ALMS: Highcroft Acura najbrža na Lime Rock stazi

0
1904
Image

Highcroft Racing vozači, David Brabham i Scott Sharp, su trku na Lime Rock Park stazi započeli kao prvi i tako je i završili. Naravno, kao i uvek, trka je bila prepuna preokreta i pobednik se nije znao sve do samog kraja, još jedne uzbidljive, trke.

Image

Vlasnik Highcroft Racing tima, Duncan Dayton je sa velikim zadovoljstvom gledao kako njegov Acura ARX-01b prototip prolazi kroz cilj trke kao prvoplasirani nakon neverovatno teške borbe sa vodećom Penske posadom. Highcroft se može nazvati domaćim timom, s obzirom da im je baza na samo 60km udaljenosti od ove staze i da posade ovog tima redovno nastupaju na ovoj stazi tokom proteklih 20 godina. I pored toga, Highcroft posada je tek na ovoj trci uspela da osvoji svoju prvu posadu u ALMS šampionatu.

Taktika Highcroft tima je bila veoma hrabra pošto su se odlučili da David Brabham ne ulazi u boks u završnom segmentu trke radi dolivanja goriva pa je Brabham ostao bez goriva u krugu nakon prolaska kroz cilj. Srećom u ovom takmičenju ne postoji minimalna količina goriva sa kojom se mora završiti trka (kao što je to,recimo, slučaj u DTM) tako da je Highcroft Acura na pobednički odšlepana. Brabham i Shap imaju dve pobede u klasi ove sezone tako da se primećuje da su Acura posade ove sezone usled unapređenja aerodinamike i ostalih komponenti daleko konkurentnije i opasnije po Penske posade.

Zanimljivo je da je Highcroft posada u vođstvu bila samo tokom poslednja tri kruga trke. Brabham je u završnici trke bio brži od prvoplasiranog Bernharda, zbog toga što su vozači Penske tima takođe koristili režim rada u kome motor troši manje goriva i proizvodi manje snage. U kritičnom momentu Brabham je veoma hrabrim manevrom prisilio Bernharda da zakoči agresivno zbog čega ne samo da je izgubio vodeću poziciju nego je i izgubio kontrolu nad prototipom i izleteo sa staze. Srećom po Penske posadu, nije bilo oštećenja te je Bernhard stigao na cilj kao drugoplasirani. Treće mesto u generalnom plasmanu i P2 klasi je osvojila druga Penske posada.

Image

Tokom 2:45 časova duge trke bilo je samo tri prekida, a Audi posade su imale dosta problema, tako da su pozicije, koje su osvojili u početnom delu trke izgubili prilikom problema, koji su ih zadesili u tokom srednjeg dela trke. Naime Audi posade su startovale sa dosta loših pozicija posle dosta problema na kvalifikacijama. Oba Audi posade su nakon samo 10-tak minuta trke uspele da se probiju do pozicija 1 i 2, da bi nakon toga Dindo Capello imao incident sa GT1 posadom što ih je koštalo mnogo vremena zbog nešto dužih popravki automobila. Druga Audi posada je imala nekoliko grešaka, izletanja, a finale je bila i greška mehaničara prilikom odlaska u boks, zbog čega je ta posada dobila i vremensku kaznu. I pored toga, Luhr je uspeo da do kraja trke osvoji 4. mesto u generalnom plasmanu.

Image

U GT1 klasi sve po starom. Dve posade Corvette Racinga su bile jedine u ovoj klasi. Ove posade su osvojile 8. i 16. mesto u generalnom plasmanu. U GT2 klasi na pozicijama 1 i 2 su trku završili vozači Porschea 911, dok se na trećem mestu našla posada Risi Competizione u Ferrariju.