NK TEST: Renault Grand Scenic dCi 130

0
3024
NAS SPONZOR

Utisci u vožnji

U gradskoj vožnji zahvaljujući mekanim komandama i snažnom servo upravljaču vožnja je veoma laka tako da je veoma lako zaboraviti činjenicu da ste u zaista teškom i prilično gabaritnom vozilu. Preglednost je izuzetno dobra zahvaljujući velikom broju staklenih površina i visokom položaju za sedenje. Parking senzori i kamera će toliko olakšati parkiranje da će čak i vozači početnici sa lakoćom manevrisati i u najužim prostorima bez ikakvih problema.

Image 

U gradu realistična potrošnja iznosi 6-6,5l s time da govorimo o dosta beogradskih špic stani-kreni situacija. Ukoliko imate sreće pa niste u obavezi da kroz grad prolazite u špic terminima ili živite u manjem gradu, potrošnja će biti još bliža deklarisanoj.

Image 

Ogibljenje u kombinaciji sa pneumaticima u 205/55 profilu ima dosta problema da sakrije rupe i neravnine kakve obično možete naći u gradskim sredinama. Situacija je dramatično bolja van grada, gde ogibljenje veoma dobro maskira talasaste neravnine, a da pri tome uopšte ne odaje koliko je visoka i teška karoserija vozila.

Image 

Na magistralnim pravcima i na autoputu Grand Scenic nudi veoma tihu i udobnu vožnju sve do kanjivo visokih putnih brzina. Potrošnja goriva na autoputu i magistrali je veoma niska, pod uslovom da ste u okvirima zakonskih ograničenja tako da u šestom stepenu prenosa pri 80kmč potrošnja zaista iznosi deklarisanih 4l/100kmč. Pri višim putnim brzinama, na autoputu, potrošnja se kreće oko 5-6l pa do 7l ukoliko se držite „okruglih" 150kmč.

Image 

Na testu smo prešli ukupno 835km (pola otvoreni put, pola grad) sa prosečnom potrošnjom od 6l što smatramo za izuzetno dobrim rezultatom kada se uzme u obzir težina, aerodinamički nepovoljni profil karoserije i pneumatika.

1
2
3
4
5
6
7
8
Prethodni tekstF1: Masa u Vilijamsu
Sledeći tekstHonda FCEV koncept
Večni entuzijasta.