ALMS: Long Beach “ulične borbe”

0
2626
Image

Audi Sport fabrički vozači su posle 10 uzastopnih pobeda od prošlogodišnjeg pojavljivanja na ALMS trkama, ovog puta bili "kolateralna šteta". Ne samo što nisu uspeli da budu prvi, nego ih uopšte nije bilo na podijumu. Ipak, nije sve bilo tako loše, Audi je osvojio prvo mesto u, desektovanoj, P1 klasi.

Uvođenje novih staza, koje favorizuju prototipove je veoma lucidan način organizatora da promeša karte i da nepobedive Audije skine sa naslovnih strana. Klasa P2, iako na papiru značajno slabija, sa Porschea i Acura timovima je obilovala zanimljivim borbama. Trka je, pored toga što je ulična i nova u ALMS kalendaru, donela još jedan zanimljiv momenat – trajala je samo 100 minuta. Uobičajeno trajanje ALMS trka je od 165 minuta i više, pa je pored veoma brzog tempa trke, bilo potrebno promeniti vozače tako da svaki od njih bude u vozilu bar 30 minuta.

Image

Pobedu je odnela Penske posada Timo Bernhard i Romain Dumas, koji su sa samo 0,77 sekundi prednosti prešli ciljnu liniju ispred svojih timskih kolega Sascha Massen i Ryan Briscoe-a. Vozači Penske tima su vozili 2007 Porsche RS Spyder P2 prototipove, koji su na ovoj uskoj stazi dugačkoj 3,16km tokom 100 minuta odvezli 74 kruga. Treće mesto je pripalo, Butch Leitzinger i Andy Wallace-u, posadi Dyson Racing tima, koja je vozila… još jedan Porsche RS Spyder. Dakle, Porsche na pozicijama 1-2-3.

Četvrto mesto je osvojila posada Hicroft Racinga, David Brabham i Stefan Johansson, u Acura pogonjenom P2 prototipu. Peto mesto je osvojila druga posada Dyson Racinga, dok je šesto mesto osvojila posada Andretti Green tima, koja je imala tu neprijatnu dužnost da u završnim krugovima trke brani poziciju, koju je napadala vodeća posada P1 klase – McNish i Capello u Audiju R10.

Image

Ne samo što je ovime prekinut niz od 10 uzastopnih pobeda Audija R10, već je ovo tek četvrti put da P2 prototip pobedi na nekoj ALMS trci u generalnom plasmanu. Audiji su osvojili poziciju 1 i 2 u svojoj, P1, klasi i pored činjenice da je posada Pirro/Werner imala peh da ih u ukosnici tokom središnjeg dela trke udari Porshe iz GT2 klase, nakon čega je njihov Audi R10 neplanirano morao u boks zbog pucanja gume. Inače, ta ukosnica je bila jedan od najvećih razloga zašto R10 na ovoj stazi nije mogao da se izbori sa konkurentima. Naime, ova ukosnica je zahtevala od vozača P1 kategorije veoma spor prilazak i spor prolaz kako bi uopšte mogli da prođu sa svojim veoma širokim prototipovima. Vozači iz GT2 klase su kroz tu ukosnicu, zbog značajno manje širine automobila, prolazili primetno brže i veliko je iznenađenje da je došlo do samo jednog kontakta.

GT1 klasi nije bilo konkurencije, pa su vozači Corevette tima i ovog puta trku posmatrali samo kao test za predstojeći LeMans gde se najavljuje čak 20 posada u GT1 klasi.

GT2 klasa je bila, sada već tradicionalno, veoma zanimljiva. Ferrariji su očiglendno lakši za vožnju po gradskim stazama i vozači timova koji koriste F430 automobile su imali mnogo manje problema tokom trke. Pobedu je odnela šampionska posada iz 2006 – Mika Salo i Jamie Melo, koji nastupaju za Risi Competizione tim. Drugo mesto je osvojila posada Flying Lizard tima, koja se svojski borila za osvajanje svog prvog podijumskog plasamana u ovoj sezoni, vozeći Porsche 997 GT3 RSR. Treće mesto je osvojila druga posada Risi tima, samo potvrđujući fantastičnu formu ovih vozača i vrhunsku pripremljenost italijanskog lepotana.

Image

Naredna trka je u Hjustonu, narednog vikenda. Prošle godine, u Hjustonu su Porsche-i (RS Spyder) bili na pragu osvajanja pobede u generalnom plasmanu, pa treba očekivati opet veliku borbu kako u okviru klasa, a tako i među klasama.