Znaci oporavka: Evropsko tržište automobila u 2009.

0
2139
Image
NAS SPONZOR

 

 

Nakon prvih devet meseci 2009. godine, kao apsolutni favoriti na evropskom tržištu nametnuli su se VW Golf VI i Ford Fiesta.

Poređenjem prodajnih rezultata ove godine (prvih devet meseci) sa onim zabeleženim u istom periodu 2008. godine dolazi se do rasta prodaje od 21.3% u slučaju VW Golfa VI, odnosno čak 40,2% u slučaju Fieste.

Lider na tržištu je, pogađate, Golf VI sa rekordnom prodajom od 59.522 primeraka u septembru, što je rast od 56% u odnosu na 2008. godinu. VW Polo i Passat su podbacili, pa je njihova prodaja opala za 3,3%, odnosno 15,8%.

Ford Fiesta je u septembru prodata u 51.291 primeraka, što je čak 63,9% više u odnosu na isti mesec prošle godine. Sledi Opel/Vauxhall Corsa sa 12.000 prodatih primeraka manje, što je ipak 17,1% više nego u istom mesecu prošle godine, ali 6,8% manje ukoliko se poredi period od devet meseci ove i prošle godine.

Fiatovi najpopularniji modeli, Punto i Panda, našli su svoje mesto među 10 naprodavanijih modela. Punto je zabeležio rast od 66,2% u odnosu na isti mesec prošle godine (+10,1% rasta za prvih devet meseci 2009.), dok je Panda zabeležila rast prodaje u septembru od 14,4% (+30,6% za prvih devet meseci 2009.)

Na listi deset najuspešnijih našao se i novi Megane. Novi model je očigledno privlačan proizvod, jer je prodaja u septembru skočila za čak 90,4 % u odnosu na isti mesec prošle godine, dok je prodaja na nivou prvih devet meseci veća za 29%.

Gledajući zbirne rezultate po markama, VW i dalje drži primat sa prodatih 1.241.755 vozila, što je rast od 3,7% u odnosu na prvih devet meseci prošle godine. Da dolazi do oporavka tržišta automobila svedoči i podatak o rastu prodaje od 16,3% u septembru u odnosu na prošli septembar.

Na drugom mestu je Ford sa rastom od 3,7% u prvih devet meseci (18% u septembru). Jedini proizvođač koji je zabeležio rast pored navedenih je Fiat sa rastom od 2,5% u prvih devet meseci.

Ukupno gledano, evropsko tržište automobila zabeležilo je rast od 7,5% u septembru (1.379.610 automobila), ali 5,7% manje ako se posmatra period od početka godine (10.857.605 naspram 11.517.910).

 

Prodaja po modelima

Image

 

Prodaja po markama

Image

 

Izvor: Jato Dynamics

 

 

 

Prethodni tekstVideo: 2010 Megane RenaultSport 250 na Ringu!
Sledeći tekstFord zabeležio rast prodaje od preko 12%