Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: NK TEST: Dacia Duster 1.5 dCi 4WD Prestige

  1. #11
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nego da ja upišem moje komentare, treba posle pisati tekst... Neke stvari sam već pisao tokom promocije, ali je i to bitno jer onda prvi utisak definitivno ima težinu.

    Daster je poprilično unapređen i tu nema nikakve dileme. Kad kažem unapređen, pre svega mislim u odnosu na prethodnu generaciju.

    Enterijer je mnooogo moderniji i kvalitetniji, sada nekih realnih zamerki ima jako malo. Volan je presvučen "skajem" i debljeg je profila, tako da volan leži u ruci jako prijatno. Prekidači na volanu su malo bolji, baš kao što su popravljeni i drugi prekidači po kabini, a posebno treba da se istaknu komande klima uređaja koje čak nekako i ne pripadaju enterijeru jer odskaču izgledom, ali ni kvalitet nije loš. Instrumentacija je nova tako da bord kompjuter sada nudi dosta podataka, sve je pregledno i lako dostupno. Nema temperature motora, samo upali plavu lampu kad je hladan i to je sve. Grafika koja pokazuje količinu goriva je sa onim kockicama ko što je ranije bilo na Dačijama i starijim Renoima, samo što sada taj ekran ima bolju rezoluciju pa se kockice postepeno smanjuju.

    Centralna konozola iznad tih brušen-aluminijum-fazon komandi klime ima tač ekran koji je prepisan iz starog modela, tako da LG MediaNav sistem nudi izuzetnu sporost pri kalkulacij rute, lošiji odziv na dodir i slične pogodnosti starije generacije IT automobilskog hardvera. Ovo će možda da smeta nekom ko je išao da gleda napucanu Ateku pa onda rešio da prištedi 10K i otišao u Dačiju da vidi Dastera. Ostalima će da bude sasvim okej. Centralni greben je blago zakrenut ka vozaču što mi je još jedan fini momenat gde je Dačija rešila da se unapredi, tj. da malo doda na ergonomiji što je tradicionalno slaba tačka marke.

    Sedišta su dramatično bolja od prethodnika, tako da sada rute od 200-300km mogu da se odvezu bez nekih tegoba. Opet, u zavisnosti od toga šta se očekuje to poboljšanje može biti nedovoljno za nekoga, dok će većini koja nije imala problem sa Dačijom biti to čist bonus. Meni su sedišta i dalje jedina zamerka, mada ne toliko velika kao ranije. Mesta pozadi i napred ima dovoljno, ali treba imati u vidu da ste na Klio platformi, tako da ja nisam baš komotan kao što nisam komotan u svemu iz B klase i daleko radije bih sedeo u C segmentu bilo to klasik ili SUV.

    Što se tiče vožnje, Daster je prilično udoban i sjajno podnosi rupe skoro svih dimenzija i profila. Ono gde je sada primetno bolji je izolacija koja je sada na nivou malo skupljih mašina, tako da uprkos 4x4, zimskim gumama i relativno bučnom dCi motoru - vožnja je prilično tiha do 100kmč, a sasvim je razumno bučan do 130kmč. Auto sa lakoćom upija, baš kao i prethodnik, rupe solidnih dimenzija koje su sad zamenile novogodišnju rasvetu po gradu. Dinamika je na Dačija nivuo, nema pretenzija da se nude neke posebne performanse u krivini - nit Dačija to želi, niti vozači tog profila uopšte idu ka tome. Za one koji bi baš da se isprobaju da kažem da je servo jak, da nema povratnih informacija već izgleda kao da okrećete točkove na nečemu što je tamo negde u daljini i pojma nemate šta se dešava. Podupravljanje je očekivano prisutno i to je što je. Ko hoće bolje, moraće da doplati za CX3 koji nudi bolje vozne karakteristike za samo 7-8k EUR više. To će prilično dobro da iskristališe da li su vam vrhunske vozne performanse zaista potrebne.

    Ono što je moj najveći problem je kombinacija tesno napakovanih brzina i dCi motora koji ima baš kratak dah. U praksi opseg od 2000 do 2500/2800 je tamo gde imate snage, a nije bučno. I onda samo šniraj menjačem. Peta počinje već na 50, tako da u gradu istreseš pet brzina za 50m, pa na sledećem semaforu opet. Ni magistrala nije sjajna, tako da tamo 4-5-6 non stop šaltaš, a zbog gusto napakovanih brzina često se desi da nisi u pravom opsegu čim si malo pustio gas ili prikočio, tako da ni tu nema mnogo pomoći nego veslaj menjačem. Kvačilo nije mnogo tvrdo, mislim da je mekše nego što je bilo na prošlom jer me je tad boleo list od kvačila što sad nije slučaj, mada to može da bude samo neki subjektivni osećaj.

    Potrošnja je odlična! Pređeno 300km, pokazuje autonomiju od još 700. Potrošnja je trenutno 5,3l sa pola-pola odnosom gradske vožnje i magistrale. Za 4x4 mašinu baš dobra potrošnja i autonomija, to Talisman dizel ne može da dostigne ni u snu, a to bi trebalo da bude njegov teren Mislim da je suvišno reći da se gepeku nalazi rezervna guma punih dimenzija.

    Automobil izgleda jako dobro spolja i unutra, jako malo je nekih razumnih zamerki, a posebno gledano kroz cenu. Meni je ovaj dil sa novim Dasterom sjajan. Da ne živim u BG, nego da sam negde Mionica pa da cirkulišem u radijusu 100km, Daster je nenadmašna kupovina. Posebno što sada može da ponudi i mnogo bolju vožnju na duže pruge, pa odlazak na more sa njime stvarno ne bi trebalo da bude problem nikome, osim ako baš ne nosite kazan sarmi pa nemož da se spakujete.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #12
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Uprkos isključivo gradskoj vožnji ovih dana (juče do posla ravno sat vremena, sve stani kreni) prosek se popeo na 5,8l. Bord kompjuter pokazuje da imam još 600km da pređem! Skandal.

    Kako je prošlo vreme malo sam se navikao na menjač, tako da sad bolje cenim dal da šaltam ili ne, pa sam možda malo skratio doživljaj sa brojem promena brzina. Ponekad krenem iz druge pa tu prištedim i tako. Samo se mora malo prilagoditi stil vožnje i navići se da ponekad malo više dodaš gasa jer to ne utiče na potrošnju u tolikoj meri.

    Juče sam na parking mestu nešto prezupčio pa nit gledam preko ramena, nit gledam u ekran jer je zamazan snegom, a muzika nadglasava senzore i dobro te me niko nije snimao kako se parkiram, pošto sam iz par pokušaja uspeo samo nešto nakoso da se parkiram ko totalni amater, a bilo dovoljno mesta.

    Auto se stvarno lako vozi po gradu, dobar je "ajnšlag" i servo je super jak tako da baš solidna komocija. Po ovoj snežini zimske gume rade svoj deo posla, 4x4 apsolutno nije imao potrebe da se aktivira - mada nema nikakvog signala da je poslao snagu pozadi, tako da je možda i bilo 4x4 pogona kad sam nervozno dodavao gas.

    Ovako sa subjektivne strane, automobil je prilično popularan kod kolega na drumu. Posebno kod vozača starijih generacija koji voze ~10g stara kola. Mislim da je poslednji auto koji je ovoliko pažnje prikupljao bio Audi Q5, samo što je onda druga klijentela zagledala mašinu. Takođe, nosi sa sobom solidnu količinu integriteta, tako da vozači ostalih kola prilično zaziru od naglih akcija Dastera. Čak su i vozači skupljih SUV mašina pažljivi tako da prilično dobra kombinacija koja može solidno da se zloupotrebi ako vozač to hoće. Posle par dana, ja stvarno ne vidim ama baš ništa što bih mogao realistično da zamerim osim tih sedišta koja bi mi verovatno bila jedini razlog zašto bih možda razmišljao o nekom polovnom SUV umesto o novom Dunsteru.

    Konačno, da uporedim sa Stepvejom koji je vožen pre neku nedelju - Daster je daleko kvalitetnija mašina. Čak i da zanemarim više opreme iz Dastera, ergonomija je sada apsolutno na nivou onoga što se dobija u nižoj/srednjoj klasi vozila - podizači su na mestu, klima komande su na mestu, navigacija je na mestu, volan je odličan, sedišta su mnogo bolja. Ako gledate Stepvej, svakako da treba razmisliti da se doplati za Dastera, ako se ima.

    Doplata za dizel je poprilična i to stvarno treba dobro izvagati. Jeste, 1.6 atmosfera troši mnogo, ali košta 2700E manje u nabavci što je mnogo i apsolutno i relativno u odnosu na cenu (praktično je to 20-25% vrednosti automobila). Doplata za 4x4 je takođe solidna - 2000E, koliko je i doplata za EDC menjač. Meni se srednji, Comfort, paket opreme čini kao dobitna kombinacija, ovaj Prestige nije loš, ali je meni upitno da li na Dasteru imaju smisla 17" alu, mada auto tako izgleda mnogo lepše bez ikakve dileme.

    Sutra se vraća, već mi je žao što obično nije slučaj sa test mašinama koje mahom ne ostavljaju takav utisak.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #13
    nk simRacing uprava Perce's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bergen, Norway
    Posts
    4,153

    Default

    Voleo bih da vidim kakva su stara sedista bila kada su i ova, poboljsana, eventualni razlog za razmatranje polovnog SUV-a.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Performanse? Nema ih. by Zmaj

  4. #14
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nemam pojma kako bi se ti osećao. Ja kažem kako je meni sa mojim kriterijumima.

    I ja probam u gostima neko vino i u fazonu sam "paaa okej je", a poznavaoci svi od reda "jao fuj, kiselo, ovako onako".
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #15
    Senior Member Air Jordan's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Sabac
    Posts
    2,350

    Default

    Quote Originally Posted by zmaj View Post
    Daster je na klio platformi. Kompanija sa kojom se Daster poredi je Kaptur, Juke, HRV, CX3, CHR i slični. Za one kojima to nije dovoljno razumljivo - Daster nema dodirnih tačaka po pitanju gabarita/motorizacije/cene sa modelima kao što su Tucson, Kaškai, Kađar, CRV i šta već ide tu.
    Samo što je Daster u samom vrhu segmenta po dimenzijama, 22 cm duži od Kaptura i svega 5 cm kraći od Kaškaija.

    Inače, mnošto korisnih informacija u tekstu, definitivno dobija sve više pluseva za kupovinu. I koliko sam uspeo da ispratim po stranim forumima, procenat zadovoljnih vlasnika Dastera je izuzetno visok.

  6. #16
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    To jeste, dugačak je. Kao što je Klio među najdužima u segmentu, ali je nezgodno porediti ga sa npr. Leonom jer nije samo prostor manji, nego i motorizacija i oprema koji su vezani za segment (u tom segmentu idu LED svetla, u onom nižem ne, opet samo dajem primer).

    Mašina vraćena sa 520 pređenih km, prosečna potrošnja 5,9l. Bord kaže da ima još 210km sa ovim rezervoarom. Surova autonomija/potrošnja. Potrošnja je skočila sa 5,3l na tih 5,9 zato što sam ga danas, konačno, izmerio. GY UltraGrip u 215/60 R17 koče ko blesave po ovom bljuzgavom vremenu - 46,4m što je super dobar kočioni put imajući u vidu da je napravljen na lošijem delu testne rute. Obično se skine 5-6m na novom asfaltu, ali u radno vreme je nemoguće naći mesta da se na tom parčetu koči tako da nije baš pravi fer plej jer sam recimo sa Hondom imao jedno 10 pokušaja kočenja i tek na kraju je Riken uspeo da siđe ispod 50m na tom novijem asfaltu.

    Brzine su ultra kratke, to je telemetrija i pokazala - kao i prošli put. 4-5-6 su zapravo 3-4-5, a i tako je ta "treća" kratka, tako da je kraj na 105kmč. U principu ubrzanje do 100 znači da sam šaltao 4 puta (1-2-3-4-5), što isto utiče na vreme jer kod većine redovnih automobila to se radi sa dva šaltanja max. U svakom slučaju 14,4 kad se kreće sa 2WD, 12,9 sa 4WD. 400m izbacuje za 19,1.

    Daster je baš mnogo napredovao kao automobil. Pričam sa rejserom koji je u fazonu Daster je glupo kupiti ako nema 4x4, onda bolje kupiti Stepvej. Uopšte se ne slažem, zato što je novi Daster daleko bolji auto po svim tim parametrima koji su Dačiju udaljavali od kupaca koji ipak traže neki nivo kvaliteta. Razlika između Stepveja i Dastera je po tom pitanju mnogo veća, nego u pukim dimenzijama i da li ima/nema 4x4.
    Last edited by zmaj; 23rd March 2018 at 19:31.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #17
    Senior Member Air Jordan's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Sabac
    Posts
    2,350

    Default

    Koliku bi težinu trebalo pridavati tome da ima samo 3 zvezdice na NCAP testovima?

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •