F1: Fetel na samo četiri poena do Alonsa posle Suzuke

0
1086
12f1_vettel_win.jpg
NAS SPONZOR

Sebastijan Fetel je bez greške odvezao trku u Japanu i približio se Alonsu na samo četiri poena u generalnom poretku vozača. Svoj prvi podijum u karijeri je zabeležio miljenik domaće publike Kamui Kobajaši u Zauberu.

 

Fetel je trku vodio od prve do poslednje krivine što je dodatno potvrdilo dominaciju Red Bul ekipe u Japanu. Nemac je izvukao maksimum iz ove runde F1 takmičenja, dok je Alonso ostao bez poena posle kontakta u prvoj krivini. Sam start je prošao bez većih problema za vodeće.

Veber je izgubio drugo mesto od sjajnog Kobajašija, ali glavni momenat trke se dogodio u krivini jedan. Alonso se našao ispred Rajkonena kada je Finac svojim prednjim krilom zakačio zadnji levi pneumatik Alonsa. Španac se okrenuo, izleteo van staze i vratio na istu, ali okrenut u suprotnom pravcu. Mnogi su mislili da će moći da nastavi trku pošto propusti sve vozače, ali oštećenje pneumatika je bilo trajno, tako da je Alonso morao da odustane od daljeg toka trke. Ferarijev bolid ostao je na stazi, pa je odmah izašao sigurnosni automobil.

Još jedan udes se desio u krivini jedan a glavni krivac je bio Grožean, koji nastavlja sa svojim agresivnim potezima na startu trke. Francuz je promašio kočenje i udario u bolid Marka Vebera i time upropastio trku Australijanca. Veber je uspeo da se vrati na stazu, ali je morao u neplanirano zaustavljanje u boksu već u prvom krugu. Grožean je zbog ovog incidenta dobio kaznu od 10s stajanja u boksu koju je odradio u narednim krugovima.

12f1_start.jpg

Felipe Masa je imao dobar start, ali i celu trku. Brazilac je uspeo dobrom taktikom i pravovremenim odlukama da ode na zamenu pneumatika, da dođe do drugog mesta na kraju trke. Ovo je najbolji rezultat Felipea Mase ove godine i prvi podijum u 2012. godini. Svoj najbolji rezultat ove godine, ali i u F1 karijeri zabeležio je sjajni Kamui Kobajaši u Zauberu koji je domaćoj publici doneo mnogo razloga za slavlje. Kobajaši je u poslednjim krugovima uspeo da izdrži pritisak Džensona Batona koji nije uspeo dovoljno da se približi Zauberovom vozaču. Na petom mestu trku je završio Luis Hamilton koji je imao mnogo problema sa bolidom. Hamilton se mučio sa podupravljanjem celu trku, pa je uglavnom vozio defanzivno pokušavajući da se odbrani od rivala, pre svega Pereza i Hulkenberga. Serhio Pereza je imao dosta dobar tempo. Perezu je jedom pošlo za rukom da obiđe Hamiltona u ukosnici, ali je posle zamene pneumatika izgubio tu poziciju. Nakon nekoliko krugova pokušao je ponovo manevar na istom mestu, ali sa spoljašnje strane. Perez nije uspeo da iskontroliše bolid i završio je trku u pesku pored staze.

12f1_hamilton_hul.jpg

Iza Hamiltona trku je završio Kimi Rajkonen koje je ostao bez dela prednjeg krila u udesu sa Alonsom na početku trke i trku je završio sa oštećenim krilom. Niko Hulkenberg je imao odličnu trku i posle starta sa 15. pozicije završio je kao sedmi. Maldonado je posle pobede u Španiji konačno uspeo da dođe do poena i trku je završio kao osmi. Poslednja dva mesta su pripala Australijancima, Marku Veberu i Danijelu Rikardu. Šumaher je poslednja tri kruga pokušavao da obiđe Rikarda i otme mu taj poslednji poen, ali nije uspeo. 

Ova je prvi put ove sezone da jedan vozač ima dve uzastopne pobede, pa se Fetel opasno približio Alonsu u generalnom poretku vozača. Razlika sada iznosi samo četiri poena, a trka do kraja ima još pet što nam garantuje izuzetno interesantnu završnicu sezone. 

Sledeća trka se vozi već za sedam dana na stazi Jeongam u Kereji.

Rezultati VN Japana:

Poz

Vozač

Tim

Krugova

Vreme

Start

1

Sebastian Vettel

Red Bull Racing-Renault

53

1:28:56.242

1

2

Felipe Massa

Ferrari

53

+20.6 s

10

3

Kamui Kobayashi

Sauber-Ferrari

53

+24.5 s

3

4

Jenson Button

McLaren-Mercedes

53

+25.0 s

8

5

Lewis Hamilton

McLaren-Mercedes

53

+46.4 s

9

6

Kimi Räikkönen

Lotus-Renault

53

+50.4 s

7

7

Nico Hulkenberg

Force India-Mercedes

53

+51.1 s

15

8

Pastor Maldonado

Williams-Renault

53

+52.3 s

12

9

Mark Webber

Red Bull Racing-Renault

53

+54.6 s

2

10

Daniel Ricciardo

STR-Ferrari

53

+66.9 s

14

11

Michael Schumacher

Mercedes

53

+67.7 s

23

12

Paul di Resta

Force India-Mercedes

53

+83.4 s

11

13

Jean-Eric Vergne

STR-Ferrari

53

+88.6 s

19

14

Bruno Senna

Williams-Renault

53

+88.7 s

16

15

Heikki Kovalainen

Caterham-Renault

52

+1 Lap

17

16

Timo Glock

Marussia-Cosworth

52

+1 Lap

18

17

Vitaly Petrov

Caterham-Renault

52

+1 Lap

22

18

Pedro de la Rosa

HRT-Cosworth

52

+1 Lap

20

19

Romain Grosjean

Lotus-Renault

51

odustao

4

Ret

Charles Pic

Marussia-Cosworth

37

motor

21

Ret

Narain Karthikeyan

HRT-Cosworth

32

odustao

24

Ret

Sergio Perez

Sauber-Ferrari

18

udes

5

Ret

Fernando Alonso

Ferrari

0

udes

6

Ret

Nico Rosberg

Mercedes

0

udes

13

 

Poredak vozača:

 

Poz

Vozač

Poena

1

Fernando Alonso

194

2

Sebastian Vettel

190

3

Kimi Räikkönen

157

4

Lewis Hamilton

152

5

Mark Webber

134

6

Jenson Button

131

7

Nico Rosberg

93

8

Romain Grosjean

82

9

Felipe Massa

69

10

Sergio Perez

66

 

Poredak timova:

 

Poz

Tim

Poena

1

Red Bull Racing-Renault

324

2

McLaren-Mercedes

283

3

Ferrari

263

4

Lotus-Renault

239

5

Mercedes

136

6

Sauber-Ferrari

116

7

Force India-Mercedes

81

8

Williams-Renault

58

9

STR-Ferrari

15

 

 

 

 

 

 

Prethodni tekstVW Touareg slavi desetu godišnjicu
Sledeći tekstWRC: Loeb osigurao devetu WRC titulu