Ford je iskoristio svjetski sajam mobilnih tehnologija u Španiji za prezentaciju novih tehnologija SUV modela EcoSport, koji je zasnovan na Fiesti. Ovaj automobil već se prodaje na tržištima u razvoju, poput Brazila i Indije, a sada stiže i u varijanti za evropsko tržište.
Ovaj mali krosover donosi nekoliko inovativnih tehnologija, uključujući povezivanje pametnih telefona sa sistemima za komunikacije u slučaju sudara SYNC Applink i SYNC Emergency Assistance.
SYNC Applink omogućava vozaču da poveže svoj pamenti telefon sa internim automobilskim sistemom i aktivira aplikacije glasovnim kontrolama. Ovo ne samo da je korisno vozačima, nego značajno smanjuje rizik od držanja i korištenja telefona u rukama tokom vožnje, što je ilegalno. Fordov potpredsednik za istraživanja i inovacije Pol Maskarenas (Paul Mascarenas) izjavio je da ovaj sistem omogućava vozaču da "uživa u istom nivou povezivosti u automobilu, kao kod kuće".
SYNC Emergency Assistence je bezbednosna aplikacija koja omogućava vozaču da se posle sudara javi službama za hitne intervencije. Sistem prenosi nadležnim lokalnim službama na odgovarajućem jeziku informaciju o lokaciji na kojoj se vozilo nalazi. To ubrzava vreme reakcije na nesreću.
Sličan konceptualni sistem je deo BMW-ove iDrive tehnologije, a može se naći i u automobilima grupacije PSA i marke Volvo. Ford navodi da će EcoSport biti jedan od prvih serijskih automobila sa SYNC tehnologijom.
Automobil će biti predstavljen na 83. Sajmu auotmobila u Ženevi sledećeg meseca. To će biti drugi Fordov model u SUV segmentu, posle nedavno osvežene i veće Kuge. EcoSport će biti ponuđen sa jednolitarskim trocilindričnim benzinskim motorom od 125KS, 1,5 litarskim benzincem od 110KS i 1,5 litarskim dizelašem od 90KS.
Ford polaže dosta nada u uspeh ovog modela, pošto je broj registrovanih automobila sa amblemom ove marke u januaru opao za 26% u poređenju sa istim mesecom prošle godine, navodi se u podacima industrijske asocijacije ACEA.
