F1: Maks pobedom u Japanu odbranio titulu

0
314
NAS SPONZOR

Maks Verštapen je u krajnje „neobičnim“ uslovima postao novi-stari šampion F1. Pobeda posle odloženog starta, svega 40 minuta trkanja, kazna za Leklerka, ukratko je to opis trke u Japanu.

Trka za VN Japana je počela po rasporedu i planu u sedam časova po srednjeevropskom vremenu i to pod kišnim vremenskim uslovima. I pored kiše, svi vozači su se opredelili za start na pneumaticima za mešovite vremenske prilike i pored dosta vode na stazi. Start je bio iz mesta, što je takođe bilo pomalo iznenađujuće, a i pored teških uslova i odabranog tipa starta nije došlo do incidenta u prvoj krivini. Jedino je Fetel imao blagi kontakt sa Alonsom i odlazeći Fetel je pao na začelje. Trka bez incidenata nije potrajala dugo, a već na izmasku iz ukosnice i na ubrzanju do čuvene Kašike, Sajnc gubi kontrolu i udara u barijeru pokraj staze, što aktivira sigurnosni automobil i odmah potom i prekid trke. Albon takođe pred aktivaciju prekida ostaje u kvaru na stazi, a Gasli prolazi pored Sajnca i „kupi“ reklamu koja je ostala na stazi posle udesa vozača Ferarija. Gasli je bio vidno besan preko radio veze i kasnije u boksu, da bi se tek kasnije ustavio razlog. Naime, Gasli nije bio svestan da je u prekidu pušten izlazak transportnog vozila na stazu i Gasli je velikom brzinom prošao pored. Francuz je komentarisao kako je mogao da izgubi život zbog toga i bunio se zašto je vozilo uopšte izlazilo u tom trenutku na stazu. Srećom incident je izbegnut, a Gasli je i kažnjen jer nije usporio i pored istaknute signalizacije.

Prekid je trajo dosta dugo i nikakvih indicija nije bilo ni da će trka biti nastavljena, sem jednog „gafa“ i obaveštenja da će se trka nastaviti nedugo po aktivaciji prekida, da bi samo minut kasnije izašlo obaveštenje da se start ponovo odlaže. U svakom slučaju, taj prekid je definisao da se trka mora završiti u pravilima definisanom vremenskom periodu od tri sata, i ulaskom u poslednji sat pred istek roka svi su mislili da trke neće ni biti, pogotovu što se vremenski uslovi nisu menjali. Ipak, organizatori su na 40-tak minuta pred istek vremena pustili obaveštenje da se trka nastavlja pa su se tako bolidi poređali i izašli u formacijski krug. Ovog puta je voženo par krugova pod sigurnosnim vozilom i trka je puštena sa „letećim“ startom. Na restartu su svi bili rezervisani i pneumatici za mokro vreme su izbacivali veliku količinu vode i vidljivost je bila izuzetno slaba, pa se niko nije ni usuđivao za neku akciju. Fetel je bio vozač koji je rizikovao i prešao posle samo par krugova na penumatike za mešovite vremenske uslove, pre njega je to učinio jedino Žou, a Fetel je vrlo brzo počeo da pravi krugove dosta brže od svih ostalih. Verštapen i Leklerk su u tim početnim krugovima bili sigurni, ali je posle 5 krugova Leklerk počeo da zaostaje i Perez, koji je bio treći je polagano krenuo da smanjuje uaostatak. Iza njih su borbu vodili Okon i Hamilton. Vozač Alpine je defanzivnom vožnjom odbijao napade Hamiltona i na kraju je uspeo da sačuva svoju poziciju i donese Alpini važne poene. Kada se na ovo doda i sedmo mesto Alonsa i loš rezultat vozača Meklarena, Alpina može biti veoma zadovoljne jer je vratila poziciju u generalnom plasmanu timova. Fetel je doličnom taktikom ,pravovremenim zaustavljanjem i pre svega fantatičnom vožnjom na kraju došao do šestog mesta. Perez je na kraju sustigao Leklerka i naterao ga je na grešku u poslednjoj šikani poslednjeg kruga. Čarls je izgubio kontrolu i produžio šikanu, vratio se pre PEreza i tako završio trku, ali su sudije munjevito odlučile da je Leklerk tako stekao prednost i dodali su mu vreme na kraj trke pa je tako klasifikovan kao treći.

Sve ovo i dalje nije značilo da je Maks šampion jer su svi mislili da će se dodeljivati manji broj poena jer se nije odvezao dovoljan broj krugova. Tako Maks nije ni proslavljao titulu, veća „samo“ pobedu, ali na pola intervjua su zaključili da je Maks šampion te su svi bili prilično zbunjeni. Sudije su objasnile da se pravila za dodeljivanje manjeg broja poena ukoliko se ne odvozi dovoljan broj krugova odnosi samo na situaciju kada se trka prekine, a ako se odveze do karirane zastave, u tom slučaju dodeljuje se pun fond poena bez obzira na broj krugoa. U svakom slučaju još jedna titula za Maksa je tu, okolnosti su takve kakve jesu i FIA je ponovo uz veliku dozu drame krojila ishod. Naravno, ishod da je Maks šampion je bio neizbežan, ali opšti utisak je da je to „moralo“ da bude u Japanu, no teorijama zavere se bave neki drugi sajtovi…

Šampionat vozača je rešen, šampionat timova još nije, mada je ishod naravno poznat a to je da je Red Bul pobednik, prvi put u hibridnoj eri. Od otvorenih pitanja tu je pozicija vicešampiona gde je Perez preoteo drugu poziciju od Leklerka, i par pozicija u poretku tomova, od kojih je najinteresantnija botba za četvrtom esto između Alpine i Meklarena.

Rezultati VN Japana:

POS NO DRIVER CAR LAPS TIME/RETIRED PTS
1 1 Max Verstappen RED BULL RACING RBPT 28 3:01:44.004 25
2 11 Sergio Perez RED BULL RACING RBPT 28 +27.066s 18
3 16 Charles Leclerc FERRARI 28 +31.763s 15
4 31 Esteban Ocon ALPINE RENAULT 28 +39.685s 12
5 44 Lewis Hamilton MERCEDES 28 +40.326s 10
6 5 Sebastian Vettel ASTON MARTIN ARAMCO MERCEDES 28 +46.358s 8
7 14 Fernando Alonso ALPINE RENAULT 28 +46.369s 6
8 63 George Russell MERCEDES 28 +47.661s 4
9 6 Nicholas Latifi WILLIAMS MERCEDES 28 +70.143s 2
10 4 Lando Norris MCLAREN MERCEDES 28 +70.782s 1
11 3 Daniel Ricciardo MCLAREN MERCEDES 28 +72.877s 0
12 18 Lance Stroll ASTON MARTIN ARAMCO MERCEDES 28 +73.904s 0
13 22 Yuki Tsunoda ALPHATAURI RBPT 28 +75.599s 0
14 20 Kevin Magnussen HAAS FERRARI 28 +86.016s 0
15 77 Valtteri Bottas ALFA ROMEO FERRARI 28 +86.496s 0
16 24 Zhou Guanyu ALFA ROMEO FERRARI 28 +87.043s 0
17 47 Mick Schumacher HAAS FERRARI 28 +92.523s 0
18 10 Pierre Gasly ALPHATAURI RBPT 28 +108.091s 0
NC 55 Carlos Sainz FERRARI 0 DNF 0
NC 23 Alexander Albon WILLIAMS MERCEDES 0 DNF 0
Prethodni tekstCitroen ima novi logo
Sledeći tekstNovi Maserati Granturismo – više od evolucije