Page 1 of 28 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 277

Thread: 2013 Renault Megane RS - Idealni porodični transporter

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default 2013 Renault Megane RS - Idealni porodični transporter

    Od kako sam onomad vozio Megana, sada to ima preko 7 godina, nisam mogao da se otmem utisku da je ta mašina ono što meni zapravo treba.

    Relativno skoro uzeh, konačno, RS. Bilo je dosta povuci potegni oko para, jer su mi finansije baÅ¡ nategnute, ali nekako sam se organizovao i uspeo da napabirčim kintu. Proces biranja je bio prilično mukotrpan, jer ja manje-viÅ¡e od kako sam gledao onog belog Clia RS pre skoro dve godine, nisam prestao da pratim oglase i da gledam Clio ili Megane RS maÅ¡ine, ukoliko ti automobili zasluže da gubim vreme da odem da ih vidim uživo.

    Å*vajcarske uvoze nisam gledao, jer su kilometraže skoro sigurno pakovane - automobili iz 2010, sve preÅ¡lo kao 120-130 soma. Važi. Nisam se čak ni trudio da proveravam brojeve Å¡asija, jer su svi od reda imali vrlo sumnjiv izgled - tipa stoji u servisnoj da je rađen mali servis na 120 soma, a na automobilu nove Textar pločice. Ne znam koji će to ovlaÅ¡ćeni servis da stavi na RS pločice od 20E po setu. Ima tu joÅ¡ i neki drugih zanimljivosti u vidu redovan mali servis na 160, a po fabričkom uputstvu veliki servis ide na 160 ili na 6 godina. A velikog nema nigde upisanog. I tako te radosti.

    Na oglasu je stajao jedan sa dosta pređenih km, ja ga nisam ni uzimao za ozbiljno jer moja kola prodajem kad udarim u 100k, ali Vip napeo da ga pogledam jer zna čoveka sa nekog foruma i trebalo bi da je neki pedantan čovek. Odem pogledam kola, auto ima nekog cvrčka u centralnoj konzoli, ali sve ostalo je sve vrlo čisto i zategnuto. NiÅ¡ta ne lupa, kvačilo okej, menjač okej, trap okej. Uzmem Å¡asiju i poÅ¡aljem je na proveru (u paketu sa joÅ¡ jednom, koja je od jednog drugog). Vrati se da je servisna puna dupke, da je sve rađeno kad treba i u ovlaÅ¡ćenom, da su čak i gume menjane tamo. Oteram kod majsotra, kažu da ima par stvari za zamenu i napomenu da je zupčasti ispucao i da bi trebalo da se menja, iako je veliki urađen kad treba i ima joÅ¡ lufta do narednog.

    Prodavcu se malo žurilo za pare, ja sam to iskoristio u okvirima razumnog i nađemo se na 10% nižoj ceni nego traženoj, bogme skoro 20% niže od prvobitno tražene sume kad je čovek izbacio kola na oglas. U svakom slučaju, eto mog porodičnog transportera. Videćemo koliko je to dobar izbor, ali ono Å¡to je sigurno gepek je 3x veći od onog koji trenutno imamo u Sviftu, tako da mislim da smo mi okej.

    [Only registered and activated users can see links. ]

    Malo tehnikalija. U pitanju je Cup Å¡asija, ali je oplemenjena kožnim sediÅ¡tima i staklenim krovom. Imam navigaciju, ali nemam RS Monitor. NaÅ¡ao sam kod francuza kako da reprogramiram EPROM na navigaciji da uključim tu opciju. Prodavac je na automobil dodao klin i izmestio OBD, tako da bi trebalo da sam koliko-toliko bezbedan. Videću koliko je kasko, ako bude neÅ¡to pristojno možda i doplatim, da ne razmiÅ¡ljam.

    Auto sam preuzeo sa bord kompjuterom koji pokazuje 24l prosek. Ja ga neÅ¡to nisam mnogo vozio, ali po gradu je to 11-12 na vrh gasa, kad se to malo pritisne to je realističnih 15.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Nek je sa srecom, pa kad porastes sesces i ti u ovaj lendkruzer

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Dovoljno sam toga vozio da sam prilično siguran da od mojih para SUV teško da može da se dogodi.

    U svakom slučaju, hladni dani su doneli i malo iznenađenje koje se odaziva na "wheel hop". Efekat je zanimljiv, ti smotaš levo ili desno, kreneš polako i auto bukvalno preskače preko točkova. Nisam uopšte znao za taj efekat do sada jer nam sporstke automobile daju da vozimo samo leti, tako da sada kad se Pireli letnja guma skockala od ladnoće, taj efekat je vrlo osetan. Kad se gume malo zagreju, sve to bude manje izraženo. Kažu, to je rezultat agresivno podešenog prednje geometrije i to je to. Kad budem uzeo zimske gume, videćemo da li je taj efekat manje izražen - pretpostavljam da bi trebalo.

    Pošto sam na kup vešanju, to znači da su ispod Brembo kočnice koje zahtevaju minimum 18" točkove. I tu sad na scenu stupa tradicionalna žurka sa felnama. Naime Reno ima 5x114.3 šrafove što je omiljena japanska rabota, ali je problem što za razliku od japanca koji preferiraju mali ET, kod Megana je ET65 što znači da mi ama baš ništa ne pasuje i da jedino što mogu da jurim su neke 7,5" koje imaju ET 50-55, pa da to ne viri jer je na RS u originalu 8.25" sa ET65. Vip je pružio nesebičnu pomoć u masovnim linkovima ka fejsbuk oglasima za felne koje bi mogle da pasuju, ali kako stoje stvari na ove felne ću da stavim zimske, a za leto ću da tražim neke druge (ili iste, ako nalete).


    Zanimljivo je da su poluslikovi recimo jeftiniji za 225/40/18 nego što su za Sviftovih 195/45/17. Plan je bio da i naredne sezone vozim Svifta na Navaku, sa polu slik gumama čisto da vidim koliko će gume da mi donesu, ali se čini da je to finansijski neisplativo, tako da verovartno polu slik gume idu na Megana.

    Auto je dosta težak za vožnju, nepregledan je ozbiljno, težak je na volanu, teško mu je kvačilo, nervozan je, vuku kolotrazi baš jako. Može se vozi svaki dan, ali baš traži da se čovek loži na te stvari.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Welcome to.the club 'kolotrazi jos uvek postoje'

  5. #5
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default 2013 Renault Megane RS - Idealni porodični transporter

    @zmaj Zbog spera?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  6. #6
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    Prava porodična maÅ¡ina nema Å¡ta
    Kolega jedan ima istu futilicu samo žutu, tako je iz milošte zove, zimi je ne vozi a ni u svakodnevnoj vožnji do posla.
    Å*ta kažu klinci, kakav je pozadi?

  7. #7
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Čestitke.

    Pamtim onog Megana sa testa i tvoju želju da ga imaš. Svaka čast što si ispunio snove.

    Opiši malo "wheel hop", da vidim da li mislimo o istoj stvari? Zar ne bi trebalo LSD poprilično da umanji taj problem? Imam i ja svakakva zanimljiva dešavanja kad po klizavom raspalim po gasu, pa bih baš uporedio iskustva.

  8. #8
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Sumnjam da je megane ispunio nj snove, pre bi to bio neki panoz ili rsr.

    Iscitavali smo rs forume, to poskakivanje nije vezano za lsd, vec za geometriju trapa. Svi ga imaju, i ono bez lsd.

  9. #9
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Auuu lepa mašina, sa srećom da služi!
    Ahm... "wheel hop" mislim da se ne koristi pravi termin. Wheel hop se javlja zbog promene geometrije trapa pri naglom gubljenju gripa, točak uhvati, promeni se geometrija trapa zbog sabijanja i time površina koja prijanja, točak prokliza, zbog klizanja izgubi prijanjanje, pa se geometrija vrati zbog rasterećenja te se i površina prijanjanja vrati u normalu, onda guma ponovo uhvati i sve u krug. To se ekskluzivno dešava pri jakom gasu, vremenska instanca je 0,5-1,5 rotacije točka između povratka gripa, čisto da se ima predstava koliko brzo se to dešava. Pre bih se složio sa Mišom da je zbog špera, tačnije zbog ulja u šperu koje sa na ovu ladnoću stisne i zaglavi lamele pa se točkovi dobijaju maltene isti moment a zbog skretanja bi treba razlika biti mnogo veća. Probaj prvo promeniti ulje u menjaču, ma koliko bio servis ovlašćeni ipak se u Srbiji na menjanje ulja u menjaču gleda kao na nepotrebnu stvar, kao i kočiono. Ili se jednostavno pomiri da sad voziš ozbiljnu spravu i da ju je potrebno deovesti an radnu temperaturu pre upotrebe.

    Što se odabira felni tiče, ako uzmeš manji ET a ostaneš an istoj širini guma opet će sve da izleti napolje za razliku u ET jer se pomera centralna osa ali ali ako ćeš za zimske da teraš 10-15mm maknji ET neće biti problem na kraju krajeva zimsku uzmeš 10mm užu. Ali, budi obazriv po pitanju felni ako imaš tolike kočnice koje zahtevaju 18" lako se može desiti da druga felna iako je spoljni 18" unutrašnji bude manji od prečnika kočionog sklopa zbog više mesa na zidu jer nisu planirane za kočnice RS cup dimenzija.

    He who loses control, loses.

  10. #10
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Snjufali smo po grupama o ovo su neka od pisanija u vezi tog poskakivanja pri malim brzinama

    [Only registered and activated users can see links. ]
    [Only registered and activated users can see links. ]
    Last edited by VIP; 29th December 2019 at 10:09.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •