Results 1 to 4 of 4

Thread: NK TEST: KIA Sportage 2.0 CRDI

  1. #1
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default NK TEST: KIA Sportage 2.0 CRDI

    KIA Sportage 2014 stiže na (kratku) test proceduru, ali za razliku od prethodnog modela koji je vozen pre par godina, ovaj je totalno "max full paket".

    [Only registered and activated users can see links. ]

    Dakle, 2.0 CRDI motor (184 KS) u Luxury paketu opreme, što podrazumeva dupli panorama krov, navigacije, kamere, parking senzore, bluetoothove, FlexSteer sistem, Xeon svetla, 18" felne i još kamaru toga. Zbir je 36990 evra pa minus sajamski popust koji jos uvek važi od 4500 evra daje total od 32490. E sada, na to treba dodati jos 1600e za automatski CVT menjač i jos 2000e za 4x4 pogon, dakle finalna cifra primerka na testu je lepih 36 "somića". Jedino što se može na ovu cenu dodatni je 400e za sistem automatskog parkiranja, pa se može reći da je ovo najskuplji Sportage koji trenutno postoji u ponudi.

    [Only registered and activated users can see links. ]

    Na prezentaciji pre sajma, vidi se da po dizajnu novi model ne razlikuje nešto dramatično u odnosu na stari, već su u pitajnu samo standardne restilizacije. Čak i detaljni komandne table i ostali delovi enterijera su samo u nekim delovima promenjeni i adaptirani za novitete (čitaj LCD tough ekran), dok je sve ostalo veoma slično. Ok, stari bio ok, a i ovaj novi lepo izgleda.
    Detalji oko vožnje kasnije, ali ono sto može da se kaže reltivno brzo je solidno visoka gradska potrošnja, pa je prosek od 10l (i možda malo više) dizela ono što se može očekivati, i to ako se malo pazi (deklarisana potrošnja u gradu je 9.1)
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  2. #2
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ja provozah ~20km sa ovom mašinom i u principu je zabrinjavajuće koliko je automobil dobar. Vozio sam ga na vrh gasa pošto smo bili u štednom režimu, ali matik je sasvim solidno radio svoj deo posla. Motor nisam imao prilike nešto da poteram, tako da tu nekih utisaka i nemam.

    Auto je i pored 18" vrlo udoban i jako lepo upija sve vrste džombi iz srpskog asortimana asfaltnih kratera i klisura. Enterijer je fini i stvarno nema šta da se zameri, osim nekih detalja koji su verovatno subjektivna stvar (piano crna boja klima uređaja recimo).

    Ključno pitanje je: ko je dovoljno lud da plati Kiu ovoliko?

    Toyota prodaje top opremljeni RAV4 za 37, Mazda top opremljeni CX5 za 36, a VW prodaje top Tiguan za 30. Sve su ovo top dizelke sa maticima i 4x4. Okej, kod fau-ve mora verovatno da se doda još love za opremu, ali za 6 soma ima da dobiješ baš dosta opreme.

    Ja znam da u toj situaciji ja ne bih ostavio pare u Kia salonu.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #3
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    auto vracen pred praznike, predjeno 650km, sto i nije tako lose sa obzirom da na skracenu test proceduru od dva dana. utisak za ovaj period je dosta dobar,pa mogu utratko reci da mi se Sportage svideo (iako generalno nisam bas veliki fan ove kategorije automobila)
    oslanjanje je veoma dobro odmereno. sasvim udobno, a opet se "ne ljulja" u krivanama i dosta dobro ih drzi. zimske gume (i vreme, u oba smisla) nisu bas dale prostora da se to malo detaljnije proba, jer "zimuse" klizaju pristojno po suvom (sto je bilo bas primetno na testu kocenja), a ni po toploj kisi nisu bas najbolje. motor sa 185ks taman "nosi karoseriju", automatski menjac pristojno brzo reaguje, pa je i sa ove strane "sve dobro". uglavnom, najbitnije da je voznja na duze staze bila veoma udobna i po malo zabavna.
    naravno, kolicina zabave je proporcionalna sa potrosnjom jer sportage i pored 2.0 dizel motora nije stedljiv. prosek testa je 7.9, ali je vecina napravljena na magistrali (mali deo u gradu i autoputu), pa to treba imati u vidu. prosek na "otvorenom" je 7.6, dok se u gradu potrosnja moze spustiti ispod 10l ali u eco rezimu. eco rezim pravi malu razliku i na otvorenom, tako da se moze tu malo ustedeiti. autoput je ocekivano najveci potrosac, na 120 je jos kao malo ispod 10 ali posle svih 10km/h preko toga bas povecava potrosnju. veliki profil auta, veliki tockovi (18ice na 235/55/18), 185ks i tako to, sve je tu jasno.
    enterijer i kvalitet su na visem nivou od standardnog, ali to se i moze ocekivati sa obzirom na maksimalni paket opreme i cenu. kao i ranije (i sa prethodnom serijom Sportage-a, kome cena isto nije bila bas nesto niska), cena sama po sebi postavlja dosta pitanja. pored rav4, cx5 i tiguana, tu je jos i qashqai (koji je ne tako davno malo provozan) i koji kada se max opremi kosta oko 33k. ok, slabiji je motor, pa se moze reci da su ova dva modela "tu negde", mada je i dalje pitanje ko bi izdvojio toliko novca za auto sa KIA znackom (da nema znacke, mozda bi bilo lakse). ocigledno da se KIA max trudi da (7 godina garancije, razne nagrade, dizajn, marketing i tako to) podigne imidz i nivo branda, pa da ljudima postane normalno da sada KIA toliko kosta. e sad, koliko se u tome uspeva...
    Last edited by LordRaceR; 22nd April 2014 at 09:28.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  4. #4
    Senior Member rzeljko's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Budva
    Posts
    908

    Default

    Gledam sad nešto specifikacije, jel ova nova sportage veća ili sam ja imao osjećaj da je prethodna prilično mala (mislim manja od konkurencije)? CX5 i RAV jesu fino veći ali opet ne previše, "Tikvan" je manji, a QQ, pa što znam, da je jači motor možda da, a sa ovim 1.6 baš i ne. Lično, ja nebih dao toliko para za nju, pogotovo kad je CX u pitanju, i da je obrnuta situacija sa cijenama, jednostavno, zaljubiška sam u mazdu(e).
    EDIT.
    sad viđeh da su izmjene samo kozmetičke, tj. da dimenzije nijesu mijenjane. Kako taj auto meni izgleda mali uživo...
    Last edited by rzeljko; 22nd April 2014 at 11:49.
    "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that." Shankly

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •