0
8510
Image
NAS SPONZOR

Danas je na Batajničkom aerodromu vožena druga trka šampionata Srbije i Crne Gore na kružnim stazama. Četiri trke su obeležili brojne vozačke bravure koje smo retko imali prilike da vidimo na našim klasičnim staza. Sve ovo je omogućio Eko Racing tim koji je bio glavni organizator trke na vojnom aerodromu.

U prvoj trci su učestvovale klase ST (klasa 5, do 2000ccm) i SP (klasa 3, do 2000ccm). Prvu poziciju na startu je juče osvojio Milovan Vesnić u Opel Vectra ST automobilu ispred Andreja Kulundžića u Hondi Accord ST. Ova dva vozača su publici pružila fantastičnu borbu koju skoro nismo videli. Vesnić je poveo i prvu polovinu trke vodio sa više ili manje prednosti, dok je Kulundžić pokušavao da napadne bez previše uspeha. Nakon nekoliko krugova kada su počeli da sustižu najsporije učesnike iz SP klase, Vesnić pravi grešku zbog jednog od takmičara iz SP klase što Kulundžić koristi i prelazi u vođstvo.

Image

Drugi deo trke su obeležili pokušaji Vesnića da povrati prvu poziciju, međutim i pored sitnih grešaka Kulundžića, Honda je bila očigledno snažnija pa je i nakon sporijih izlazaka iz krivine uspevao da zadrži poziciju. Zadnjih par krugova Honda je počela nešto slabije da ide (navodno problemi sa biranjem šeste brzine) međutim Kulundžić uspeva dobrim zatvaranjem Vesnića da zadrži prvo mesto.Sjajna vožnja oba vozača je naprosto u zasenak bacila ostale vozače iz klase, a takođe i veliku borbu u SP klasi u kojoj je Đurić Radomir u Alfa Romeo 147 uspeo da osvoji prvo mesto ispred Danka Bakrača u Peugeot 306 automobilu.

Image

Druga trku su vozile klase 2 (do 1400ccm) i 4 (Super Sport, odnosno Hobi). U klasi 2, opet fantastični potezi, odlična preticanja. Žarko Terzić je osvojio prvo mesto odličnom vožnjom, drugo mesto je pripalo Branku Čopiću koji je imao veoma nezahvalnu ulogu vozača koji je morao da se brani od Dejana Raševića koji je prikazao maestranu vožnju bez imalo straha. Rašević je na početku trke u nekoliko navrata menjao poziciju sa Dejanom Stojićem, da bi nakon toga krenuo na Ćopića koga je uspeo čak i da pretekne, ali mu će Ćopić odmah uzvratio pa je Rašević morao da se zadovolji trećom pozicijom. Rašević je, za one koji prate trke, vozio crnog VW Pola 6N kojeg je prošle sezone za krug pripremio Zlatković.

Image

U Hobi klasi pobedu je osvojio Dragan Simić dok su konkurenti uglavnom odustali. Atanacković, Komnenović i Cvetić su jedan za drugim, ostali kraj staze pa je Simić bez previše muke osvojio prvu poziciju u klasi. Nikolić Momčilo je, i pored okretanja na stazi, osvojio drugo mesto ispred Todorović Branka.

U klasi 1, “hibridu” pobedu osvaja Dušan Borković. Drugo mesto je osvojio Petar Lučić, a treće mesto je pripalo Simović Darku koji je sa jako malom prednošću stigao na cilj ispred četvrtoplasiranog Dejana Vidarića.

U “Malom N” pobedu osvaja, sa velikom prednošću, Aleksandar Pantelić. Drugo mesto je osvojio Nemanja Todorović, bivši moto as, a treće mesto je osvojio Miloš Spasojević. U ovoj klasi je bilo standardnog guranja, ulubljenih krila, ali ničeg što bi moglo da se nazove nesportskim.

Image

Image

Image

Moramo da kažemo da su trke na Batajničkom aerodromu, što se nas tiče, pravo otkrovenje. Staza mnogo šira od one na Ušću, čak je i tehnički zahtevnija, pravci su duži pa automobili moraju biti bolje pripremljeni, staza je neuporedivo bezbednija, više ljudi može da gleda tako da apsolutno nema razloga žaliti za Ušćem kao trkačkom stazom. Naravno, lenja beogradska publika koja je navikla da se mamurna dotetura do restorana Ušće i da se tamo budi uz kaficu nije mogla sebi da dozvoli vožnju od 20km tokom koje bi svoje automobile i sebe izložili prašini gradske periferije. Tek iz te perspektive se može videti koliko Novi Sad ima daleko više pravih ljubitelja automobilskih trke nego Beograd.