Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: NK TEST: Toyota Yaris 1.33 Style

  1. #11
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Izmeren Yaris. Skoro fabričke vrednosti za jaranisa (EDIT: ovde sam napisao nešto malo oštrije, ali obrisah...). 11,9 do 100, mada je značajno da su međuubrzanja bolja u odnosu na prethodnika. Tu valjda ima udela i 20 kila lakša karoserija novog modela?

    Na 80kmč kompjuter pokazuje 3-3,5l potrošnju, dok je na 130kmč to oko 5,5. Prilično korektne cifre za benzinca koje stvarno ne pružaju razloga da čovek razmišlja o dizelkama u ovoj klasi automobila.

    Zapremina rezervoara je 42l, što u praksi znači da sa današnjim izletom od skoro 200km čorba već čuči na četvrtini.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #12
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Zaboravih da kažem da se Yaris i nije proslavio na kočenju. Oko 45m iako ima letnje Bridgestone Ecopia. Opet, možda su te eko gume i razlog, pošto one obično prave žestoke kompromise samo da bi nudile neki procenat uštede na potrošnji i CO2 emisijama, koje proizvođači uglavnom guraju u prvi plan.

    Auto ko auto je prilično dobar. Koliko je Rio korektan, Jaris je još bolji. U svakom mogućem parametru. Ja problem sa volanom nemam (ono što je nidža izneo kao zamerku), a Jaris ima podešavanje po visini i dubini, tako da bih tu kritiku uzeo sa rezervom.

    Međutim, tu na scenu stupa oprema koju Tojota baš žestoko naplaćuje. Nemam ništa protiv skupog automobila, ali ako na skupu opremu i generalno skup start Jarisa, treba da se doda 2000E da bi auto bio napakovan propisno, kao što se očekuje... Ja bih se radije okrenuo Miniju.

    Ne znam za vas, ali od novog subkompakta iz 2012 u jakoj, skoro najjačoj opremi, zaista očekujem da ima SVE. Veliki minus je to što auto nema dnevna svetla, a nema ni mogućnost da se svetla ostave na upaljeno, pa da se tako vozi auto sve vreme. Rio to ima i pored toga što ima dnevna svetla nezavisno, dok eto pet hiljada skuplji Jaris nema.

    Nema keyless (što je sve češća igračka u top opremi čak i ove klase), nema senzore za kišu/svetla, nema automatske podizače na svim staklima, nema ESP. Ništa od ovog nije pod obavezno, ali podvlačim, ako sam dao 16 soma za gradsku mašinu i to benzinjaru, oću da imam SVE. Bar je to moje viđenje stvari.

    Za te pare mogu da se nađu bolje motorizovani i podjednako dobro ili bolje opremljeni kompakti, tako da kupac Jarisa baš žarko mora da želi marku. Ne kažem da ih neće biti, poznato mi je nekoliko slučajeva gde su optimisti pucali za Jarisa besmisleno mnogo para. One koje poznajem lično su mahom bile prilično imućne ženske koje su kola kupila na "baš je lep", a ono RnB oprema sa 1.4 dizelkom koja je tad koštala 16-17 soma lagano.

    E sad, da li će moderni tinejdžeri sa bogatim očevima da se pre okrenu Jarisu ili će da se okrenu ka DS3 ili ka Miniju? Pojma nemam, ne znam kako funkcioniše taj misaoni aparat.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #13
    dinosaurus SaS's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    LB
    Posts
    8,116

    Default

    Definitivno mnogo para za mali auto, koju god znacku da ima.
    Pod mali ne mislim samo na gabarite, jednostavno u ovoj klasi sve je nekako minimalno, sto se i oseti u malo brzoj i zescoj voznji, da kazem energicnijoj. Slazem se da je od novog modela Rio bolji u svakom segmentu za po jedno koplje ali to po meni ne opravdava 35% vecu cenu (kada se odbiju panorama i touch&go).
    Jednostavno ta razlika u kvalitetu i osecaju nije tolika. Da sam ja kupac verovatno bi trazio nesto izmedju, mozda malo bolju znacku od Kia i slabiju od Tojote, sa srednjom opremom.
    Jednostavno ne mogu da skapiram da u tako tanak auto neko napucava razno-razne gedzete i time cenom znacajno ulazi u veci segment.

    Inace Jarisu iz prve voznje nisam nasao ni jednu ozbiljnu zamerku, doduse nisam se vozio na zadnjem sedistu.
    "Racing is a space-time continuum"

  4. #14
    Moderator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,592

    Default

    Fotografije:


    [Only registered and activated users can see links. ]
    5:53.365

  5. #15
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Vraćena mašina sa 490km. Bogme sam se lepo navozao - totalno neočekivano. Bord kompjuter pokazuje 6,8l (za razliku od Kie gde je stajao prosek od 7,9l).

    Konačni utisak. Auto je zaista klasa za sebe. Super udobna vožnja, lepo i lako se vozi, super pregledan (pogotovu u osnosu na aktuelne furgone koji izgledaju "sportski") i ima solidno mesta čak i pozadi. Okej, ja baš ne mogu da sedim lepo ako je neko mojih gabarita ispred, ali... bože moj.

    Motor je jak - tu nema sumnje. Ne odaje utisak snagatora, ali u praksi jako lako ubrzava do pristojne brzine. Šestobrzinka znači da se dosta radi menjačem. Elastični motor će vas spasti da ne mora da se šalta na niže kad padne ispod 2000 obrtaja, ali zato na 50 - već si u petoj... Što izbegneš na mostu, mora se plati na ćupriji. Tako da cela priča sa ovim motorom verovatno tek dobija na značaju kad se upari sa 7-stepnim CVT menjačem.

    Da li ima minus? Ja ga, iskreno, ne vidim. Tačnije, cena je jedini minus. Mnogo toga mora da se doplati, tako da kada ga uporediš sa adekvatno opremljenim konkurentima Jaris je baš papreno skup.

    E sad. Tojota je očigledno spustila cenu. Ako pogledate test modela iz 2009, videćete da je mašina u Stella opremi (tadašnji treći nivo od šest) koštala 14750 sa start&stop. Sada je cena od 14240 za isto model ali u Style opremi (četvrta od pet), pa kad se još oduzme 650E popusta, cena novog Jarisa je otišla 2-2500 efektivno na dole. Problem je što su drugi još više "skinuli gaće", tako da je Jaris opet veoma skup. Da nevolja bude veća, auto nema što-šta čak i ovom jakom paketu opreme, pa to samo dodatno čini Jaris baš skupim sportom.

    Verujem da će u narednom periodu biti jako malo novih Jarisa na putu, kao što novog Pola dugo nisi mogao da vidiš u saobraćaju iako je predstavljen baš davno.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #16
    Senior Member MASER's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Kladovo, Srbija
    Posts
    1,064

    Default

    Za novce koji su potrebni za ovaj mali auto , ladno mozete kupiti Giulietta 1.4 MultiAir 105 KS, koja je i lepsa i veca i ima sve ono sto zbog cega je Alfa, Alfa, a ne obicni japanac.
    Mazicu ga , pazicu ga i zvacu ga... Djole .

  7. #17
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Mislim da ozbiljan kupac Tojote nema Alfu nigde na spisku mogućnosti. Možda će da se okrene ka VW Grupi ili nečem modernom kao što je Mini ili Juke ili tako nečemu.

    Alfa ako spusti cenu na pola od ove koje [Only registered and activated users can see links. ], možda neko od "ljubitelja" odluči da kupi novo.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  8. #18
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Sad ga prećera, ovo je odlična cena za Đulijetu, ali slažem se da su segmenti kupaca Yarisa i Đulijete potpuno različiti. Možda se preklapaju u ženskoj populaciji, ali u muškoj malo verovatno.

    Jedan od minusa Đulijete je što niko od ljudi koji razmišljaju o kupovini automobila nisu nikad seli u nju da je provozaju (ili kao suvozači) - siguran sam da bi ih šarmirala začas.

  9. #19
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Okej, preterah sa 50%, ali verujem da Đulijeta mora da siđe u 12 soma da bi mogla da uđe u domašaj kupaca kojima je taj auto zanimljiv.

    Nego, meni Jaris liči užasno na Đulijetu po tom pitanju - kojeg kupca ovaj auto gađa?
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #20
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Pitanje je dobro, ali kako Yaris raste iz generacije u generaciju, ja bih rekao da je porastao dovoljno za kupca Corolle, dok će kupac prvog Yarisa bez problema da pazari AyGo.

    Fiat za 12 soma ima u tom segmentu auto, ali nije toliko lep - Fiat Bravo. Tom logikom Bravo mora da siđe na 10, što je van pameti. Doduše, nagađam da bi se ubili od prodaje (ali verovatno ne i od zarade) sa tim cenama. Ko bi onda kupovao Korejance?

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •