Los Anđeles: Porsche Cayman

0
922
12porsche_cayman0.jpg
NAS SPONZOR

Porsche je na Sajmu automobila u Los Anđelesu predstavio dugo najavljivanu novu generaciju modela Cayman, koja je duža, niža, lakša, jača i brža nego do sada. Cayman će od početka biti ponuđen u standardnoj i S verziji.


Cayman sada izgleda svežije, oštrije i fokusiranije spolja i iznutra. Nešto izduženija silueta ovog kupea sa tvrdim krovom rezultat je novih dimenzija – automobil je dugačak 4280mm, širok 1801mm i visok 1295mm. Inicijalno će biti ponuđene dve verzije – Cayman i Cayman S, oba sa šestostepenim manuelnim ili sedmostepenim PDK menjačem sa dvostrukim kvačilom.

12porsche_cayman1.jpg

Standardni Cayman opremljen je 2,7 litarskim rednim šestocilindričnim motorom koji isporučuje 275KS i 290Nm. Automobil težine 1310kg ubrzava od 0-100km/h za 5,4 sekundi i dostiže maksimalnih 264km/h uz deklarisanu potrošnju od 7,7 litara na 100km i 180g/km CO2.

Cayman S, težine 1320kg, koristi poznati 3,4 litarski redni šestocilindrični motor koji proizvodi 325KS pri 7400 obrtaja i 370Nm pri 4500 obrtaja. Sa Sport Chrono paketom i naprednijim menjačem ubrzava od 0-100km/h za 4,7 sekundi, dostiže 283km/h i troši 8 litara goriva na 100km uz emitovanje 188g/km CO2. Sa šestostepenim menjačem automobil ubrzava od 0-100km/h za 5 sekundi, ima minimalno manju maksimalnu brzinu i emituje 206g/km CO2.

12porsche_cayman2.jpg

Ispod karoserije se nalazi ista aluminijumska šasija iskorištena za novi Boxster. Međuosovinski razmak povećan je za 60mm u odnosu na dosadašnji Cayman, na 2475mm, a kolotrazi su povećani na 1526mm napred i 1540mm nazad.

12porsche_cayman3.jpg

Kao i u slučaju Boxstera, novi Cayman je dobio elektro-mehanički servo i dolazi sa opcijom sistema aktivnog ogibljenja PASM. Vozač može da bira različita podešavanja amortizera, odziva na gas i karakteristika upravljanja. Na standardni Cayman postavljeni su naplaci od 18 inča, a na verziju S od 19 inča. Standardne kočnice čini set prednjih diskova prečnika 315mm, odnosno 330mm za S verziju. Oba modela dele zadnje diskove prečnika 299mm.

Smanjenjem visine postignuto je spuštanje težišta automobila, a Porsche tvrdi da je ovo ključno za poboljšanje ukupnih dinamičnih sposobnosti automobila.

Prethodni tekstF1: Valteri Bota u Vilijamsu 2013. godine
Sledeći tekstLos Anđeles: Jaguar XFR-S