Mazda: nove ekološke i sigurnosne tehnologije

0
13831
Image
NAS SPONZOR

Mazda najavljuje nove generacije sigurnosnih sistema, kao i nove generacije sistema za upravljanje radom motora radi povećanja efikasnosti i smanjenja zagađenja. Evo šta će kupci novih Mazdi moći da očekuju u bližoj i daljoj budućnosti.

Mazda je u skladu sa svojim naporima da svoje proizvode učini što ekološkijim, započela novi projekat, pod nazivom “Održivi Zoom-zoom”. Reč “održivo” govori da je u pitanju proces, koji bi trebalo da bude što manje štetan po prirodu i ekološki sistem (visoka mogućnost recikliranja, minimalni štetni efekti proizvodnih i eksploatacionih proizvodnih sistema samog proizvođača, itd.).

Dugoročni planovi ovog proizvođača obuhvataju i hibridne pogone, koji koriste hidrogen. Međutim, do finalizacije ovih rešenja, drugi segment razvojnog odeljenja Mazde se fokusirao na dalja unapređenja klasičnih rešenja.

Naredna generacija pogona

Direktno ubrizgavanja goriva – DISI

Mazda koristi sistem direktnog ubrizgavanja DISI (Direktno ubrizgavanje, paljenje svećicom – “Direct Injection Spark Ignition”), a koji će sa novom generacijom ovog sistema trebati da donese uštede od 20% i povećanje performansi od 15-20% (poređenje u odnosu na aktuelni 2,0 benzinski motor). Nova generacija se zasniva na staroj, sa unapređenjima, koja imaju za cilj smanjenje gubitaka i poboljšanje termalne efikasnosti. Konkretni načini za realizaciju ovih planova će se ostvariti unapređenjem sistema za ubrizgavanje, kontrolu sagorevanja i detonacije, upravljanje radom ventila i konstruisanja katalizatora.

Mazda intezivno radi na sistemu za upravljanje radom ventila, koji ima za cilj povećanje efikasnosti benzinskog motora u uslovima gradske vožnje ili, uopšteno, spore vožnje. Sistem pod nazivom S-VT (Sekvencijalni Tajming Ventila), je za sada u test fazi.

Nove generacije dizel motora

Velika ekonomičnost i ogroman obrtni momenat su karakteristike, koje su dizel motore učinile veoma popularnim, pogotovu kod evropskih vozača, koji često putuju. Mazda priprema novu generaciju komon rejl direktnog ubrizgavanja, koja se zasniva na još višem pritisku ubrizgavanja goriva i preciznijim piezo brizgaljkama. Brizgaljke zasnovane na piezo efektu se veoma lako kontrolišu jednostavnim menjanjem napona čime se omogućava veoma precizna kontrola vremena i količine ubrizganog goriva.

Dizel motori u odnosu na benzinske su daleko teži, uključujući i komponente unutar motora što je jedan od razloga nemogućnosti postizanja većeg broja obrtaja. Mazda planira da na novoj generaciji dizel motora zapremine 2,0 litara uz korišćenje aluminijumskog bloka, počne sa korišćenjem lakših rotacionih delova motora, kako bi se postigla težina motora slična onoj, koju imaju adekvatni benzinski. Rezultat bi trebalo da bude i daleko mirniji rad uz mogućnost postizanja višeg broja obrtaja uz daleko nižu potrošnju.

Mazda na novoj generaciji dizel motora planira intezivnu upotrebu rednog biturbo punjača, koji će omogućiti da se visok pritisak punjenja postigne na širem opsegu obrtaja. Dodatno, povećavanjem zapremine unešenog vazduha i povratne sprege izduvnih gasova (EGR) motor će daleko brže reagovati na komandu gasa u svim režimima rada.

Nova generacija Vankela – Renesis 16X

Mazda je u znak 40-godišnjice Vankel motora razvila novi rotacioni motor pod nazivom 16X. Oznaka direktno naznačava radnu zapreminu motora – 1600ccm (800ccm x 2 komore) što bi trebalo da omogući više obrtnog momenta, i više snage u svim režimima rada. Pored povećanja zapremine, Mazda na novoj generaciji Renesis motora ima unapređenu konstrukciju kućišta rotora, koji će predstavljati najnoviju evoluciju sledeći modele motora 10A (491cc x 2) iz 1967, 13A (655cc x 2), 12A (573cc x 2) i aktuelnog 13B (654cc x 2).

Pored toga, nova generacija Renesis motora će biti prvi Vankel motor, koji će korisiti direktno ubrzgavanje goriva. Rešenje je nastalo na osnovu sistema ubrizgavanja hidrogena kod hidrogen Renesis motora, a daljim modifikacijama ovaj sistem će omogućiti da se postigne optimalna količina i smesa goriva unutar cilindara. Direktno ubrizgavanje će, kao i kod klasičnih motora, omogućiti da motor proizvodi više obrtnog momenta, manju potrošnju i smanjenje štetnih emisija.

SISS (Smart Idle Stop System)

Sistem za gašenje motora prilikom stajanja, koji bi trebalo da donese uštedu od oko 10% prilikom korišćenja u klasičnim gradskim gužvama. Sistem automatski startuje motor prilikom pritiska kvačila, ali je specifičnost sistema ta što se pokretanje motora ne radi uz pomoć anlasera, već sistem ubrizgava gorivo u statične cilindre motora, pali smesu čime se motor samostalno startuje. Na ovaj način motor se startuje brže i tiše, nego uz pomoć klasičnog “verglanja”. Da bi se ovakav način startovanja motora omogućio, motor poseduje sistem za kontrolu pozicioniranja klipova, kako bi se klipovi zaustavili u željenom položaju, koji je optimalan za naknadno startovanje.

Sigurnosni sistemi

Sistem za nadgledanje zadnjeg dela vozila

Ovaj sistem je već prisutan u novoj generaciji Mazda6 modela i sastoji se od radarskog sistema, koji omogućava bezbednu promenu traka i potpunu vidljivost unazad prilikom kretanja brzinom većom od 60 kmč.

Multi-control system CF-Net (Cross Functional-Network)

Još jedan sistem, koji se već nalazi u novoj generaciji Mazde6. Sistem je nastao na osnovama HMI sistema i kombinuje kontrole audio, klima i video sistema, čime se omogućava komforno i veoma lako upravljanje ovim sistemima, bez mnogobrojnih tastera.

Napredna dinamika vozila

Sistem za kontrolu naginjanja vozila (Roll stability control)

Ovaj sistem je nalazi u Mazdi CX-9 za američko tržište, a njegova dužnost je da na osnovu brojnih parametara kao što su: senzor nagnutosti vozila, ugao upraljačkog mehanizma, bočno ubrzanje i brzina vozila zaključi, koliko tačno iznosi realan stepen nagnutosti vozila u svakom trenutku. Kako bi se vozilo stabilizovalo, sistem aktivira kočioni sistem i menja raspoloživi obrtni moment motora, kako bi vozilo zadržalo ili smanjilo stepen naginjanja.

Sistem za detekciju sudara (Pre-crash safety System)

Ovaj sistem se već nalazi u modelima Mazda MPV, CX-7 i novoj Mazdi6. Sistem koristi senzore na prednjem delu vozila kako bi nadzirao sitauciju na putu ispred vozila.

Ukoliko postoji neka prepreka ispred vozila, a sistem zaključi da je moguć udarac, sistem će upozoriti vozača zvučnim signalom. Ukoliko vozač ne reaguje pritiskanjem kočnica, sistem će početi postepeno da koči, kako bi nagnao vozača da to on uradi. Ukoliko je, i pored svih upozorenja, i dalje nemoguće izbeći udes sistem aktivira hitno kočenje maksimalnom kočionom silom, kako bi se što je moguće više, umanjila brzina udarca. Istovremeno, pojasevi sa zatezačima će postaviti putnike u najsigurnije pozicije, kako bi se minimizovala mogućnost povrede.

Pomoć u vožnji koordinacijom sa transportnom infrastrukturom

Mazda razvija napredne sisteme, koji se zasnivaju na koordinaciji sa ostalim učesnicima u saobraćaju i transportnom infrastrukturom. Kako bi se predupredile opasnosti, koje vozač ne može da vidi, neophodno je unapređenje ne samo vozila, već i kompletne transportne infrastrukture. Na primer, da bi se sprečili udesi zbog „slepih“ krivina, potrebno je korišćenje ITS sistema (Intelligent Transport Systems), koji putem komunikacije vozilo-infrastruktura i vozilo-vozilo, sprečava takve incidente. Mazda intezivno radi na realizaciji ITS sistema na javnim putevima u okolini grada Hirošima. Mazda je jedan od glavnih aktera u testiranju i proceni ovog test ITS sistema, zato što je do sada na zatvorenim test poligonima, upravo Mazda bila najaktivniji učesnik. Proširenje ITS sistema se odnosi na to da se radi i na razvoju sistema za prenos podataka između raznih senzota, kamera i drugih uređaja instaliranih kraj puteva.

Sistem za sprečavanje udesa prilikom skretanja na desno

Ovaj sistem, namenjen zemljama gde se vozi levom stranom, pomaže vozačima prilikom vožnje u gusto naseljenim gradovima da prilikom skretanja na desno, uz pomoć ITS sistem dobiju pravovremeno upozorenje o nailasku vozila, koje vozač, možda, nije mogao da vidi usled gužve, „mrtvog ugla“ ili bilo kog drugog razloga. Sistem upozorava vozača i ukoliko je u blizini pešak ili biciklista. Očekujemo da će postojati i slično rešenje i za vozila, koja se prodaju u zemljama u kojima se vozi desnom stranom.

Sistem za sprečavanje udesa usled „mrtvog ugla“

Na japanskim ulicama, sporedne ulice se obično uljučuju u glavnu bez odgovarajuće svetlosne signalizacije. Uz pomoć posebnog sistema, ulice, kojima se uobičajeno kreće veći broj pešaka ili biciklista, automobil će dobijati signal od odgovarajućeg optičkog senzora, koji nadzire pešački prelaz. Senzori uzimaju u obzir i pešake ili bicikliste, koji se tek približavaju raskrsnici i šalju odgovarajuća upozorenja dolazećim vozilima i njihovim vozačima.

Sistem za sprečavanje naletanja na vozila, koja su se zaustavila na raskrsnicama

U gradu Hirošima ima mnogo mostova, koji su uglavnom imaju prilično strmi. Raskrsnice, koje se obično nalaze sa obe strane mosta su, najčešće, mesta gde dolazi do udesa, zbog toga što vozači, koji dolaze, usled strmog uspona na most, nisu videli da li je sa druge strane već formirana kolona vozila. Mazdin sistem će i u ovim slučajevima slati vozilima informacije o dužini kolone, tj. o udaljenosti vozila u odnosu na kraj kolone, čime bi trebalo da se rapidno smanji broj udesa.

Prethodni tekstJoš jedno poskupljenje goriva!
Sledeći tekstAmerička posada u Hummer-u za Dakar 2008
Večni entuzijasta.