Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: NK TEST: Toyota Yaris 1.33 Style

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Toyota Yaris 1.33 Style

    Prolećni nalet test maÅ¡ina se nastavlja. Preuzet je novi Yaris, kojeg je racer već imao prilike da proba pre [Only registered and activated users can see links. ].

    Zamenjen je Rio sa skupljim konkurentom. Na testu je žeÅ¡će napucani Jaris u Style opremi (Luna > Stella > Sol > Style > Sport). Primećujem da nekadaÅ¡nje bazne opreme (Terra) viÅ¡e nema u ponudi?

    U svakom slučaju, maÅ¡ina je poznata. [Only registered and activated users can see links. ] je imao isti motor (ovaj je samo malko unapređen po pitanju ekologije) i nisam bio oduÅ¡evljen onime Å¡to je 100KS pravilo u kombinaciji sa Optimal Drive tjuningom i Å¡estostepenim manuelnim menjačem.

    MaÅ¡ina je u Style opremi, Å¡to je jače od Sol paketa, a da nevolja bude veća ubacili su i VSC (+620E), Panorama krov (+450E), Touch&Go sistem (+450E). Doplata za vrlo lepu nijansu metalik plave boje - 350E. Suma sumarum? 16110E. Na snazi je popust od 650E, tako da cena test maÅ¡ine iznosi vrlo pogodnih 15460E.

    Sa druge strane spektra, u akcijskoj ponudi su bazni 1.0 modeli u Luna opremi koji koštaju 11280E (3V) i 11780E (5V).

    Yaris ko kompakt konkurent sada ima joÅ¡ viÅ¡e nevolja da se probije do kupaca koji imaju hronično malo para. I pre tri godine je slična maÅ¡ina 14750E, tako da je priča da se za iste pare dobije viÅ¡e nego pre - viÅ¡e mesta, viÅ¡e opreme, viÅ¡e tehnike...

    MaÅ¡ina nema start&stop, očigledno je Toyota Srbija, mogu reći racionalno, odlučila da ih baÅ¡ briga za 4g Co2 uÅ¡tede, pokuÅ¡avajući da smanji cenu koÅ¡tanja automobila.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Uh, Jaris ima ozbiljne argumente. Auto je druga klasa u odnosu na ono što nudi Rio. Daleko od toga da je Kia loša, ali kolika je razlika između Sandera i Ria, tolika je između Ria i Jarisa.

    Sve je bolje nego u Riu. Sedišta su bolja, nema nelagodnosti posle kraće vožnje koju sam imao u Kiji. Prostranost i preglednost su u svetlosnu godinu ispred kije, a vešanje je taman kako treba da bude. Ne ljuljuška ko što su stari jarisi radili, nego lepo upija, a opet bolje drži put nego Kia. Iste ležeće sam sa Jarisom jedva osetio, dok je Rio solidno lupio. Okej, moj auto bukvalno odskoči, tako da i od toga ima lošije

    Volan se bolje podesi, muzika je kvalitetnija (zvuk), enterijer je bolji za red veličine. Zapravo, kao da sam seo u premium klasu (vala koju su cenu zunuli, i treba da bude premium). Motor, očekivano, ima više snage i još je elastičniji.

    Sa druge strane cajgeri i, uopšte, komandna tabla Jarisa je veoma čudna kombinacija veoma novog (tač skrin ekran) i cajgera koji izgledaju veoma klasično (staromodno). Savetnik za menjač je takođe retro - pali se lampica, a ne koristi se displej kao kod Kie.

    I ovaj auto, kao i RIo, nema pokazivač temperature motora. Jedino što je razlika je što Jaris pokazuje kad je motor hladan, dok toga nema kod Kie (ili se motor jako brzo zagreje...).

    No, u današnje vreme, cena je ključ. Dati 15 soma za kompakt je nešto što će malo ljudi da uradi. Koliko god se Tojota hvalila kvalitetom.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #3
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Pitanje je pristupa. Može se gledati i ovako: baciti 12k na krš, ili dati 15k za nešto što će da ti traje 6-7 godina.

    I posle Jazz skup
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Quote Originally Posted by Heinz View Post
    Pitanje je pristupa. Može se gledati i ovako: baciti 12k na krÅ¡, ili dati 15k za neÅ¡to Å¡to će da ti traje 6-7 godina.

    I posle Jazz skup
    Mislim da Toyota racuna na ovakav pristup dela kupaca. Meni je prirodniji pristup, dobijam nesto vise za tu razliku, a pitanje je da li mi znaci. Stvar izbora, potreba i finansijskih mogucnosti. Kia sigurno nije krs, samo je ovde pitanje da li je razliku moguce opravdati.

    Npr, za isti novac kupac ce mozda uzeti za klasu veceg korejanca, jer mu je prostor primaran i nikakav kvalitet proizvoda ga nece nadomestiti.

  5. #5
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Plus, sto ce i korejanac da traje tih 6-7 godina.
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  6. #6
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Automobili su tehnički sistemi koji sa stalnim održavanjem traju jako dugo, nebitno koji je proizvođač.
    Ne radi se bukvalno o trajanju, nego o pristupu sviđa mi se, nema veze što je skuplji, voziću ga 6-7 godina. Nije svaki kupac isti (Punto, Logan, Sandero, Fluence, Cee'd, i30....). Ima ljudi koji traže nešto više i to je potpuno OK.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  7. #7
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Slažem se sa pristupom, ali surova realnost je drugačija. Da budem iskren, da sam u parama za kola, opet bih gekno pare za nešto što mi je drago da ga vozim nego za neki kompromis i onda, što kažeš, narednih 6-7 godina kukam kad god uđem u kola.

    Što se džeza tiče, moraćeš da se pitaš Hondu kako im ide. Imajući u vidu kisela lica kad god se pomene 2011, verovatno bi dobro došao citat Milivojevića iz "Kengura". Žešće loše

    Da se vrnem na Tojotu. Što se više vozim, to je razlika očiglednija gde je lova otišla. Kao i do sada, te nijanse teško do nikako mogu da se vide na papiru.

    Inače ima onaj čudan sistem dodavanja gasa, to je čini mi se imala prethodna Honda Civic. Kad pustiš gas da promeniš brzinu, obrtaji odu na gore 100-200 ob. Samo me iritira, nije nikakav feler.

    Auto vuče još bolje nego Rio - očekivano, a sa identičnom elastičnošću. NIsam sinoć stigao da ga izmerim, to ću večeras. Živo me zanima razlika u odnosu na prethodni 1,33 koji je bio pre par godina na testu.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  8. #8
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    To sa obrtajima postoji kod svakog yarisa koji sam ikad vozio. Vrlo iritantno za sve koji znaju dobro da voze, ali za prosečnog kupca ovakvog automobila, nezainteresovanog za vožnju i uživanje u istoj, pretpostavljam da olakÅ¡ava menjanje brzina tj. pegla cimanje kod puÅ¡tanja kvačila.

    Vozio sam dosta prve dve generacije, tako da ne bih imao želju da sednem za volan trećeg. Sveukupno grozan uberdosadan auto. S obzirom da za te pare može da se kupi Octavia, nemam pojma ko bi normalan dao pare za taj gejmobil. Da imam žensko dete, opet bih pre kupio Å*kodu, da ne krivi kičmu loveći nelogično postavljen volan (ukoliko nekim čudom to nisu popravili u trećoj iteraciji). ;-)

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nidžo, nemoj si malodušan
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Ja bih Yetija pa me niko ne pita
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •