Da li će Formula 1 menjati vlasnika ?

0
1790
Image
NAS SPONZOR

 

"To su gluposti." izjavio je očekivano Bernie Ecclestone. Međutim tako dobar biznismen kakav je Ecclestone odmah je dodao, po dobrom starom kapitalističkom principu da je sve na prodaju, samo je pitanje cena: "Ali eventualna ponuda ne sme da bude samo dobra. Mora da bude luda !"  

 

 

 

Spekulacije o ovom pitanju obnovile su se danas kada je Reuters objavio izveštaj iz navodno pouzdanih izvora da je australijski medijski magnat Rupert Murdoch i njegov News Corp potencijalni kupac. News Corp je, između mnogih manjih elektronskih i štampanih medija, vlasnik televizija Sky i Fox kao i dnevnika Sun i Times. Tačnije, Murdoch navodno pokušava da okupi konzorcij koji bi otkupio ili ceo biznis ili u prvom koraku barem prava na televizijsku distribuciju. Jedan od glavnih članova tog konzorcija bio bi Carlos Slim, meksički milijarder i naj bogatiji čovek na svetu. Treći član mogao bi da bude i jedan veliki automobilski koncern koji je, kako se navodi, trenutno aktivan u Formuli 1.

 

 

Druga navodno moguća varijanta jeste da Mubadala, državna berzanska i investiciona kompanija Ujedinjenih Arapskih Emirata istupi iz sadašnje sponzorske uloge u timu Ferrari,  a zatim da svojim kapitalom omogući Bernie Ecclestone-u da ponovo kupi ranije prodate akcije. I u toj verziji bio bi uključen jedan automobilski koncern, a s obzirom na dosadašnji angažman Mubadale, sasvim je izvesno da bi to mogao biti Ferrari odnosno Fiat. Pitanje je samo da li je Ferrari isti onaj koncern koji se spominje i u kombinaciji sa Murdoch-om ?

 

 

Još pre par meseci pojavile su se prve glasine da je sadašnji vlasnik, internacionalni investicioni fond CVC Capital Partners, razmišlja o mogućoj prodaji. Što i jeste sasvim logično, jer smisao rada investicionih fondova jeste kupovina svega i svačega, a zatim prodaja toga nakon izvesnog vremena uz dobru zaradu. CVC je je u svoj portfolio akcija dobio ceo biznis vezan za Formulu 1 2006. godine, kada je od kupio holding kompaniju SLEC, koja je bila prethodni vlasnik, od tri banke – Kirch-Gläubigerbanken BayernLB, JP Morgan i Lehman Brothers – koje su u to vreme posedovale većinski paket akcija. Iako se po njegovom ponašanju to ne bi moglo zaključiti, Bernie Ecclestone, koji jeste prvobitni osnivač firme koja se razvila u organizatora Formula 1 takmičenja, odavno ima samo mali vlasnički udeo. Od preuzimanja od strane CVC grupe, Ecclestone je barem zvanično samo zaposlen u CVC-u.      

 

 

Neke konkretne poteze, pogotovo ne javne, ne bi trebalo očekivati u skorije vreme. Prema izvoru od kojeg je Reuters dobio informaciju, pregovori su za sada na, citiramo, "embrionalnom stepenu" i još indirektni. Sky televizija takođe je danas potvrdila glasine u svojim vestima, a njihov finansijski komentator Mark Kleinman izjavio je da bi do realizacija moglo doći u narednih 18 meseci: "CVC je više puta izjavio da nema još direktnih i konkretnih planova o prodaji Formule 1, ali je prirodno da investitori uvek u nekom datom trenutku svoju investiciju žele da prodaju. News Corp trenutno traži najbolji način da uđe u neki vid delimičnog poseda akcija u Formuli 1."

 

 

Trenutno u Formuli 1 nema krize, naprotiv posao "cveta". Prethodne godine, obim poslovanja, a time i zarada, povećan je za 12,5 miliona evra, na ukupni godišnji promet od 763 miliona evra.  

 

Prethodni tekstNju Jork: Suzuki Kizashi EcoCharge koncept
Sledeći tekstŠangaj: Nissan predstavio model Versa (Tiida)