Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: NK TEST: Renault Megane TCe 130 GT Line

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Renault Megane TCe 130 GT Line

    Restilizovani Megan u kupe varijanti na testu. Pre neki mesec je prikazana restilizacija aktuelne mašine [Only registered and activated users can see links. ], a evo ga sada i na testu.

    GT Line oprema je najjača oprema u ponudi (Authentique - Expression - GT Line), tako da cena test automobila iznosi 16.990 + 500E za kupe karoseriju + 440E za boju (ova plava metalik na automobilu je posebna pa košta 650E). Dodat je R-Link koji košta 800E a koji nema kartu srbije, Easy PLUS (keyless, automatska ručna, HSA) - 550E. Ukupno ~19,5k.

    U opremi je sve od sigurnosti, muzika, BT, LED dnevna svetla, automatska klima, automatski brisači, sportska sedišta, 17" alu, elektro sklopivi retrovizori, parking senzori.

    Zanimljivo je da automatska klima stiže tek u GT line opremi, da srednji paket opreme ide sa 16" čeličnim felnama. Čini se da je Reno malo krenuo da skraćuje opremu, tako da mora malo da se zaroni u spisak dodatne opreme (290E doplata za automatsku klimu za kupce Expression paketa)

    Posle Mazde, ovaj automobil unutra izgleda prilično skučeno, tvrdo - što vešanje, što volan i sa zastarelim enterijerom.

    1,2 litarski benzinac je sada sa još bolje navijenom turbinom pa pravi 130KS/205Nm. Iako su brojke vrlo slične kao i kod Mazde, pritisak turba je sada već primetan tako da je aktiviranje turbine baš primetno. Mislim da će potrošnja da bude veća, ako je sudeći po onome što je prikazala Berlina sa TCe 115 koja je bila prošle godine na testu.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    A sta konkretno cini enterijer tog automobila zastarelim u odnosu na mazgu?


    Sent from my Windows Phone 8X by HTC using Tapatalk

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Vrede manje-više slična zapažanja kao i kod svega ostalog iz Reno ponude izuzev novog Clia. Da se ne ponavljam, pročitaj šta sam napisao kad je bio tu [Only registered and activated users can see links. ].

    Izmena je što su neki tasteri nestali pa sada prilaziš sistemu kroz jedan interfejs (onaj na rukohvatu), ali je sve ostalo i dalje 1 ili 2 generacije iza onoga što se nudi u mašinama koje su zaista nove.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Ja sam malo zaostao kada su u pitanju ti gedzeti. Pretpostavljam da ne mislis samo na taj dzojstik i njegovu upotrebljivost. Da li sad taj tockic kod menjaca sluzi za jos nesto sem navigacije kod renoa?

    Realno ne znam kolika je dobit od tog centralizovanog korisnickog sistema, sem estetike. Sta je tu, muzika, BT, navigacija, usb, board kompjuter podaci?

    Meni to nesto u fazonu videla baba da se konji potkivaju pa hoce i ona Sem navigacije ne vidim nista zasto bi taj ekran bio tu tokom voznje.

  5. #5
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Kod Renoa to bas nesrecno reseno a uz to i ne radii 100% kod nas...mislim taj R-link sistem moze svasta, ali kod nas to jednostavno ne funkcionise. A doplatiti za nesto sto ne radi jeste prilicno glupo zar ne?!
    Elem, provozah ga ja na standarnoj putanji a nevolja je to sto sam direkt posle 400km Mazde seo u megana Meni je taj 1.2 (u slabijoj 115 varijanti) ostao u lepom secanju, ovo je jos malo navijeno + upakovano u kupe karoseriju, zaista deluje lepo...ali enterijer posle Mazde, koja je cak i jeftinija deluje dosta smesno. 19.5k je zaista velika cifra za, realno automobil koji datira od 2009. godine!
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  6. #6
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    I ja sam bio prilično iznenađen kad sam prešao iz Mazde u Megana. Doduše, Megan je baš ono što se očekuje od kupe automobila. GT Line oprema je malo tvrđa nego štok, ali mi je skroz u kupe fazonu. Malo bi mi bilo nelogično da je neko odabere u berlina/karavan karoseriji, ali vidim da ljudi vole i to tako da nemam primedbi.

    Servo je tvrđi, kvačilo je tvrđe, vešanje je tvrđe, pedala kočnice odma hvata - sportski, sedišta su sportska. U principu auto izgleda dobro, mada bih ja opet malo bio nesrećan da sam se izuo za 20 soma, a motor je ovaj koji je. Šasija i vešanje prosto vape za još jedno 40-50 konja - al po istoj ceni. Prava šteta što nemaju neki 1.4 turbo sa jedno 150-160 konja košto Italijani prave.

    Motor nudi skoro isto što i Mazdina atmosfera, ali troši više. Tokom proteklih dana sam ga vozio po manjim gužvama nego Mazdu, a prosek je bio 8,7l. Možda ga malo više gasiram pošto bolje leži, ali na autoputu troši više. Na 140 pokazuje skoro 9l, al gužva je na autoputu užasna tako da je greška komotno +/- 0,5l.

    TCe 130 je definitivno solidno navijena turbina, nedostaje mu linearnosti koju atmosfera pruža. Ispod 2000 obrtaja snage gotovo da nema, pa mi se često dešavalo da pritisnem gas i ništa. Prilično podseća na stare turbine kod kojih si morao malo da modifikuješ stil vožnje pa da malo ranije dodaješ gasa u anticipaciji kad će turbo da se zavrti.

    Ubrzanje do 100 - 10,2 najbolje izmereno. Razlika u odnosu na Mazdu je dobrim delom zbog dosta dužeg menjača kod Mazde koja u 100 udara drugom, dok kod Megana mora i treća solidno da se potroši.

    Auto je dibidus nepregledan, što sam i očekivao, pa sam se opet iznenadio koliko je nezgodan. Posebno je dramatično koliko se bočno ne vidi, ali to je cena koju morate da platite ako kupujete kupe karoseriju.

    @VIP: Nemam ja ništa protiv zastarelih sistema, ali imam protiv onih koji nisu funkcionalni. I pored toga što ubedljivo najviše Renoa imamo na testu, ja nikad nisam načisto šta će da se desi.

    Keyless je priča za sebe i nikad nemam pojma jel će vrata sama da se otključaju kad priđe, dal ću morati da pritisnem dugme na bravi ili ću morati da na kartici otključam auto.a

    Isto je i sa nav/audio/klima komandama. Razumem ja estetske zezalice, ali zašto čovek mora da uči novu logiku za nešto što je tokom proteklih 20 godina optimizovano i sa par tastera/pritisaka uradiš ono što hoćeš.

    Evo ti stari sistem, koji je i dalje u Meganu. Aj reci mi kako da namestim da obe zone imaju istu temperturu? Ajd da razumem da je neki minimalistički ajfon pristup, pa onda nema načina da se ugura novi taster. A ovako su načičkali 20 tastera, a da bi postigao ono što kod Tojote radi DUAL taster ti moraš dugo da pritisneš AUTO taster. Logično, zar ne?



    A evo ti novi sistem koji stiže u Clio4 i Captur modelima. Ista problematika klima uređaja se rešava sa dva/tri kružna tastera, što je rešenje koje ima 90% proizvođača još tamo od 2000-te kad su krenule dvozonske digitalne klime da budu pristupačne.

    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #7
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Napravih solidnu kilometražu sa automobilom, a da nigde posebno nisam bio. U principu je nešto manje štedljiv nego Mazda, ali nije ni nešto drakonski skuplje. Prosek se u isključivo gradskoj vožnji kreće oko 8,5 i 9l što je sasvim okej. Turbina sigurno ima svoj negativan uticaj, prosto vuče da mu daš malo gasa pošto vrlo lako ubrzava za razliku od atmosfera koje moraš da malo bolje istreseš da bi to išlo propisno.

    Za običnog vozača, atmosfera je bolja. Za ložača - ovaj turbak je #tamanica.

    Karoserija je stvarno kriminalno nepregledno, sa boka se ama baš ništa ne vidi. Ali to je cena kupe karoserije koja je baš upečatljiva i sama po sebi daje dodatni osećaj brzine. Čak i kad si težak penzioner.

    Sećam se da sam Berlinu TCe 115 prilično napljuvao zato što je bila tvrda. Međutim kad je to isto vešanje u kupe karoseriji, sasvim je prihvatljiva. A možda su nešto i menjali, ne mogu da povučem paralelu, davno je bilo.

    U svakom slučaju šasija i vešanje prenose dosta toga, ali kad sedneš u sportska sedišta, duboko spušten i okružen si puškarnicama od prozora - ovo vešanje je okej, ali je motor nedovoljan. Da je ovo karoserija sa 5v tvrdio bih suprotno - vešanje bi mi bilo tvrdo, a motor bi bio super.

    U svakom slučaju, ovaj auto je više po mojoj meri. Onu Mazdu preporučujem drugima, a ja bih za ovu mašinu izborojao pare. Okej, ne za ovaj, ali za TCe 220 ili RS - sigurno.

    Smeštanje dece u kupea nije baš lak posao. Ajd klinja koji sam uskače u sedište, to je još i okej. Ali ovaj što mora da ga "uložiš" - drama. Mojim kolegama koji imaju diskusherniju bi verovatno samo jednom bilo dovoljno i posle toga bi ili prodali kola ili dete.

    Treba istaći da je ovaj TCe 130 zapravo jako dobar izbor. Okej, nije najekonomičniji, ali za dizel u istoj opremi treba da se doda od 1700 za dCi 110 bez Start/Stop pa do 3400E za 1.6 dCi! Preteraše ga sa cenom dizelki.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  8. #8
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Danas po teškom potopu sam malo miksovao magistralni pravac i autoput. TCe 130 ipak malo više troši od Skyactive mašine, ali razlika nije dramatična.

    Na 70 pokazuje 3,8, na 80 4,2. Na 120 pokazuje ~7,3l, dok je na 140 ~8,5l. Ova tilda je +/- 0,1l pošto je merač potrošnje na Renou baš nemiran tako da ni tempomat ni noga ne pokazuju tokom dužeg perioda istu cifru već stalno varira.

    Posle današnje vožnje i jučerašnjih ~200km autoputa koje je vozio rejser, prosek je na 7,6l ukupno. Rekao bih da je to korektna cifra koju bih i sam očekivao od modernog motora, ali nije baš da šokira ekonomičnošću što Mazda radi u svim varijantama.

    Ovom automobilu treba skinuti RLink da se spusti na 18,5K i to je verovatno zlatni presek ako gađate kupe karoseriju. Ima za 15k lošije opremljeni model sa TCe 115, ali je tu oprema baš bušna za one koji bi da imaju fensi automobil. Doduše, tu opciju bi verovatno komotno preporučio nekome ko gađa berlinu ili karavan.

    Mala fb galerija:
    [Only registered and activated users can see links. ]
    Last edited by zmaj; 4th May 2014 at 23:12.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  9. #9
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    200km uglavnom po autoputu provozah i mogu konstatovati da nam se konstatacije uglavnom poklapaju
    auto stvari veoma dobro leži i stvarno je zabavan za vožnju (probano na kratkim deonicama van autoputa), a da pri tome nije neudoban. mislim da je GTLine najbolji kompromis za ovu karoseriju i nudi ono što bi kupe i trebalo. sa druge strane, 130KS mi je nekako "kratko", ide to ok, ne troši nešto mnogo (oko 7.5-8l na autoputu, koliko sam uspeo da izmerim), već od 2000rpm se oseća da povlači i tako to, ali opet... fali tu jedno 50KS da bi auto išao bar približno dobro koliko izgleda.
    enterijer u ovoj opremi mogu oceniti kao dobar, jes da je u osnovi "megan ko megan" , ali GTLine oprema pravi tu razliku (nisam ranije "testirao" ovu opremu). "napredne" kontrole sa telefon, muziku i navigaciju i dalje imaju "renault problematiku" tipa gde, šta, kako, ali je opet to sada malo popravljeno u odnosu ne neke prethodno vožene modele. RLink navigacija je totalno beskorisna, jer nema mapa, a i sama osnovna kontrola je dosta traljava, kao npr upisivanje adrese, gde slova na ekranu nisu u standardnom "qwerty" rasporedu već u nekom čudnom, pa bas zamorno samo pokušati ukucati satnav podatke.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Vraćena mašina sa +745km i prosekom od 7,8l. Mešavina je otprilike 300km autoputa, 100km magistrale i 350km grada. Gradska vožnja je pola-pola vožnje u špicu, tako da ukupno gledano auto daje sasvim solidne brojke u praksi.

    Problem je što turbina daleko češće poziva da se pritisne pedala gasa nego što to radi atmosfera. Recimo, meni se juče i preključe otvorio Košutnjak i podigo sam prosek sa 7,6 na 7,8 za 15-tak kilometara vožnje...

    Auto je sa vremenom bivao sve bolji i bolji, pošto sam prestao da zagledam gde je koja komanda od čega, nego sam se vozio. Super on upija neravnine i talase za ono kako leži.

    Motor je više nego dovoljan klijentima kojima je namenjen, a u rukama nekog entuzijaste može solidno da se potera tako da mogu dizelaši da budu iznenađeni kako ide "iljadu i dvesta kubika".
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •