Results 1 to 7 of 7

Thread: Ruta: Bograd - Herceg Novi 2021

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default Ruta: Bograd - Herceg Novi 2021

    Korona ediÅ¡n. Elem, usled opet raznih faktora, odlučimo da napravimo brzopotezno zezanje na plažu, sve dok srbadija za 15 dana ne krene veliku seobu u pravcu, verovatno, najlakÅ¡e opcije za kupanje. IÅ¡ao sam već utabanom rutom od pre [Only registered and activated users can see links. ] uz modifikaciju da sam do Čačka iÅ¡ao preko odlično korićenog A2. Ja u Å¡oku Å¡to sam do Čačka, kopajući nos i držeći kola na tempomatu, stigao za maltene sat vremena, nego smo na Zlatiboru bili za, mislim, manje od 3.

    U Čačku, kao i proteklih 30 godina, oni ljudi vazda neÅ¡to ruÅ¡e, grade, pleve, parkiraju se ili samo jednostavno obrokuju baÅ¡ na tom parčetu tranzita tako da to uvek traje pa traje. Put na potezu Čačak, Užice, Zlatibor, Nova VaroÅ¡ je okej. Ima povremeno nekih lokalnih specijaliteta gde su putari na jednoj/obe trake skinuli gazni deo asfalta tako da ti kreneÅ¡ da obilaziÅ¡, a čovek koji je naiÅ¡ao na skinut deo asfalta reÅ¡i da to zaobiđe i bup ispred tebe. Tu realno ne možeÅ¡ da ga kriviÅ¡, ali isto tako činjenica da ti parčići su takve dubine da većina automobila mora dosta da uspori. Naravno ili nije uopÅ¡te obeleženo ili je obeleženo znakom koji kaže da je pre 2m odesečen asfalt pa ako nisi osetio - evo da te obavestimo....

    Primetno je da vozači SUV vozila apsolutno ZAUSTAVLJAJU kola kada se penju iz tih parčića na redovan asfalt jer... ne znam? Ako pitaÅ¡ vozače Stilo/Golf/Alfa lokalnih tablica taj uklonjeni sloj asfalta ne zaslužuje pažnju i tu se vozi redovno. Ukoliko vozite SUV vozilo, nemoj se pouzdate da će neki lokalac uopÅ¡te da se udostoji kočnice na takvu trivijalnost. Put od Priboja do graničnog prelaza Jabuka je krivudav i vremeÅ¡an, ali nema rupa i može se vozi normalno.

    Čim pređete naÅ¡u granu primetan je nedostatak asfalta. Ne samo asfalta već i osnove, tako da tu kreće neÅ¡to između tucanika i makadama. Na CG granici vas srdačno pozdrave i požele lep ostanak. To je sve Å¡to su nas pitali za zdravlje.

    Tucanik/makadam traje bogme jedno 15km. Ne stičem utisak da će to biti gotovo uskoro, a poÅ¡to i miniraju, može da se desi da zatvore deo puta totalno, tako da se informiÅ¡ite o stanju stvari - Å¡to ja naravno nisam.

    Prođete most (Mega Zip Line!) na Tari i onda ozbiljne serpentine ka Durmitoru. Put je bez rupa, ali je baÅ¡ tehnički. Meni je problematični klinac uspeo da zaspe, pa sam imao malo lufta da ispritiskam krivine kako valja i trebuje. #tamanica

    Ostatak puta do Boke je dobar i nema nikakvih promena u odnosu na prethodni izveÅ¡taj. Jedina novost je Å¡to me je radar navatao negde pre NikÅ¡ića, zaustaviÅ¡e me, pogleda čovek u kola i kaže "lepo se provedite". Ne znam dal su merili uopÅ¡te, imao sam sigurno +20 na ograničenju 80, za 50 u kom su se namontirali sam već počeo da kočim tako da ne znam dal su baÅ¡ radosni Å¡to dolaze turisti ili je to sada ova nova misteriozna crnogorska politička drama gde niko viÅ¡e ne zna Å¡ta oni tamo rade i sa kim se svađaju.

    Cene su manje-viÅ¡e redovne, sve isto kao i kod nas. Čorba je ista kao i kod nas. 1.31 za 95, 1.34 za 98 oktana.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    Å*to se Čačka tiče, često prođem kroz grad, mnogo me manje smara nego ta "obilaznica" ako idem u toku radnog dana kad je gužva - prođem sličnom brzinom ili brže ako posle nekog od mosta udarim skroz desno do kraja da izađem maltene pred Parmencom

    ovako nekako

    [Only registered and activated users can see links. ]
    Last edited by Ji 4Tze; 31st May 2021 at 20:57. Reason: obrnuto..

  3. #3
    Senior Member autsajder's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    198

    Default

    U 2023. se za Boku putuje za nijansu lakÅ¡e nego ranije, poÅ¡to je auto-put prema Čačku produžen do Ovčarsko-kablarske klisure i preskače se onaj pravac na obodu grada sa 4-5 semafora. Dalje prema Zaltiboru, pa Tari, ViÅ¡egradu, do Bileće, pa odmah lijevo prije jezera prema integrisanom graničnom prelazu Vraćenovići i lagano do Risna. Imali smo sreće u oba smjera, osim sat vremena čekanja na ulasku u Bosnu pri povratku.

    Usput nigdje u tri države nije bilo nikakvih zastoja ni radova na putu, ali ova trasa nama uvijek uzme svojih 12 sati, uz poÅ¡tovanje propisa, pauzetinu za ručak kraj na Drini ćuprije i slično. Ja vozim po ograničenjima, poÅ¡to niti imam auto za jurnjavu, niti nam je uživanje kada juniora uhvati mučnina u krivinama, ali ako me sustigne neko evidentno brži, propustim ga/ih na prvom proÅ¡irenju. U povratku nas je jedan nestrpljivi sa BG tablama munjevito obiÅ¡ao preko ostrva na križanju iza TjentiÅ¡ta i capnula ga je policijska patrola 200m dalje.

    Meni su Boka i Herceg Novi uvijek bili lijepi, pa tako i sada, boravak je prijao i fino smo se osvježili. U skladu sa aktuelnim deÅ¡avanjima, upadljivo je odsustvo ruskog jezika na plažama i ulicama u odnosu na stanje od prije nekoliko godina. Cijene su u CG sasvim korektne spram ovog beogradskog zlatnodobaÅ¡kog brutaliteta. Osim u uglancanom Portonovom, pretpostavljam, kojim sam samo proÅ¡etao sa klincima jedne večeri. Uočeni su F12 Berlinetta, FF i crni SF 90, čisto da pomenemo. U povratku smo skrenuli na ručak u restoran Antik u Foči i najeli se i napili porodično za 20 EUR u prijatnoj hladovini i u druÅ¡tvu nekoliko razmaženih mačaka - puna preporuka.

    Dok smo bili dole, iÅ¡li smo i na izlet u Dubrovnik lokalnom kombi linijom. Meni je tu sve isto kao i kada sam bio prvi put prije desetak godina. Tako zamiÅ¡ljam Veneciju, okolinu Ajfelovog tornja i tako te atrakcije sa bogataÅ¡kim jezicima koji se sudaraju na ulicama, trgovima, bore za stolicu u baÅ¡ti restorana, a ovdje i za kadar na famoznim stepenicama iz Gejmotrona. Za moj turistički svjetonazor previÅ¡e je tu ljudi, prekomercijalizovano je i preskupo da bi se neÅ¡to specijalno uživalo, ali je bilo upisano u program da se ide.. Stigli smo i da se okupamo u podnožju zidina, a Đokovića a nismo sreli, iako se motao tuda i po HN tih dana.

    Zuntaću zamijenjeni cilindri kvačila i doduvane gume prije polaska na put - opet je odradio sve bez greÅ¡ke.

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Kakva je situacija na plazama, u smislu guzve, cena lezaljki i cistoce?

  5. #5
    Senior Member autsajder's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    198

    Default

    Nisam viđao ekstremne cijene - za ležaljku i suncobran desetak evra, ali mi smo nosili svoje minimalno što nam treba, pa mijenjali više plaža tokom dana. Kod one velike stijene u HN kod tunela čiča prodaje sladoled i daje suncobrane za 2 EUR. Sigurno ima i mjesta gdje je skuplje.

    Plaže su sređenije nego prije nekoliko godina i većina je nasuta sitnim lomljenim kamenom koji ide po nekoliko metara u vodu. Klinci su pobacali nazuvice za plivanje već drugog dana, toliko je bilo prijatno pod bosom nogom. Tuševi su radili uglavnom svuda, a higijena je bila korektna (voda u HN bistrija nego u Baošićima i Đenovićima, gdje smo bili stacionirani), sa ekscesima koji idu na dušu više turistima nego domaćinima. Nismo fasovali famozni Virus, a bilo je godina kad bez toga nije moglo da prođe.

    Za naših 11 dana dole uplovio je samo jedan kruzer, moguće da je i zato utisak da je voda čistija nego nekada. Naši domaćini od 1. avgusta očekuju veću gužvu i prljavije more.

  6. #6
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Da se nadovežem sa utiscima na putu do CG.
    Do Budve se polovinom sptembra krenulo preko Bosne. Mitrovica, Prnjavor, Loznica za taj put ne vredi trošiti reči dok se ne napravi brza saobraćajnica koja bih rekao da napreduje solidno, ona silna sela mi izazivaju mučninu od ograničenja, srećan sam kad uhvatim neki bus za LO i pičim 70 stalno. Dok ne naprave brzu cestu zarad mi mentalnog zdravlja ta mačvanska sela potiskujem iz sećanja. Prespavali smo u Vlasenici. Ujuturu spuštanje na Sokolac, Goražde, Foča, Tjentište, Gacko, Bileća... Kroz Bosnu putujem poslednjih 5-6 godina i uvek mi zanimljivo lepi predeli Bosanci nisu pravili sela baš na drumu pa uz lepo mi društvo brzo to prođe, putevi su skroz OK osim dela od Prijeđela do Tjentišta on je sve gori i gori jer se raspada vertikalno.

    Elem, od Bileće sam krenuo na Vraćenoviće tu su Bosanci i Crnogorci zajedno napravili prelaz i sede u istoj kabini gledju se oči u oči ko u onom vicu kako je crnogorac postao lenj. Čekanje možda 10 minuta. Potom na Viluse pa do Zaliva. Put od grane do zaliva je bombona, ma kakva bombona bombonjera! Pokidao sam ga ko ciga napolitanke i od granice do zaliva stigao za nešto jače od pola sata a da sam popiio samo jedno "Ne divljaj". Spuštanje u četvrtoj-petoj uz kočenje kad baš treba, od Vilusa na dosta delova ide u tri trake na penjanju pa se to lako rešava. Naiđe vazda poneki NS, SO, PA, ZR koji se vuče 50 na sat jer je video kombinaciju brdo i krivina ali pošto nije bilo saobraćaja brzo su rešavani. U zalivu kako god kreneš gužva jerbo ne mogu da prošire put u more, ima nekih budala koji se kače pored puta pa se kao kupaju ispod u Risnu i Perastu, ne osuđujem ali cenim da treba biti teški mazohista obitavati u zalivu tokom sezone. U Kotor smo mislii stati ali koliko sam stajao u koloni to je odmah odbačeno.

    Da ne davim mnogo Budva ko Budva, van sezone milina, ali se gradi ko da je BG 10-15 spratova mašala. Rusa i Ukrajinaca značajno više valjda neće da se vrate kući da im ne zakuca VP ili FSB sa pozivom svud su po plažama po gradu ali kad se izađe iz Budve Jaz, Crvena glavica, Pržno, Trsteno.. nema ni njih a ni mnogo ljudi. Mir i tišina voda čista i ugodne temperature. Ludaci krenuli da naplaćuju upad na Kraljičinu plažu, junoša nam tražio 100€ za ležaljke i krenu da nas tera zamalo da ga nadlanicom razvučem do Brda ali reko odmor je. Ponavljam i dogodine van sezone ali cenim da ću iz dva dela kraj maja početak juna prvo Ada Bojana pa septembar ako posluži vreme Budva
    Za povratak se morao isprobati novi CG autoput. Budva pa kafa na Cetinju (kako lep i miran gradić oduševih se) pa do PG uz dva "Ne divljaj" iako nije bilo gužve. U PG signalizacija do novog autoputa je nepostojeća, znao sam kuda da idem ali sam baš gledao i videh samo jedan znak Beograd levo na kome se ne skreće jer tu stoji još od Titograda, nego se produži pravo do kružnog toka i onda postoji znak za autoput do Kolašina. Autoput je fantazija, vredi ga bukvalno proći sa 60 da bi se razgledao krajolik razmišljali smo da se vratimo da ga opet prođemo toliko je lepo. Zamerka je što su kupili ceo katalog signalizacije i sve gledali kompletno da ugrade do te mere da je ometajući faktor. Putarina je 3,5€ vredi svaku paru ako nizbokčega onda da se oduševljava predelima, bukvalno da su napravili vidikovce bi bio pun pogodak. Penjanje je solidno PG 35m nadmorske, Meteševo 1120m po GPS-u. Kad se izađe u Meteševu dolazi se na put do Kolašina koji je u fazi razgradnje/izgradnje pa se ide 20-30 na sat pa ako ste mislili da ste nešto dobili u odnosu na Kanjon Morače prc, ali je vredelo. Do Gostuna onda rutinski i na grani izuvanje od sat ipo posle skontam zašto, mafijalo se na Kosovu u ime naroda zarad svog džepa. Sve bilo OK ali sledeći put sikiru, testeru, JNA ašov, ostale noževe ostavljam kod kuće.

    U Srbisatnu se do Zlatibora stiglo relativno brzo i bez frke put je onako, smućkaj pa prospi. Vidim da se radi na nekim delovima pa cenim da će biti bolje da vlasnici stanova na planini ne oštete svoje SUV-ove sa profil 25 gumama. Posle Zlatibora se skrenulo ka Kremni da se overi restoran kod Bebana. Pun pogodak janjetina ispod sača neopisivo ukusna i meka, rebarca ako se zaletiš oglođeš svoje prstiće ako neko prolazi nek svrati iako deluje neugledno. Odatle smo krenuli ka Čačku i Milošu velikom.
    Nek mi neko objasni šta se zbiva od Užica do Čačka sa vozačima! Ograničenje 80 ljudi voze 50 dupla puna, vuku se, staju nasred puta, uleću na put 10 na sat direktno pred saobraćaj... odlepio sam da je sa "što divljaš" prešla na ćuške. Dva tri puta sam obišao preko pune,to se ne može nazvati preticanjem koliko su ljudi u kolima sporo išli. Dok sam radio u Milanu Blagojeviću tuda se baš lepo i brzo vozilo al tome ima 7-8 godina. Sad dal sam upao u neki period moravskog PMS-a ili je tako stalno ne znam ali bi traumatično.

    Od Čačka do NS za manje od dva sata! Pozdravljam! Jako pozdravaljam. Tempomat 130 i u voznu traku zbog kamikaza u kontra smeru u brzoj, od Obrenovca do SP 150-160 da produvam auto. posle zbog kiše i kamera 120-130. Tačno se vidi da smo u infrastrukturnoj zaostalosti 20-25 godina što je za sobom povuklo celokupnu degradaciju svega što nije neki veći grad i odlazak ljudi da bi živeli u velelepnim novsadskim i beogradskim kompleksima za koje su investitori dobili inspiraciju nakon boravka na budžetu u Zabeli, Padinjaku i inostranim im podružnicama... hmm zaostalost ipak nije ograničena samo na infrastrukturu :/

    Sa Cetinja se krenulo u 10:30 u NS bili u 20 sa sve kupovinom goriva i sira u Bijelom Polju, granicom, Bebanom... Da sam bio sam i u svom režimu da samo stignem cenim 7 ipo do 8 sati.
    Kad povežu Crnogorci svoj i mi produžimo krak do njih naši unuci će do mora bezbedno stizati za 5-6 sati (pričam od NS jer ne mogu svi da žive bliže moru)
    Last edited by bruyoni; 1st October 2023 at 20:24.

    He who loses control, loses.

  7. #7
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    Baš tako, za šurnajes godina otprilike… Što se UE-ČA tiče, primetio sam i pre skoro 3 godine da se putuje skuter brzinom, al bukvalno brže sam bio vozio kroz BG nego tim parčetom magistrale….

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •