Mislim da ne bi bilo lose napisati neka iskustva sa ovdasnjim prodavcima novih i polovnih automobila cisto da bi imali predstavu "ko je ko",mada znam da je to ipak relativan faktor posto ne znas na kog prodavca sutra mozes da naletis.Ali da pocnem:
Posle godine sam bio u fazonu uzimanja novog auta,koji na kraju nisam ni uzeo,bila je neka varijanta kredit/leasing preko keve(posto ona ima stalno zaposlenje tj.svoju firmu,a ja ne),ali na kraju od toga nije bilo nista.
Obisao sam nekoliko prodavaca,tj.autosalona.
Da pocnem od najboljeg utiska koji je na mene ostavio prodavac u Autokomercu na Trgu Nikole Pasica.

Potpuno normalno obucen(znaci nista extra odelce ili slicno),ulazim.Momak mozda pra godina stariji od mene srdacno me je docekao iako se nisam najavio.Interesovao me je Audi A4,naravno odmah sam mu napomenuo da me interesuje nacin finansiranja na kredit ili leasing.Momak je lepo znao sve tehnicke karakteristike auta(delovalo mi je kao da nije ucio napamet,nego sa razumevanjem),uporedio ga sa konkurencijom u vidu BMW serije 3 i Mercedesa C klase,detaljno mi je auto pokazao,u autu sam sedeo sigurno pola sata,bukvalno dok auto nisam u potpunosti "osetio".Kada nam daju profakturu kaze da ce mi omoguciti i test voznju,ako bas ne budu odmah imali motor koji meni treba onda bi u roku od 5-7 dana obezbedili vozilo za test...Utisak o prodavcu je i vise nego pozitivan.Nisam ocekivao moram da priznam,ranije nikad nisam ozbiljno ulazio u te salone automobila,uvek sam mislio da mora da dodjem u BOSS odelu da bi me prodavac procenio kao ozbiljnog kupca.Naravno dobio sam nekoliko debelih prospekata,cenovnike svega i svacega,odstampane ponude za leasing i kredit varijante(preko vise banaka) i promotivni CD za A4(nije los ali sam ocekivao bolji).

Posle par dana sam otisao do Opel Komnenovica,da pogledam Vectru C GTS,ono sto sam tamo doziveo je bio blagi shock!
Prodavac potpuno ne zainteresovan.Ulazim predstavim se kazem sta me zanima i napomenem da me interesuje kupovina na kredu ili leasing.Lik kaze nesto u fazonu "evo to je ovaj auto",sve vreme sedeci za svojim stolom i citajuci dnevnu stampu.Razgledam ga spolja istovremeno ne verujuci da njega boli tuki dal cu ja ovo stvarno kupiti ili ne!!!
Pitam mogu li da udjem,hladno ogovara da mogu,idalje svo vreme zadubljeno citajuci dnevnu stampu,mene nije ni pogledao.Shock za shockom.Sedim ja u Vectri,"sam sebi pokazujem" auto iznutra,stiskam one pregradice za limenke,otvaram kasetu,a posle haubu i gepek...cak sam u jednom trenutku izvadio i svoju kamericu da snimim auto iznutra,ali iz ciste za*ebancije,cisto da vidim sta to treba da uradim da bi me taj prodavac ili neko drugi uopste primetio.Nista mrtvi ladni,osecao sam se da mogu komotno da izvedem auto iz salona.Na kraju pitam za neki prospekt i spisak dodatne opreme,lik mi daje 2 fotokopirana crno bela lista sa nekom fotografijom auta i redukovanim spiskom opreme,i na moje pitanje da li je to sve,odgovara kratko "sve".Razmisljao sam da probam preko nekih svojih veza da kontaktiram Pavla Komnenovica-vlasnika i da mu skrenem paznju na ovu budalu,ali odustao sam nemam nameru da se *ebavam sa tim i da posle slusam neka lazna izvinjenja i u fazonu dodjite nam opet bice mnogo bolje.Saznao sam da nisam jedini koji je doziveo neprijatnosti u tom opelovom salonu.

Sutradan sam otisao u Verano motors da pogledam Peugeot 407.Tu je bila neka specificna atmosfera sa non-stop odmeravanjem da li sam pravi kupac ili ne?To sam cak doziveo i na samom kraju kad mi je simpaticna devojka(samo fizicki) rekla "ako ste zainteresovani stvarno onda vam mogu dati i ovaj prospekt",mada sam ja ocekivao da svo vreme ostavljam utisak da sam zainteresovan.Tu me je malo neprijatno iznenadilo da prodavacica ipak mora da cita sa papira tehnicke karakteristike i spisak standardne opreme,sto znaci da bilo kakvo strucno pitanje nije dolazilo u obzir(pretpostavljam da bi ona tada pozvala nekog kolegu koji zna odgovor,ali nisam hteo da je blamiram,s'obzirom da sam ja sva ta pitanja postavljao kurtoazno,posto ionako dosta dobro poznajem 407-icu da bi ona trebala da mi nesto pojasni).
A da test voznja je bila moguca ali tek posto platim auto,mada onda i ne shvatam svrhu test voznje!

Eto ovo je neki moj rezime iskustava koje sam dozivljavao sa prodavcima novih vozila,za polovnjake ima mnogo vise iskustava pocev od autopijaca do placeva i salona...ali da napomenem evo ovo jedno koje mi se urezalo u pamcenje...
isto prosle godine u oktobru posto su uveli uredbu o nemogucstvu uvoza polovnjaka starijih od 3 godine,vidim na onom placu kod sajma(ne eurosalon nego onaj drugi na kraju sajma kad ides prema adi,kako se zove bese?) Audi A6 2.5 TDI ali karavan i to mi ne odgovara ali sam cito hteo da vidim malo auto i tako to,posto je cena bila povoljna a auto iz 1998 tada nisam vise mogao da uvezem.
Dakle sta se desilo.Ulazim u onaj autoplac,potpuno atipatican prodavac sa nedostatkom nekih prednjih zuba(sto ostavlja odvratan utisak u prici) me je pozdravio onako manje-vise nezainteresovano i ono sto me je najvise izritiralo obratio mi se ne persirajuci mi sa "izvoli sta ti treba".Neukusno zar ne?Kazem mu ljubazno sta me interesuje otvara mi auto,daje mi da sednem unutra,ali tek sada dolazi srz price...vidim da je presao oko 200000km,a volan nije ni malo izlizan.Pitam ga kolko je presao,kaze oko 150000km,napominjem mu da pise na cajgeru 200000km,na sta on meni kaze "ma ko to zna",pokazujem mu i da je volan potpuno nov,sto ne prilici autu sa tolikom kilometrazom,lik se priblizio blize i kaze nesto u fazonu "vidi stvarno",napominjem mu da postoji velika mogucnost da je auto presao mnogo vise od 200K,kaze nesto u fazonu "ma nema sanse verovatno ima stvarno oko 200K".Tada je lik video da sam ozbiljan ipak,poceo je da mi perisra sa ono tipa "mladi gospodine".Druga stvar koja mi je ulila dodatnu dozu ne poverenja u auto/prodavca/firmu(kako hocete) je kada mi je rekao da je auto full bez koze.Nije izgleda racunao da sam ja detaljno proucio A6 C5 seriju,tako da znam i za najmanju sitnicu da li je serijska ili dodatna oprema.Lik je ostao zabezeknut kada sam mu izdeklamovao sta na autu sve nedostaje od dodatne opreme da bi bio full bez koze,njegov odgovor je bio "vi ste bas neki poznavalac dodatne opreme",odmah sam mu ponudio da dodjem sa vise prospekata u kojima pise sta je sve dodatna oprema...
Jednostavno ovde nikad ne bih kupio auto ma koliko da mi se svidja,menjan volan(ko zna sta je jos menjano) ne postojanje garancije na predjenu kilometrazu,servisne knjizice i mnogo toga jos me od ovakvih placeva koji pretpostavljam pretenduju da budu ozbiljni,jako udaljava.

Napiste i vi vasa iskustva