Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Dilema oko "iberlaufa"

  1. #1
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default Dilema oko "iberlaufa"

    Jos od ljetos malo cituckam na ovu temu, jer mi je u servisu prilikom ciscenja karburatora receno da izvucem crijevo iz kucista filtera vazduha da mi ne bi prljao karburator i motor. Do tada sam se uglavnom cudio i smijao jugicama i kecevima koji su dimili na semaforima iz istog. Nasao sam dva zanimljiva i dosta slikovita posta na ovu temu, ali mi je ostalo nejasno par stvari. Evo prvo postova sa Elitesecurity:


    Pozdrav,
    sistem rada motora SUS zasniva se na tome da klipovi u cilindrima odradjuju svoj posao ponajvise zahvaljujuci karikama na njima koje poznajemo kao uljne i kompresione. Njihovim dotrajavanjem sistem pocinje da slabi jer potisak cela klipa nije vise dovoljno snazan zbog propustanja koje dolazi usled istrosenosti karika. Podmazivanje koje se unutar sistema vrsi usporava habanje kosuljive cilindra do koga neumitno dolazi usled trenja prilikom prolaska klipa sa sve kompletom karika kroz cilindar. Uljne karike obezbedjuju ravnomerno podmazivanje sistema a kada one popuste ili kada nema dovoljno ulja u sistemu, onda nema ni dovoljnog podmazivanja i ceo sistem daleko pre strada. Zamena karika podrazumeva i zamenu oba kompleta lezajeva (sama zamena karika povecava kompresiju te bi usled prejakog pritiska neki od lezajeva mogao da obrne i napravi havariju pa se i oni tada menjaju), kao i obradu glave i njeno predihtavanje. Ako se samo to moze uraditi, onda pricamo o polugeneralnoj ali najcesci je slucaj da se tu otvori jos posla pa se premeravanjem konstatuje da razlika u precniku izmedju klipova i cilindara bude veca nego sto je moguce kompenzovati elasticnoscu karika a onda imamo razbusivanje cilindara na "prvu specijalu" ili vracanje na standard, u svakom slucaju citavu generalnu. Iz svega ovoga se moze zakljuciti da je uloga karika u sistemu podmazivanja izuzetno znacajna. Kada motor "produva" to je znak da se moraju zameniti karike jer nema pravilnog podmazivanja a time ni rada motora tako da mi nije jasno sta se uopste moze dobiti odvodjenjem ulja iz sistema. Kompresione karike su prilikom abartovanja (priprema za trke) svojevremeno "krajcovane" da bi se smanjilo opterecenje na celo klipa ali taj efekat se na taj nacin po meni ne moze dobiti..


    Mozda je izbacio samo iberlauf napolje, tj. cevku za povratni vod uljnih isparenja u motor. To se uvek radi kad motor trosi ulje zbog KARIKA da ne bi doslo do stvaranja taloga unutar motora (i ostecenja usled prevelikih uljnih isparenja).

    Prvo, motor kada pocne da trosi puno ulja svi misle da je motor za generalnu, sto nikako nije tacno. Potrosnja od cak 1 litre ulja na 500-600 km ne mora nista da znaci osim pregorelih gumica ventila. To se sredjuje za pola sata zamenom gumica ventila. Ako je stanje losije, menjaju se vodjice, ciste se ventili i obavezno dihtung glave (plus ravnanje glave naravno). To je polugeneralna ili poznato "osvezenje motora".

    Ako motor trosi ulje zbog losih uljnih karika ili nema kompresiju (lose kompresione karike) onda se radi generalka, odnosno potpuni remont motora. Trosenje ulja zbog uljnih karika se manifestuje izrazitim duvanjem na "cevki", odnosno crevu iberlaufa, moze se videti uzasno mastan filter za vazduh zbog duvanja na iberlaufu.

    Isto tako ako izvadite sipku meraca ulja dok motor radi, ako ulje prsti na sve strane, motor je zreo za generalku (produvao). Isto tako primecuju se velike kolicine plavog dima koji izlazi iz auspuha. Kod benzinca cete primetiti i da su svecice masne ko djavo.

    Ako nema tih simptoma: motor ne duva ulje na iberlauf, filter za vazduh je cist, plavicasti dim se javlja samo kod startovanja i samo prilikom kretanja u prvoj/drugoj brzini (a zatim nestane), ako su (kod benzinca) svecice ciste, nema buke u motoru, kompresija je OK, a imate veliku potrosnju ulja, u pitanju su 99% gumice ventila, mozda i vodjice.

    Velika potrosnja ulja moze biti i posledica zapusenog PCV ventila na iberlaufu (ali onda bi se motor uzasno gusio, trzao, slabo vukao, ne bi mogao da se vozi preko 100km/h). Jos jedan razlog potrosnje ulja i slabe kompresije moze biti dihtung glave - onda pomesa (90% slucajeva) vodu i ulje (non-stop beli dim iz auspuha), ulje je kao krem...
    Sto se tice smanjenja potrosnje ulja kad se iberlauf otkaci iz sistema za recirkulaciju uljnih isparenja, moguce je da je smanjen stetni pritisak u motoru pa se smanjila i potrosnja ulja. Sa druge strane, regulacija uljnih isparenja je onda poremecena, moze doci do slabljenja pritska u sistemu za podmazivanje, slabije kompresije... sto isto moze biti jako stetno za motor
    Nisam probao ovaj test sa vadjenjem sipke mjeraca, ali hocu. Ipak par stvari mi je nejasno.

    Ukoliko je doslo do trosenja karika i ili deformacije cilindara cime je oslabljena kompresija i dolazi do pojacanog "duvanja" iz kompresionog prostora, zar ne bi trebalo da se desava i obrnuti proces. Da ulje prodire u komore za sagorijevanje i da se isti plavicasti dim bar u malim tragovima vidi na izduvnoj cijevi, kao posljedica sagorijevanja?

    Naime, meni ni pri punom opterecenju, max broj obrtaja, nema dima na auspuhu. Motor trosi vrlo malo ulja, a poslednja promjena ulja je bila na 10000 predjenih km. Da tecnost za hladnjenje prodire preko dihtunga i mjesa se sa uljem (te mu nadoknadjuje prividno nivo) to bi se takodje vidjelo na izduvu ili pretpostavljam po onoj skrami u ulju.

    Kakvo je vase iskustvo na ovu temu?

  2. #2
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Sta je u stvari problem sa tvojim autom? Ako motor trosi vrlo malo ulja onda ga verovatno i vrlo malo izbacuje na iberlauf, tako da ako mene pitas ja tu nista nebi' dir'o!

  3. #3
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Prvo dal tebi na iberlauf ide ulje,znaci u tecnom stanju, ili uljne pare? Ako su u pitanju pare sve je OK, ako si cepidalka mozes da ugradis separator pa da hvatas kondenzat, a ako "pici" ulje onda su produvale karike i to obicno vidis najbolje ako su svecice masne ili u ekstremnim slucajevima plavi dim ...

    U svako slucaju ko sto Misha rece, ako nema problema ne popravljaj...

    He who loses control, loses.

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Pa problem je sto je kuciste filtera vazduha kad ubacim iberlauf bas masno od ulja. Cini mi se da je u par poslednjih mjeseci od ljeta poceo znatnije da duva. Vidjecemo na potrosnji ulja, jer mi se cini da je porasla. Pitanje sam postavio jer mi je cudno da toliko duva na iber, a na izduvu (auspuhu) nema nista? Najgore sto mi dihtung glave poceo poprilicno pusta ulje nakon 10 minutne egzibicije na auto putu

  5. #5
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    normalno je da imas uljne gasove kad teras u visoke obrtaje, kod turbo je i vise izrazeno. Sad kod vecine serijskih je reseno tako ko kod tebe da pare sa ibera idu na usis i to je samo po sebi lose jer ti gasovi ( u kojima je ulje, voda, sumpor...) sagore u komori i stvore naslage sto podstice detonacije i prljaju dizne. To ne treba previse da brine ako ne teras cesto do crvenog. A za dihtug najbolje da ti ga zamene i usput pogledaju ako treba obraditi glavu, cisto reparaciju da odrade

    He who loses control, loses.

  6. #6
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Quote Originally Posted by VIP
    S obzirom da opel kadet koristi super od 98 oktana u startu je tocenje goriva u Srbiji pogresna stvar za starije benzince. Ne znam da li negdje jos moze da se nadje 98 oktana, s obzirom da na OMV i Jugopetrolu sigurno nema? Za Lukoil sam cuo dosta losih prica pa nisam ni trazio.

    Evo par subjektivnih utisaka i objektivnih zapazanja vezano za gorivo na Jugopetrolu. Vec treci put sam sipao u poslednjih godinu dana na Jugopetrolu Super 95 i automobil pri ubrzanju pri nizim i srednjim obrtajima redovno detonira. O stetnosti pojave ne treba ni pricati.

    Vecina vas koji vozite novije automobile verovatno nemate mogucnost da to osetite, jer bi to trebalo da regulise senzor detonacije (knock senzor), pa eventulano mozete steci osjecaj da automobil slabije vuce u zavisnosti gdje ste sipali, jer pomenuti senzor pomjera vrijeme paljenja smjese, sto dovodi do losijih performansi, ali spasava automobil od ove izuzetno lose pojave.

    Inace, kod mene je ugradjen providni filter za gorivo prije benzinske AC pumpe koja se nalazi na glavi motora. Samo pola minute nakon zamjene filtera bio je pun smeca (bukvalno nalik pjesku).

    Druga stvar, Super u Bosni sigurno nema deklarisanih 98 oktana, ali detoniranja nikada nema. Zakljucak je da ovo gorivo u Srbiji ima najvise 92 oktana. Ne znam da li je ovo samo na Jugopetrolu, ali imam i utisak da vozilo dosta slabije vuce, a potrosnja je u skladu sa tim i prilicno veca.

    Ovako je izgledala moja svjecica i razvodna kapa nakon pola potrosenog rezervoara sa Jugopetrola:

    Objasnjenje: Melting
    Caused by detonation / pre-ignition.
    Sta ima razvodna kapa da ti izgleda...
    Jesti siguran da je to samo od benzina? Kakva je svecica bila pre jugopetrola? U kakvom su stanju kablovi, jel mozda ulazi vlaga u kapu pa imas kilavu varnicu, nekako mi ovo suvise ekstremno da bude od samo 20l losijeg benzina.
    Last edited by VIP; 10th August 2012 at 13:44.

    He who loses control, loses.

  7. #7
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Quote Originally Posted by bruyoni
    Sta ima razvodna kapa da ti izgleda...
    Jesti siguran da je to samo od benzina? Kakva je svecica bila pre jugopetrola? U kakvom su stanju kablovi, jel mozda ulazi vlaga u kapu pa imas kilavu varnicu, nekako mi ovo suvise ekstremno da bude od samo 20l losijeg benzina.
    Ajd, dobro, elektrode razvodnika paljenja picajzlo Pa ovo nije moja svjecica naravno vec slika sa NGK sajta, ali je slicna pojava Losi su kablovi bili pa su i zamjenjeni, a svjecice i kapa su potpuno ispravni. To naravno nije nista pomoglo situaciji sa detoniranjem koje jasno cujem samo sa benzinom od 95 oktana. Apsolutno sam siguran da ne postoji sa gorivom od 98 oktana, jer sam alergican na zvuk koji se cuje pri detoniranju smjese.

  8. #8
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ti i tvoje elektrode, stas radio, sipao beznin u razvodnik pa se skupila skrama na spulni?! Slikaj to malo, juris tamo po gradu MR2 a ovde se borimo da nam ne ekspolodiras a neces slika da nas udostojis!
    Treba ipak malo pogledati masinu.... mozda ima veze sa iberom za koji se raspitivao, mozda zaista pisa ulje u karburator pa toliko unisti gorivo. A ako je masina forsirana (kolko je stara) moze da se na glavi nakupilo tolko cadji i skrame pa da to izaziva tako ceste detonacije, jos ako je taj motor preziveo one devedesete i sokove od kivija, pomesan sa vodom i mirisom benzina svasta je moguce. Teralo se u to vreme i na bugarski normal u S98 motore

    He who loses control, loses.

  9. #9
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Hehehe, nemoj da prepadas coveka, lakse je da ne valja gorivo!

  10. #10
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Quote Originally Posted by bruyoni
    Ti i tvoje elektrode, stas radio, sipao beznin u razvodnik pa se skupila skrama na spulni?! Slikaj to malo, juris tamo po gradu MR2 a ovde se borimo da nam ne ekspolodiras a neces slika da nas udostojis!
    Treba ipak malo pogledati masinu.... mozda ima veze sa iberom za koji se raspitivao, mozda zaista pisa ulje u karburator pa toliko unisti gorivo. A ako je masina forsirana (kolko je stara) moze da se na glavi nakupilo tolko cadji i skrame pa da to izaziva tako ceste detonacije, jos ako je taj motor preziveo one devedesete i sokove od kivija, pomesan sa vodom i mirisom benzina svasta je moguce. Teralo se u to vreme i na bugarski normal u S98 motore
    Sta ti naprica, c, c, c :?) Ja pricam o oktanskoj vrijednosti goriva, a ti mi posla motor u staro gvozdje. Kada se ovde sipao kivi, ovaj kadet je brektao uzivajuci u austrijskom gorivu i auto putevima Ne ide mi ulje na iber, vec samo malo vise duva, a sem toga isti je izvucen iz kucista filtera vazduha.

    Ovo gorivo sam spalio na auto putu ka Bosni i nasuo adekvatno sa kojim nema problema. Inace, noviji modeli imaju (kadeta) prekidac za izbor vrste goriva (95 ili 98 oktana).

    Kablovi su stari ko biblija pa pretpostavljam da je to uzrok ove pojave. ALi njihova promjena i ciscenje karburatora nisu uticali na detonacije, sto znaci da je problem samo u gorivu. Vlasnici novijih automobila vise treba da brinu zbog gore pomenutog smeca u gorivu i velike kolicine vode.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •