Volvo prikazao interfejs novog EX90

0
457
NAS SPONZOR

Volvo je prikazao izgled korisničkog interfejsa u novom EX90 uoči premijere modela u novembru. EX90 je potpuno elektirčni SUV srednje veličine sa inteligentnim softverom koji će prikazivati samo najvažnije informacije kada je te potrebno, da bi vozač mogao da se fokusira na put.

U današnjim automobilima, svi važni podaci o vožnji prikazuju se direktno ispred vozača na tabli sa instrumentima, a ostale informacije – poput navigacije, medijskog i telefonskog sadržaja, kao i neke kontrole – prikazuju se na velikom ekranu na centralnoj konzoli.

Volvo planira da prikazuje relevantne podatke u zavisnosti od situacije. Na primer, biće vidljivi različiti podaci ako je automoibl parkiran ili ako se kreće, odnosno ako je u toku telefonski razgovor. Postojaće i kontekstualna traka sa sugestijama za akcije koje su najprikladnije u datoj situaciji.

Volvo je saopštio da će odvlačenje pažnje vozača imati sve veći značaj što automobili budu sposobniji za samostalniju vožnju, pod određenim uslovima. Umesto da skreće vozačevu pažnju, korisnički interfejs dizajniran je s ciljem da pruži jasan uvid u trenutku kada vozilo prelazi iz mauelnog u automatski režim.

U slučaju Volva EX90, u automobil će biti ugrađen hardver za samostalnu vožnju, ali ta funkcija neće biti dostupna odmah nakon premijere vozila. Volvo i dalje razvija tehnologiju Ride Pilot, koja će omogućiti potpuno automatizovanu vožnju na određenim auto-putevima, bez potrebe da vozač prati stanje ispred vozila ili da drži ruke na upravljaču. Prvo tržište na kojem će ova tehnologija postati dostupna je Kalifornija.

Prethodni tekstVolkswagen izdvaja R u poseban brend
Sledeći tekst2023 Alfa Romeo Stelvio