Page 4 of 54 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 31 to 40 of 539

Thread: Novi zakon o bezbednosti saobracaja i novine koje donosi

  1. #31
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,770

    Default

    Već vidim u najavi proteste kao za crnogorce...
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  2. #32
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,775

    Default

    Quote Originally Posted by Heinz View Post
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Evo ga i novi pravilnik o tehničkim uslovima. Koliko vidim, od 1.11. do 1.4. obavezne su zimske gume. Samo mi nije baš jasno da li je usvojen?
    U ovom pravilniku nije dovoljno precizno utvrdjeno sta ce se smatrati zimskom gumom. Navedeno je par najcescih oznaka i ostavljenje 3 tacke. Znajuci sarolikost trzista i inventivnost marketing odelenja bice tu nejasnoca i nesporazuma.

    BTW Nigde u EU zakonodavstvu se ne zahteva "zimska guma" niti su oni nekim zvanicnim aktom propisivali uslove koje takva guma mora da ispuni. Mi moramo da budemo "veci katolici od pape"
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  3. #33
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,770

    Default

    [Only registered and activated users can see links. ]
    .....
    E-mark All tires sold for road use in Europe after July 1997 must carry an E-mark. The mark itself is either an upper case "E" or lower case "e" – followed by a number in a circle or rectangle, followed by a further number. An (upper case) "E" indicates that the tire is certified to comply with the dimensional, performance and marking requirements of ECE regulation 30. A (lower case) "e" indicates that the tire is certified to comply with the dimensional, performance and marking requirements of Directive 92/23/EEC. The number in the circle or rectangle denotes the country code of the government that granted the type approval. The last number outside the circle or rectangle is the number of the type approval certificate issued for that particular tire size and type.
    ....

    [Only registered and activated users can see links. ]
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  4. #34
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,775

    Default

    Kad vec citiramo Wiki:

    "Mud and Snow, (or M+S, or M&S), is a classification for specific winter tires designed to provide improved performance under low temperature conditions, compared to all-season tires. The tread compound is usually softer than that used in tires for summer conditions, thus providing better grip on ice and snow, but wears more quickly at higher temperatures. Tires may have well above average numbers of sipes in the tread pattern to grip the ice.
    Dedicated winter tires will bear the "Mountain/Snowflake Pictograph" if designated as a winter/snow tire by the American Society for Testing & Materials. Winter tires will typically also carry the designation MS, M&S, or the words MUD AND SNOW (but see All-season tires, below)."

    A, to "below" se odnosi na:

    "The All Season tire classification is a compromise between one developed for use on dry and wet roads during summer and one developed for use under winter conditions. The type of rubber and the tread pattern best suited for use under summer conditions cannot, for technical reasons, give good performance on snow and ice. The all-season tire is a compromise, and is neither an excellent summer tire nor an excellent winter tire. They have, however, become almost ubiquitous as original and replacement equipment on automobiles marketed in the United States, due to their convenience and their adequate performance in most situations. All-Season tires are also marked for mud and snow the same as winter tires but rarely with a snowflake. Owing to the compromise with performance during summer, winter performance is usually poorer than a winter tire."

    Opet logika "moz' da bude al' ne mora da znaci".

    Ovu EU direktivu sam procitao i ona se odnosi na proizvodjace guma, ne na vozace. I tu se za zimske gume u jednom redu kaze da treba da se oznace sa MS. A sta cemo onda sa proizvodjacima koji stavljaju pahuljicu ili W ili Winter....

    Da se razumemo, ja sam uvek imao zimske gume (iako se cesto pitam koji ce mi po ociscenim gradskim ulicama). Za ovaj auto jos ih nisam kupio ali sigurno hocu.
    Ovim porukama ne pokusavam da ubedim nekog da ih ne kupuje vec ukazujem da nedorecenosti pravilnika zbog kog nas mogu iskljuciti iz saobracaja jer je neko (posle kursa od 6 meseci) tako protumacio pravilnik.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  5. #35
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,165

    Default

    Odlučio čovek>

    [Only registered and activated users can see links. ]

  6. #36
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    Znači opet će za godinu dana da se sluša kukumavčenje kako su četiri gume skupe, a jeftinije nema šanse da budu.


    He who loses control, loses.

  7. #37
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,775

    Default

    Ne znam samo zasto placamo onih 200 i nesto volova sto tamo sede u skupstini i sve ostale sluzbe koje ih opsluzuju kad jedan ministar menja, usvaja ili odredjuje kako i kada ce se zakoni primenjivati.
    Alo bre! Ministra je tu doveo premijer a njegovom sefu je parlament direktno nadredjen! Ko je on da skace preko parlamenta.
    Ako u zakonu (koliko god supalj i idiotski bio) kojeg je Parlament izglasao pise da ce se primenjivati to i to od tada i tad. Nema dalje. Moze amandmanom da se menja pre nego sto se usvoji ili nekim zakonom da se ponisti / izmeni.
    Ministru je jedini posao da obezbedi logistiku i operativno sprovodi zakone. Za to od nas (naseg poreza) dobije odredjena sredstva i duznost mu je da ta sredstva ili smilseno potrosi i o tome izvesti svoje pretpostavljene ili ih vrati.
    Ko je njemu uopste dao mogucnost da menja odluke parlamenta?

    Sad se svi ucutali jer vecini odgovara ovakva odluka. A sta ako se sutra donese novi zakon o pdv-u i smanje ga na 16% a ministar "neki tamo" kaze da se zbog (karikiram) "PMS problema njegove svastike" primena zakona odlaze dok svastiku ne opali J. Kluni.
    Mislim, i ovakvo idiotsko objasnjenje ima isto smisla koliko i ovo Mrkino: "Da, mi se mnogo brinemo za vas i vasu bezbednost. Zato cemo da vam isteramo iz dzepa svima po 200-300-400 evra, da bi vi bili bezbedniji. Ali ajde, ne morate bas sad da budete bezbedni, mozete i sledece godine. Kad ste do sad ginuli mozete jos jednu godinu, samo dok meni prodju izbori"

    Pa jel znate kad ce ovako neozbiljnu drzavu da prime u bilo koje ozbiljno svetsko udruzenje? Kad ce UN, Sud pravde ili bilo ko drugi da nas shvati ozbiljno? Nikad. Niti imamo ideju sta radimo, ni na koji nacin to radimo ni sta nam je cilj. A sto je najgore, bas niko se tangira zbog ociglednog krsenja Ustavom garantovane podele vlasti. I bas zasluzujemo vlast kakvu imamo.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  8. #38
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Apsolutno zaslužujemo.

    Za vikend sam bio u Sloveniji pa smo baš pričali sa lokalnim življem, koji nam se podsmehuje. Slovenija (za one koji nisu upoznati sa geografijom) je većinom u Alpima. E kod njih su obavezne zimske gume od 15.11 do 15.3 (dakle 15 dana posle nas startuju i 15 dana ranije završavaju).

    Sa ovim polovičnim zakonom (a kakve druge mi pa imamo) murija ima odrešene ruke za iznuđivanje para.

    Tipičan scenario:
    "prošao si kroz crveno" - "nisam".
    "jel imaš lance u gepeku?" - "mmm nemam?".
    "kazna je 5000" - "a jel može crvena?".

    ponoviš operaciju 10x i imaš za nedeljnu nabavku u omiljenom Miškovićevom objektu

    Da neko ima gram mozga samo bi insistirali na 3-4-5 godina starim gumama. Lupam, za automobile starije od 10 godina mora 3 godine stara guma, za automobile stare do 5 godina može 5 godina stara. I to da se proverava na tehničkom. Pa ako te murija navata da imaš gume stare 10 godina, onda pukneš trostruku kaznu zato što si na tehnički nosio tuđe gume, dakle predumišljaj!

    Ne slažem sa nekime ko je napisao da all-seazon su zapravo no-season. Ja sam sa novim TG 621 po veoma dubokom snegu išao sasvim korektno. Okej, nisu gume za jake mašine i za odlazak na kopaonik, ali za većinu ljudi koji se voze u gradu nova all-seazon je daleko bolja opcija nego 5 godina stara zimska. A sad će da krene preprodaja polovnih zimskih samo tako.
    Last edited by zmaj; 21st September 2010 at 08:33.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  9. #39
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,770

    Default

    Da li ima negde tačan tekst odluke?
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  10. #40
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    ovo piše u zakonu

    Ministar nadležan za poslove saobraćaja donosi bliže propise o uslovima koje
    moraju da ispunjavaju vozila u saobraćaju na putu u pogledu dimenzija, tehničkih
    uslova i uređaja, sklopova i opreme i tehničkih normativa.
    ima još toga gde se ministru i drugim ministarstvima daju ovakve slobode, stoga mrkela nije prekršio nikakav zakon ni ustav nit je išao preko nelegalnih kanala. Da je neozbiljno, neozbiljno je. Takođe je i neozbiljno očekivati da se ovakva rigorozna odredba donese dva meseca pred obavezno primenjivanje naročito kad se zna mentalitet naših trgovaca koji su odma posakrivali sve povoljno zimsko pravdajući se nestašicom jer se čeka promena cena, takođe treba nabaviti i sve te dimenzije.
    Slažem se i sa Zmajom da zaslužujemo to jer jednostavno šta očekivati od mase ljudi koja uopšte neće da uloži pare u vozilo, naslušao sam se žalopojki vlasnika starih vozila (da ne kažem krševa jer zaista ima vlasnika starijih vozila koji ih propisno održavaju ali je veliak većina oni koji kočione pločice plaćaju 300 din, fluid još nisu čuli da neko menja, silene kad puknu uvežu izolirkom pa vrate...) ali su mi najgori oni koji su uzeli nove aute, pre godinu dve, i sad se žale "što ja moram da kupim nove gume kad su mi ove maltene skroz nove". A u principu može na papiru da piše šta hoće kad će izvršna vlast da trokira.

    Čisto da se razumemo: Četiri zimske su prava stvar, sve ostalo je teški kompromis. Univerzalke su dobre za grad, očišćen grad, ali obzirom kako ih je sneg iznenadio prošle godine a ove su još više štedeli pa ni protivgradne rakete nisu kupili, sve mislim da nadležni obilaze sve bogomolje nebi li nekako izmolili predstojeću zimu bez snega.

    @Heinz: biće objavljen kao privremeni akt u službenom glasniku

    He who loses control, loses.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •