Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 99

Thread: Sijalice u farovima

  1. #11
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    Mene interesuje kakva se modifikacija fara radi da bi na njega mogla da se stavi Xenon sijalica - konkretno me moj slučaj zanima (fiat Stilo), kao i cena cele transformacije fara i koliko koštaju ruke, ako se ne radi u svojoj radinosti.

    Takođe me zanima trajnost xenon sijalice koju preporučuješ.

  2. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    Cao Nidzo, evo odgovora za tebe:

    NEMA modifikacije samog fara, mi na tvoj far ugradjujemo umesto dosadasnjih - xenon sijalice, pre njih se postavlja i ugradjuje balast (transformator), na vec postojece instalacije...dakle nema busenja, secenja ni narusavanja izgleda i funkcionalnosti ni farova ni bilo kog dela tvog Stila. Nas kolega/drug/sef Vlada ima Stila, poslacu ti poruku na pp pa ga zvrcni sutra i pitaj za detalje i njegova iskustva...ja ZNAM da je prezadovoljan

    Vek trajanja Xenona

    Realno iskustvo:

    1. Na oko 400 kompleta (800 sijalica) imali smo 7-8 koje su bile lose u startu.

    2. Deklarisani vek trajanja im je 10 puta veci od halogenih
    (mi svakako dajemo godinu dana pismene garancije na citav uredjaj)

    3. Nemam veliko iskustvo sa dotrajalim sijalicama, ovim mislim da ih nije mnogo reklamirano, pa ne postoji ni statisika...za sada. Mislim da cu na to pitanje moci da ti odgovorim za par godina... (iz iskustva)
    Mix

  3. #13
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Mene zanima kako je naknadana ugradnja HID-a zakonski regulisana u Srbiji? Tj. koliko tumačenja ima naš ubogi zakon o saobraćaju. I ima li naznaka kako će novi zakon o saobraćaju to regulisati (ako ga ikad izglasaju). Znam da na naknadu ugradnju HID-ova na "zapadu" ne gledaju baš blagonaklono.

    He who loses control, loses.

  4. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    Quote Originally Posted by bruyoni View Post
    Mene zanima kako je naknadana ugradnja HID-a zakonski regulisana u Srbiji? Tj. koliko tumačenja ima naš ubogi zakon o saobraćaju. I ima li naznaka kako će novi zakon o saobraćaju to regulisati (ako ga ikad izglasaju). Znam da na naknadu ugradnju HID-ova na "zapadu" ne gledaju baš blagonaklono.
    Odgovor je krajnje jednostavan:
    Zakon NIGDE ne pominje HID sisteme i ne postoji zakonski problem imati ih ili ugraditi, samo nemoj da ugradjujes rotaciona svetla ili crvene sijalice ... onda ce da te "oderu" plavi
    Kako zivimo u "divnoj" zemlji ... nacekacemo se do ovog zakona...cenim da ce do tada 70% automobila kod nas imati Xenone - fabricki ugradjene

  5. #15
    nk simRacing uprava Perce's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bergen, Norway
    Posts
    4,153

    Default

    Ja sad pao sa marsa, ali shta je HID?
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Performanse? Nema ih. by Zmaj

  6. #16
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    Quote Originally Posted by Perce View Post
    Ja sad pao sa marsa, ali shta je HID?
    High Intensity Discharge ili HID
    Sva xenon svetla imaju oznaku HID.
    Ako govoris engleski: [Only registered and activated users can see links. ]

  7. #17
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    HID = High Intensity Discharge. Xenon lampe su podgrupa HID lampi

    E sad, znam da se HID nigde imenom ne pominje u našem zakonu (čini mi se da kad je on pisan nisu ni Halogene postojale) ali kolko znam regulisano je nekim odredbama boja, jačina i osobine rasutog snopa a takođe kao deo koji učestvuje u aktivnoj i pasivnoj bezbednosti u saobraćaju mora da poseduje i atest. Zar ne?

    He who loses control, loses.

  8. #18
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    Quote Originally Posted by bruyoni View Post
    HID = High Intensity Discharge. Xenon lampe su podgrupa HID lampi

    E sad, znam da se HID nigde imenom ne pominje u našem zakonu (čini mi se da kad je on pisan nisu ni Halogene postojale) ali kolko znam regulisano je nekim odredbama boja, jačina i osobine rasutog snopa a takođe kao deo koji učestvuje u aktivnoj i pasivnoj bezbednosti u saobraćaju mora da poseduje i atest. Zar ne?
    Naravno druze, vidim da si informisan
    Apropo jacina, boje i rasipanja svetla, to se zavrsava na tehnickom pregledu, nikako rotacije i crvena svetla
    Svi nasi uredjaji, i jeftiniji i skuplji poseduju ateste, sertifikate i potrebne standarde, ne bismo smeli raditi bez toga.
    BTW... posedujemo i aparat za stelovanje
    Last edited by Mix Trion; 25th February 2009 at 11:03.

  9. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    1,161

    Default

    I ja sad pa sa marsa, kao i Perce, pa da pitam nesto.
    Koliko znam da xenon farovi imaju uredjaj koji dinamicki steluje visinu farova, prema nagibu automobila. Jeli i to ugradjujete i ako da, gde uzimate te vrednosti?

  10. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    To vazi za "fabricke" Xenone. Sam sistem automatske nivelacije moze biti aktivan (na novijim modelima) i pasivan (uglavnom na vecini vzila koje vidjas na putevima kod nas). Njegova namena (pasivnom) je da obori farove kada se zadnji deo auta optereti. Aktivan to radi i u "realnom" vremenu, u zavisnosti od uslova puta (uzbrdice, nizbrdice).

    Jako bi komplikovano bilo ugraditi takav sistem jer se on sastoji od: senzora nagiba na prednjoj i zadnjoj viljusci, malih "servo" motora unutar farova, centralnoj jedinici koja odredjene parametre preracunava i shodno tome obara ili produzava snop svetala.

    U ovoj nasoj naknadnoj ugradnji sve je ostavljeno tebi, da prekidacem iz kabine, sam oboris svetla ukoliko opteretis zadnji deo auta (teret u gepeku)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •