Jedna od veoma teških, a opet veoma nezapaženih trka je vožena prethodnog vikenda na belgijskoj stazi Spa Francorchamps: 2006 Proximus. Italijanski proizvođači ove godine dominiraju ne samo u GT1, već su ove godine nedohvatljivi i u GT2 klasi.
Trke na Spa su poznate po jako promenljivim vremenskim uslovima. Ove godine, veoma toplo vreme širom Evrope je uticalo i da tokom celih 24 časa trke padne samo nekoliko kapi kiše što je učesnicima omogućilo da iz svojih automobila izvuku maksimum. Pobedu u GT1 klasi i generalnom plasmanu, drugu godinu uzastopno, je osvojila posada Vitaphone Racing tima u Maseratiju MC12. GT2 klasom su dominirali Ferrariji F430GT. Na Proximus trci se pojavljuju i vozila iz lokalnih GT šampionata koja nisu po FIA specifikacijama pa se za njih formiraju posebne klase G2 i G3. Pobedu u G2 klasi je osvojio Manthey Racing sa potpuno novim Porscheom 997 GT3 RSR, dok je pobedu u G3 klasi osvojila posada Signa Racinga vozeći Dodge Viper Competition Coupe.
Iako se to iz uvoda ne može naslutiti, Maserati svoju drugu uzastopnu pobedu osvojio veoma teško i praktično u poslednjim minutima trke. Maratonske endurans trke se obično odluče mnogo pre samog finiša, ali ovog puta to nije bio slučaj. Na ovoj trci, odluka je došla 20 minuta pre kraja kada je posada Vitaphone Racing tima – Eric van de Poele, Michael Bartels i Andrea Bertolini uspela da i nakon odlaska u boks zadrži vođstvo ispred veoma brzih vozača Aston Martina DBR9 koji su veći deo trke vodili trku. Posada Phoenix Racing-a: Stephane Lemeret, Jean-Denis Deletraz i Andrea Piccini je osvojila bodove na polovini trke za prvo mesto u tom trenutku (Proximus 24časa se boduje kao dve trke u FIA GT šampionatu, a bodovanje je po plasmanu nakon 12 i 24 časa). Treće mesto je osvojila posada GLPK Carsport tima koji su vozili Corvette C6R. Vozači GLPK tima – Mike Hezemans, Bert Longin, Anthony Kumpen i Kurt Mollekens su trku završili kao trećeplasirani i pored problema sa automobilom. Srećom, u pitnju je nenadmašni Corvette V8 motor koji je i pored činjenice da je gubio ulje omogućio vozačima da trku završe i to jako konkurentno. Vozači GLPK tima su pored redovne zamene guma, kočnica i dolivanja goriva morali da u svakom ulasku u boks ostanu duže kako bi mehaničari dolili ulje do vrha.
BMS Racing Aston Marting DBR9 koga su vozili Pescatori, Babini, Enge i Kox su trku završili na četvrtom mestu. Ovakva imena nisu uspela da preteknu Corvette posadu i pored njihovih problema sa motorom. Zakspeed Racing tim je u početku trke imao odličnu poziciju i izgledalo je kao da im je pozicija na podijumu zagarantovana. Nažalost, u završnim momentima trke oštećenje na ogibljenju, a zatim i problemi sa vodovima sa rashladnom tečnošću (ovaj problem je već simptomatičan za ove automobile) na njihovom Saleen S7 automobilu su ih pomerili na šestu poziciju na kraju trke.
GT2 klasa – apsolutna dominacija F430 GT2
AF Corse posade su na prve dve pozicije provele više od ¾ trke. Pobedu na kraju trke osvaja posada Mika Salo, Rui Aguas i Timo Scheider ispred posade Matteo Bobbi, Jaime Melo i Stephane Ortelli. Treću poziciju je osvojila Scuderia Ecosse posada, opet u F430, Nathan Kinch, Andrew Kirkaldy i Marino Franchitti.
Četvrto mesto je osvojila posada Bleekemolen, Kane i Crevels koji nastupaju za Spyker Squadron u Spyker C8 Spyderu. Najbolje plasirani Porsche je vozila posada Felbermayr-Proton tima, a trku su završili tek na poziciji pet. Još jedan pokazatelj da je F430 apsulutno dominantan automobil i da Porsche još uvek nema pravi odgovor na rezultate koje F430 prikazuje širom sveta u GT2 kategoriji.
Ono što Porsche sprema kao odgovor je novi 997 GT3 RSR koji je po prvi put nastupio baš u ovoj trci u bojama Manthey Racing tima. Manthey je nastupio sa impresivnom vozačkom postavom: jedan automobil su vozili Lucas Luhr, Sascha Maassen i Marcel Thiemann, dok su drugi vozili Timo Bernhard, Marc Lieb i Pedro Lamy. Oba automobila su tokom trke imali dosta problema, a čak je jedan od njih bio čitav čas u garaži zbog zamene menjača. I pored problema, relativno slaba konkurencija u G2 klasi je Manthey Racing posadama je omogućila da, pobeda u klasi nije bila pod znakom putanja.
U G3 klasi je bilo mnogo promena pozicija koje su uglavnom bile razlog velikog broja kvarova na automobilima ove klase. Pobedu je osvojila posada Signa Racing tima Patrick Chaillet, Laurent Nef, Loic Demans i Christophe Geoffroy koji su vozili Dodge Viper Competition Coupe. Sa sedam krugova zaostatka na cilj su stigli Francois Duval, Christophe Kerkhove, Christian Kelders i Pascal Nielssen-Grade koji su vozili Prospeed Competition Porsche 997 GT3 Cup. Treću poziciju su osvojili vozači Pouchelon Racing Dodge Viper Competition Coupe-a – Gilles Duqueine, Gael Lesoudier, Benoît Rousselot i Stephane Lacroix Wasover sa celih 20 krugova zaostatka.
Rezultati trke:
|
Pos |
Class |
Drivers |
Car |
Gap |
|
1. |
GT1 |
Van De Poele, Bartels, Bertolini |
Maserati MC12 GT1 |
|
|
2. |
GT1 |
Lemeret, Deletraz, Piccini, Fassler |
Aston Martin DBR9 |
01:41.5 |
|
3. |
GT1 |
Longin, Kumpen, Hezemans, Mollekens |
Corvette C6R |
9 LAPS |
|
4. |
GT1 |
Pescatori, Babini, Enge, Kox |
Aston Martin DBR9 |
11 LAPS |
|
5. |
GT1 |
Menten, Belloc, Bornhauser, Bouvy |
Corvette C6R |
24 LAPS |
|
6. |
GT2 |
Salo, Aguas, Scheider |
Ferrari 430 GT2 |
29 LAPS |
|
7. |
GT2 |
Bobbi, Melo, Ortelli |
Ferrari 430 GT2 |
32 LAPS |
|
8. |
GT1 |
Bert, Janis, Montermini, Charouz |
Saleen S7R |
35 LAPS |
|
9. |
GT2 |
Kinch, Kirkaldy, Franchitti |
Ferrari 430 GT2 |
41 LAPS |
|
10. |
GT2 |
Bleekemolen, Kane, Crevels |
Spyker C8 Spyder GT2 R |
48 LAPS |
|
11. |
GT1 |
Kuismanen, Palttala, Dehez, Radermecker |
Corvette C5R |
59 LAPS |
|
12. |
GT2 |
Ried, Felbermayr Jr, Felbermayer, Reid |
Porsche 996 GT3 RSR |
59 LAPS |
|
13. |
GT2 |
Niarchos, Mullen, Simonsen |
Ferrari 430 GT2 |
65 LAPS |
|
14. |
G2 |
Luhr, Maassen, Tiemann |
Porsche 997 GT2 |
71 LAPS |
|
15. |
G2 |
Bernhard, Lieb, Lamy |
Porsche 997 GT2 |
77 LAPS |
|
16. |
GT2 |
Lambert, Lefort, Goossens, Duez |
Porsche 996 GT3 RS |
77 LAPS |
|
17. |
G3 |
Chaillet, Nef, Deman, Geoffroy |
Dodge Viper Comp |
78 LAPS |
|
18. |
GT2 |
Severin, Romero, Ligonnet, Sundberg |
Ferrari 430 GT2 |
79 LAPS |
|
19. |
GT2 |
De Castro, Premoli, Barbaro |
Porsche 996 GT3 RS |
82 LAPS |
|
20. |
G3 |
Duval, Kerkhove, Kelders, Nelissen-Grad |
Porsche 997 GT3 Cup |
85 LAPS |
|
21. |
G2 |
De Radigues, De Pauw, Van Den Hove, Belmon |
Ferrari 360 Modena |
91 LAPS |
|
22. |
G2 |
Lichtner-Hoyer, Gruber, Engelhorn, Fumal |
BMW GTR M3 |
97 LAPS |
|
23. |
G3 |
Duqueine, Lesoudier, Rousselot, Wasover |
Dodge Viper Comp |
105 LAP |
|
24. |
G3 |
Levy, Levy, Mitieus, Tremblay |
Porsche 996 GT3 Cup |
108 LAP |
|
25. |
GT2 |
Moccia, Busnelli, Mowlem |
Porsche 996 GT3 RSR |
121 LAP |
|
26. |
G2 |
Penders, Lamot, Hemroulle |
Porsche GT3 RS |
125 LAP |
|
27. |
G2 |
Yvon, Stepec, Knapick, Muytjens |
Chrysler Viper GTS-R |
148 LAP |
|
28. |
G3 |
Van Hover, Grouwels, Schell |
Porsche 996 GT3 Cup |
152 LAP |
|
29. |
GT1 |
Wendlinger, Peter, Bouchut, Lechner |
Aston Martin DBR9 |
176 LAP |
|
DNF |
GT1 |
Vosse, Davies, Biagi |
Maserati MC12 GT1 |
DNF |
|
DNF |
GT1 |
Soulet, Horion, Hart, Buncombe |
Corvette C5R |
DNF |
|
DNF |
G3 |
Nozier, Brouard, Beau, Baron |
Dodge Viper Comp |
DNF |
|
DNF |
G3 |
Reid, Khan, Van Splunteren, Dumarey |
Dodge Viper Comp |
DNF |
|
DNF |
GT2 |
Sugden, Alexander, Martin, Daoudi |
Ferrari 430 GT2 |
DNF |
|
DNF |
GT2 |
Collard, Riccitelli, Dumas |
Porsche 996 GT3 RSR |
DNF |
|
DNF |
GT2 |
Gosse, Kutemann, Malcher |
Ferrari 430 GT2 |
DNF |
|
DNF |
GT1 |
Gollin, Ramos, Lancieri, Malucelli |
Aston Martin DBR9 |
DNF |
|
DNF |
G3 |
Van Delm, Meert, Martin, Heymann |
Porsche 996 RS Cup |
DNF |
|
DNF |
G3 |
Groppi, Seiler, Stancheris, Alessi |
Aston Martin DBRS9 |
DNF |
|
DNF |
GT2 |
Kaufmann, Moro, Jurasz, O'Young |
Porsche 996 GT3 RSR |
DNF |
|
DNF |
G3 |
De-Gastines, Haezebock, Cloet |
Porsche 997 GT3 Cup |
DNF |
|
DNF |
GT2 |
Gardel, De Simone, Drudi, Cioci |
Ferrari 430 GT2 |
DNF |
|
DNF |
G2 |
Leinders, Kuppens, D'Ambrosio |
Gillet Vertigo |
DNF |
