WRC: Ford dominantan pred reli u Portuagliji

0
1374
12wrc_latvala.jpg
NAS SPONZOR

Vozač Ford ekipe, Jari Mati Latvala najbrže je odvezao kvalifikacioni stejdž na reliju u Portugaliji. Finac je postavio vreme za 1,7s brže od ostalih vozača. 

 

Vožnja na kvalifikacionom ispitu za reli u Portugaliji je sledila u redosledu koji je važeći u poretku plasmana, što znači da je Latvala na stejdž izašao peti po redu. "Ponekad se mora rizikovati," izjavio je Latvala. "Zaista sam uživao u vožnji, sada samo treba nastaviti u tom ritmu." Latvali rizik prilikom vožnji nije stran, podsećamo da reli u Monte Karlu  nije završio zbog udesa, a reli u Meksiku  zbog oštećenja sigurnosnog kaveza, ponovo usled udesa. Sa druge strane jedini reli koji je završio ove sezone, reli u Švedskoj , završio je na najvišoj stepenici pobedničkog postolja. Peter Solberg je dao Fordu još jedan razlog za zadovoljstvo jer je kvalifikacionu rundu završio na drugom mestu, iza svog klupskog kolege. Fordovi glavni konkurenti, Citroen, završili su na trećem (Hirvonen) i četvrtom (Loeb) mestu. Malkom Vilson, šef ekipe Ford, nije hteo da odaje nikakve informacije što se tiče strategije za ostatak relija. Lider šampionata, Sebastijan Loeb je izjavio: "Želeo sam da napravim dobro vreme, ali nisam hteo baš toliko da rizikujem. Specijalni ispit je bio dosta težak." Na kvalifikacionoj rudni je bilo i udesa. Naser Al Atija je imao okretanje na stejdžu i to ga je koštalo 15s i poslednjeg vremena na tabeli. Udes je imao i vozač Minija na ovom reliju, Brazilac Paolo Nobre, koji usled zadobijenih oštećenja na automobilu neće ni startovati reli.

12wrc_loeb.jpg

Kvalifikaciona runda služi da bi vozači, u redosledu u kome su završili kvalifikacije, izabrali svoju poziciju na startu prve etape. Ono što je interesantno da su Fordovi vozači izabrali da voze poslednji, tj. 16. i 17. po redu, dok su Citroenovi vozači izabrali da startuju kao prvi i drugi. Ovakav izbor Citroena je zbunio Latvalu, "Iznenađen sam odlukom Citrena," izjavio je Finac. "Mislio sam da će možda poslati jedan auto da startuje među prvima, ali nisam očekivao da će startovati kao prvi i drugi." Iz Citreona se kao razlog za ovakav izbog navodi prašina, za kuju sumnjaju da će biti sve prisutnija kako stejdž odmiče. 

Reli u Portugaliji kreće danas u 15h po lokalnom vremenu i prvi dan će se sastojati od četiri specijalna ispita, od kojih će se čak tri voziti po mraku. Dokaz koliko prašina brine sve, pa i organizatore, je da je odlučeno da se "zalivaju" putanje na specijalnim ispitima koji su planirani da se voze u večernjim satima. 

 

Prethodni tekstPrve fotografije modela MINI Cooper S JCW GP
Sledeći tekstMINI Roadster promovisan u Delta Cityju