzavnje,ne stiskajte dok ne dodje na radnu temp.i to je to.Da,brza je i od brava hgt,a te ekonomicnijaaaaa…..poz i Crne Gore…Oltretutto Alfa Romeo…

  3. Kupujte samo odrzavane automobile,i nema problema.Fiat je o.k.Drug mi ima bravo hgt,taj vise udara blokadu nego sto se normalno vozi.Vec 4 god.je tako…trosi ubija,ali kako bi isao tako i na taj nacin.a da ne trosi???Par podataka za ove ljubitelje njemaca>

  4. zanima me sve o coupeu 2.0 16v i 2.0 16 v turbo.. triba mi nesto jace, sa bravom sam isao najvise 21o kmh..a moga bi i do 220 kmh nagurat

  5. Kupio sam Fiat Coupe 2.0 16v turbo, 95god, izuzetno ocuvan!
    Ne bih ga menjao ni za jedan automobil, ni za skuplji od njega, sigurno!
    Imao sam u planu da kupim model bez turbine, od svog drugara, medjutim, kada sam seo u ovaj moj, odlepio sam skroz!!!
    Neverovatan je osecaj kad mu dodate gas preko 3000rpm, ni novija kola mogu samo da vam gledaju u farove!
    Toplo ga preporucujem svima, samo budite obazrivi prilikom kupovine, jer ima jako mnogo losih primeraka, pogotovo kod nas na trzistu… Pozz Fiatistima

  6. Kupio sam Fiat Coupe 2.0 16v turbo, 95god, izuzetno ocuvan!
    Ne bih ga menjao ni za jedan automobil, ni za skuplji od njega, sigurno!
    Imao sam u planu da kupim model bez turbine, od svog drugara, medjutim, kada sam seo u ovaj moj, odlepio sam skroz!!!
    Neverovatan je osecaj kad mu dodate gas preko 3000rpm, novija kola mogu samo da vam gledaju u stop svetla!
    Toplo ga preporucujem svima, samo budite obazrivi prilikom kupovine, jer ima mnogo losih primeraka, pogotovo kod nas na trzistu… Pozz Fiatistima

    Uz male ispravke 🙂

  7. Ja ga imam vec sest godina i mislim da je sjajan automobil.
    Da ga prodajem ne pada mi na pamet jer nepravedno malo vrijedi na trzistu. Imam iskljucivo samo pozitivna iskustva. Vrijeme cini svoje ali ovaj model je je jos uvijek atraktivan i ne bih ga mijenjao ni za jedan model koji ovdje navodite. 1.8, 16v je malo slab za mene ali opet dovoljno dobar da odere sve kante koje ovdje pominjete :-))!

  8. zanima me da li neko prodaje ili zna nekog ko prodaje dobro ocuvanog coupea 2.0 turbo(220ks) ozbiljno zainteresovan..