Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 42

Thread: 1985 Opel Kadett E 1.3S

  1. #1
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default 1985 Opel Kadett E 1.3S

    Znam, znam, neobicna tema, ali lomi se nesto u meni. Dostigao sam bioloski najvisu tacku i sad klizim nizbrdo pa me to nostalgicno raspolozenje tera da malo udahnem zivota delicima moje bezbriznije strane zivota

    U onome sto je ulozeno ili ce biti, ako me ne prodje raspolozenje, ima vrlo malo tragova racionalnog. Verovatno je najbolje otici na otpad i dati ga za 100-200 evra pa uzeti nesto mladje, ali zasad to nije opcija iz cisto sentimentalnih razloga. Delimicno i sto nisam u prilici da ulazem u jos jedan automobil koji ce prelaziti jako malo.

    Auto je kupljen 1996 sa 94 hiljade km, uvezen iz Salzburga. Primerak ima malo redju verziju poznatog 1.3 motora, navodno za trziste Austrije je isao sa 51 kW, a ostala 55 kW. Drugi je samo karburator, ali je takodje dvogrli. Od opreme ima nista ili nesto manje. Cista mehanika, napred diskici pozadi dobosi.

    Presao je 267 hiljada km. Nije nikada otvaran, a od problema znam da kocnice skoro nikada nisu bile ok. Uglavnom je problem bio sa dobosima i kocionim cilindrom.

    E posto sam ga sad provozao da promenim gume i felne moram da kazem da auto obavlja sve funkcije. Nakon promene guma manje blokiraju zadnji tockovi, ali svakako treba to prekontrolisati. Nista ne trese prilikom kocenja, ne vuce u stranu, sve radi kao nokia 3110.

    Zanimljiv mi je osecaj na pedali. Na trecini ima otpor, i nakon jaceg pritiska ocigledno otvara drugo grlo karburatora i auto lepo povuce. Mislim lepo za 30 godina star auto.

    Gume sam sanirao, na redu je da se malo okrpi limarija ispod branika i oko zadnjih rubova i da sredim te kocnice. Vise nista posebno ne bih radio. Cilj je da deda ipak bezbednije prevozi unuke, ako je moguce upotrebiti tu rec u istoj recenici sa kadetom. Eventualno da vidim moze li malo da se smanji luft rucice menjaca u brzini. Kad se ne preteruje sa obrzajima radi sasvim korektno.

    Nabavio sam i trokraki volan od starije verzije kadeta GSI za 500 rsd.
    Last edited by VIP; 26th August 2015 at 13:40.

  2. #2
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ufff kada Rade vidi ovo
    Što se blokiranja zadnjih točkova tiče ako je baš izraženo onda je otišao regulator pritiska u kočnicama zadnje osovine, čista mehanika što auto više legne pozadi on šalje veću silu na doboše, do neke granice naravno. U većini slučajeva kada ne radi ljudi ga premoste pa imaš one situacije sa matorim kolima da su se zadnje gume upalile a ti i dalje ne staješ. Takođe je opasno u krivini naročito po klizavom kolovozu jer se zadnji kraj lako zanese čim se malo jače stisne kočnica. Ne znam tačno ali predpostavljam da je novi deo bezobrazno jeftin

    He who loses control, loses.

  3. #3
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Zanimljivo da se održao sve te godine. Provereno da pod nije truo?
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Bruyo, dodji jedan vikend i ponesi alat da ga rasturimo kao u auto bild-u

    Heinz, auto je bio garaziran sve vreme od kada je uvezen i nije prelazio vise od 10tak hiljada godisnje.

    1996. kada nam je dovezen iz Austrije imao je zamazane zadnje rubove kao i svaki kadet.

    Negde pre deset godina su odradjeni, zamenjeni zadnji rubovi i sajtne i prefabane zadnje polustranice ili kako se vec zovu. Odradjeno je jako kvalitetno i tek sada ponovo izbija rdja ispod farbe na samim rubovima.

    Pod je izuzetno dobar, a jedina slaba tacka je sanirana takodje pre deset godina. Pod ispod papucica gasa, kocnice i kvacila. To sam ja odradio kod autolimara na Kumodrazu i odlicno je odradio.

    Sad su zardjali i pragovi ispod prednjih blatobrana i dupli lim ispod zadnjeg branika, koji nisu nikada radjeni. Rdju sam video i ispod farova, ali nisam u fazonu restauracije vec sprecavanja raspada.

  5. #5
    Senior Member vrh13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Zemun
    Posts
    1,928

    Default

    Nije Jet jedini koga lupi nostalgija kada vidi lep Kadett
    Kad se samo setim ćaletovog 1.2 trula-višnja crvenog, isto ovako sa troje vrata
    Limarija 2x rađena karburator nebrojano, ali je i dalje išao, a 'opravke...jeftinije od boksa cigara

    Bolje da si novca od onog šminkanja Acc uložio u kompletnu retauraciju ove makine :P heh

  6. #6
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Ne bih imao nista protiv neke restauracije da je u pitanju model koji nije isao u masovnu proizvodnju. Nema on tu neku vrednost sem sentimentalne.

    Gledam Rome zamenili kolica sa kadetima i trpaju u njih stari papir

    Starom je rodjis sutra pa sam mislio da mu cisto malo dam infuzije i vidim sta je kriticno.

    Sem zadnjih kocnica, problematicno je i hladjenje. Nesto je tu problematicno oko termostata, termodavaca ili termoprekidaca. Aktivira ventilator tek kad kazaljka ode na 3/4 podeoka.

    Tu su dosta problematicne i zadnje kocnice. Rucna drzi slabo, a kada drzim kocnicu sporo niz strmu ulicu negde ispod zadnjeg sedista cujem kao neko puckanje, pulsiranje.

    Isao do auto limara sto mi je radio i pod ispod vozacevih nogu pre desetak godina, ali vidim ne radi mu se. On odmah da menja pola limarije za 300 evra bez delova i farbanja. Gledam i ne znam da li da se smejem. Ima jedan i u Rakovici koga hvale, nadam se da ce on ipak biti spreman da malo sanira ovo sto je zinulo, a ne restaurira.

    Ostale mi felne i stari volan pa cu videti da odradim neki trange frange za retrovizore koji su citavi.

  7. #7
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Što se hlađenja tiče to je normalno ponašanje, generalno opeli rade sa visokom temperaturom negde na 92 im se otvara termostat a treba uzeti u obzir da im je senzor temperature za kazaljku u glavi. Po facetu prekidač je 100-95 Ako hoćeš da se malo ranije zarad mira i manjeg rizika po gužvama zameni ga za neki 97-92

    Zadnje kočnice, za početak promeni pakne, kupi nešto kršteno mada ako pulsira onda su verovatno krivi sami doboši.

    He who loses control, loses.

  8. #8
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Kako proveriti da li termostat otvara do kraja?

    Odem do nekih dundjera da pokusam uvaliti stare felne za retrovizore i on odmah treba menjati termostat, ali onda najbolje da radis i zupcasti, rashladna, ovo ono.

    Nesto mi je stelovao sajlu rucne, ali treba je menjati, ona je losa. Sad je ok kod kocenja, blokiraju prvo prednji, ali osecaj na kocnici je sugav Previse tvrda pedala i lako blokiraju prednji.

    Na zvonu menjaca dosta ulja ima, on kaze da nije od motora, vec bas menjac i da treba da se skine i predihtuje.

    Videcu da se javim mom starom majstoru koji mi je radio sakso, pa cemo pomalo raduckamo oko toga kad se nadje vremena.

    I tako, stanje je ona redovno za auto star 30 godina. Kad te ne svrbi kotrlja se, kad te svrbi svasta ces nadjes

  9. #9
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Pipanjem

    Upališ auto kad je hladan i pipaš veliak creva hladnjaka do određenog momenta gornje, valjda, (ili jedno) mora biti značajno hladnije od drugog i onda kada se dostigne tih 92 stepena gornje vrlo brzo postaje iste temperature kao i donje. To ti je metod bez rasturanja kućišta termostata, ako rasturiš kućište termostata onda je još lake samo treba imati dobar termometar, napuni se šerpica vodom i kada dostigne 92 stepean vidi se kako je disk pomeren.

    Pusti ti te majstore čim si mu ti rekao (i on našao koga će da sluša...) da se greje on je odmah predpostavio termostat, ovo je ozbiljna mašina napravljena da radi sa visokom efikasnošću nije ti to tvoj Akord koji otvara se ufićfirići pa otvara termostat na 76-80

    He who loses control, loses.

  10. #10
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Sta je taj motor preziveo i mene ce Stari samo dosipa ulje kad zafali i to modricino. Rashladnu takodje dosipa perment s vremena na vreme, nije tu cesto bilo zamen. Ne vidim odozgo da se nesto zakoksao.

    Deluje da nema zivota u njemu, ali kad ga ocepis ide on solidno. Samo da moze da se zaustavi kako treba. Jebg, problem je i u gumama za bicikl koje su na felnama.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •