Results 1 to 10 of 10

Thread: NK TEST: Mazda 2 G90 Takumi

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Mazda 2 G90 Takumi

    Na testu je Mazda i to....bela! U pitanju je "dvica" sa 1.5 skajaktiv od 90ks, a oprema je Takumi. Cena ovakvog hira je 14590. Na to dodati 330e za boju i 560e za navigaciju. Okej, Takumi oprema je prilično bogata, ali za subkompakt 15,5k...

    Ima sve na struju, digitalnu klimu, dnevna led svetla, 16" alu i slične zezalice, ali za te pare kupiš nešto iz kompakt klase sa istom opremom i podjednako srednjom motorizacijom za taj segment. Skoro je bio Mondeo za 17k. Okej, nije Ford za svakoga i količine su ograničene (što u slučaju naših uvoznika znači par komada), ali d segment bato.

    Auto ko auto je sasvim korektan, ali nema ništa posebno što bi ga izdvojilo. Udoban je za subkompakt klasu, ali recimo ležeće policajce i druge vrste tih većih rupa baš loše podnosi u smislu da odskoči, a ne da pokušava da izoluje uspešno ili neuspešno. Mehanički je sve tipično mazdoliko, nema nikakvih iznenađenja. Menjač je onako "notchy" ne znam kako bih to rekao na srpskom? Motor ko motor radi lepo, vuče iz niskih obrtaja i potrošnja je niska sa ispod 7l vrlo lako ostvarivih iako je pređeno malo kilometara od reseta borda.

    Mesta za tu klasu ima umereno, sigurno da ima većih automobila, ali nije ni najmanji. Gepek takođe. Klio ili Korsa su verovatno veći u nekim dimenzijama, ali ako postoje dalekoistočne aspiracije...
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    notchy...slinav

    Meni je dvojka stvarno lep automobil, ali ih nešto baš i nema pogradu, za razliku od trojki i šestica kojih ima kao da se sklapaju u Kragujevcu. Cenovno je takumi baš ugriz za novčanik pa tako stvarno ne vidim da će nači nešto kupaca sem u slučaju da postoje te dalekoistočne aspiracije...ali korozija
    Šalu na stranu, od malih automobila ima daleko bolji izbor, kada su cee u pitanju to je sigurno, istina Klio je već "vremešan" i čest model, isto važi i za Korsu. Fijesta se pojavila nova skoro, ali cenim da onaj ko ima love može da se ispruži za dvojku i tako dobije stvarno možda jedan od najlepših automobila u segmentu. Ima daleko više karaktera nego ostali konkurenti, i cenim da je to najveći adut dvojke.
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  3. #3
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    utisak u vožnji se nije promenio od testa pre dve godine. stvarno lepo može da se bacaka u krivinama, prednji kraj odlično drži.
    "notchy" je meni pre "podeokast" tj da ima neke klikove tokom promena. ima, no nije mnogo strasno. veća je mana 5 brzina.
    performanse ćemo verovatno meriti večeras, ali je utisak dosta sporiji, 90 KS mi baš nekako malo. ok, za mazdu2 nije, nego meni u poređenju sa prethodnom "dvojkom" koju sam vozio, koja je bila nekako taman... sama oprema je opet dosta slabije. felne i još par detalja, to je to. onaj revtop je imao i hud, bolju instrument tablu, lep naslon za ruku i ostale sitnice...
    cijena....sitnica. za revtop mi je cena od oko 17k (mislim da je tako bila) mogla da nađe neko opravdanje, jer izgleda kao premium mali auto, koji je uvek skup. mazda2 u ovoj konfiguraciji, nikako mi ne leži...
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Da, to podeokast ili užljebljen recimo. Onako ideš ko po šinama, klik-klak. Nije loš menjač, nego eto ostavlja simptomatičan utisak. Ja sam nešto malo vozio dvojku prošli put, sad sam se baš prijatno iznenadio kako se vozi. Na gumama su Toyo Proxes, ali auto za konfekciju skreće baš dobro. Ja sam je vozio onih dana kad je temperatura pala na 20, pa sam u par situacija bio šokiran što gume ne cvile, ali to može da bude i navika od proteklih mesec dana pakla gde su gume pištale šta god da uradiš.

    Paradoks je da je Mazda zapravo jedini japanski auto koji se proizvodi u Japanu, a sve ovo ostalo u šta se raja kune je sklapno po belgijama, engleskama i mađarskama. Zbog toga Mazda ima par % carine što drugi nemaju, a što se na malim automobilima dosta oseti jer su margine zarade u apsolutnim brojkama baš male. Sećam se da su za prethodnu generaciju imali zaradu od 50e po komadu, a da i dalje nisu uspeli da je spuste ispod 10 dok su Fabie, Klio i slična bratija išli za 8999. U svakom slučaju, cena je baš solidan kamen spoticanja oko ovog modela. Najjeftinija dvojka je 11,5k što je opet za nijansu skuplje od konkurenata, koji umeju da u cenu ubace i navigaciju što je 5% vrednosti kod Mazde.

    Kad smo kod para, meni je recimo baš veliki podbačaj da ti kupiš kola od 15,5k i ne dobiješ keyless. Tačnije, imaš keyless start, ali moraš da klikneš na daljinskom da otključaš vrata što je teška glupost. Ako si mi stavio start-stop dugme, onda stavi i da se vrata otvaraju na dodir. Ovako imaš daljinski koji ti ne treba da zaverglaš, a treba da ga držiš u ruci kad ulaziš-izlaziš. Suludo.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Nisu sve Mazde made in Japan. Dvojka ne znam odakle stiže. Trojka ima carinu zbog Mexica.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  6. #6
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Dvojka jeste.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #7
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    aha, na to si mislio kada kažeš notchy...znači notchy=menjač kakav ja volim...ok menjač je baš po mojoj želji i meri, nešto između trojke i miate...u principu jeste malo čudno u poređenju sa ostalim menjačima, ali je meni potaman.
    Provozah danas turu i moram da priznam da mi je automobil sa strane osećaja u vožnji izuzetno dobar. Trojka Takumi koju smo vozili mi je bila baš taman, a dvojka je pravo njeno malo izdanje. Generalno je sve na mestu, ali cena je definitivno kamen spoticanja. 15k za tako mali automobil...za te pare se mora dobiti premijum osećaj koji može da se meri sa A2, Mini ekipom i sl. toga u Takumi paketu stvarno nema. Završna obrada na delovima enterijera, ručke vrata, el podizači, plastika oko ručne i slični detalji stvarno nisu na nivou ostalih delova enterijera kao što su karbon urasi, koande klime, nav uređaja, volana i sl.
    Sedišta su, takođe, klasična i nemaju taj cenovni rang kako bi opravdali višu cenu Takumi paketa. OK, dvojka jeste malo skuplja od konkurencije, sve Mazde jesu (carina) ali to se relativno lako proguta kada su neke base verzije u pitanju jer se dobija lepa oprema u poređenju sa ostalim ulaznim modelima drugih proizvođača.
    Prostora ima solidno napred, sasvim se komotno sedi, jedino ne znam kako će žene da pomere volan jer mora da se zapne ko konj da bi oslobodio polugu za pomeranje volana. Pozadi prostora ima za sedenje na kraće relacije, i to onako raširenih nogu, ali to je normalno kod ove klase.

    Mada sada gledam...šta lupam ja i Clio je u dci90 verziji preko 15 soma, isto važi i za novu Fiestu, i za Yaris...tako da Mazda 2 gubi samo u početnim cenama tu bitku
    Last edited by ToD; 27th August 2017 at 22:43.
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  8. #8
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Nije samo carina, ovi naši uvoznici su treća ruka.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Za razliku od ostalih uvoznika što svaki ponedeljak idu u japan da odrade jutarnji tai či.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ne znam kako ga je rejser vozio, ali auto je vraćen sa 750km i prosečnom potrošnjom od 5l! Rezervoar je 44l pa se to uklapa u kalkulaciju, ali 750km sa malim kolima!

    Mašina nije na granici premiuma kao prethodno testirani [Only registered and activated users can see links. ], koji je baš davao šmek luksuza. Automobil unutra izgleda sasvim okej, malo mi je mnogo tamno pozadi zbog zatamnjenih stakala i malog staklenog prostora, ali je to subjektivno jel ljudi plaćaju da im zatamne kola pozadi.

    Ono šta sam ga ja vozio, baš mi se dopalo kako skreće, dok je motor sasvim korektan. Ništa posebno zanimljivo jer je u pitanju tipični konkfekcijski motor koji juri nisku potrošnju i traži niske-srednje obrtaje. Onaj G115 je davao mnogo lepši utisak ako ste u fazonu da jurite visoku turu. Rekao bih da klasičnom kupcu ovaj G90 puna kapa. Pozadi sam uspeo da sednem, ispred je sedela vitka ženska osoba tipičnih srpskih dimenzija, tako da sam skoro mogao da skupim noge. Nije baš najpodesniji auto da vozite nekog pozadi sa 190/100 dimenzijama, ali to nije ništa novo za subkompakt segment.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •