Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 62

Thread: NK TEST: Mazda CX5 CD175 AWD AT Revolution

  1. #1
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default NK TEST: Mazda CX5 CD175 AWD AT Revolution

    Jos jedna Mazda na testu, sa "kratkim" nazivom modela.
    Maksimalna CX5 oprema, udarna "trula visnja" boja, 19ice, koza, kamera za voznju u nazad i ostale djakonije. Pogonsko gorivo je ovoga puta dizel, dakle 2.2 motor sa 175 KS koji preko automatskog menjaca okrece sva 4 tocka (po potrebi). Cena je 35590e, dakle na nivou max KIA Sportage modela koji je skoro testiran.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  2. #2
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    I kako se čini u odnosu na Sportidž?
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Hmmm. Nemam pojma. Paradoksalno, kad bi neko sakrio znak sa volana, pre bih pomislio da je Kia Mazda i obratno. Kia ima moderan enterijer, dok CX5 baš osetno vuče na zastarelo. Revolution je top oprema, tako da zapravo automobilu ništa ne fali, samo je subjektivni osećaj kada sednete kao da ste seli u neki stariji model. Pod hitno moraju da osveže enterijer.

    Dizelka ko dizelka - ide. Potrošnja se stabilizovala na 7,5l sa današnjim vozikanjem po jutarnjoj i popodnevnoj gužvi, koje ima prilično na mojoj ruti. Mašina je izmerena sinoć, tako da u ovaj prosek ulazi i merenje performansi.

    Rejser je rešio da lomi automatike, tako da sad imamo problem da uporedimo performanse. Naime performanse Kie je on merio, a startovao je sa kočnica+gas što nije moja praksa pošto je ideja da se mere realne performanse automobila, a do sada nisam ni jednog vlasnika automatika video da radi tako nešto. Video sam da tako ljudi maltretiraju službene i rentakar automobile, ali to se i ne računa.

    Uglavnom, CX5 kad se da malo gasa do 100 stigne za 9,6 što je bolje od Sportidž ravnih 10 sekundi. Bez dodavanja gasa, sa čistim startom iz mesta CX5 to radi za 10,1 sekundu.

    Matik ko matik, ništa posebno zanimljivo ne mogu da kažem. Zapravo ima jedna stvar - u sekvencijalnom režimu ovaj menjač radi ko trkački - ka sebi na više, od sebe na niže. Još kad bi to bilo u nekom automobilu koji može nešto i da se potera... Al dobro, ideja se računa i boduje

    Ja stvarno ne vidim razlog zašto bi neko doplatio za 2.2 dizel pored 2.0 benzinca koji je briljirao u ovoj karoseriji i trošio minimalno više od ovoga (a videćemo da li će do kraja testa da bude ekonomičniji uopšte).

    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    Sportage po pitanju enterijera je definitivno moderniji, ipak je KIA uradila "restayling" ovog modela za 2014tu. CX5 je tu ostao iza, pa i u poredjenju sa drugim Mazda-ma izgleda malo zastarelo, što se prvenstveno odnosi na ekran u centralnoj konzoli. Sportage ima i onaj dupli panorama krov u max nivou opreme. Kvalitet materijala je "tu negde", neki detalj je bolji u CX5, neki u Sportage-u. Cini mi se u CX5 ima malo vise prostora pozadi, bar na prvi utisak. Spolja, stvar je ukusa, moguce da Sportage deluje malo atraktivnije.
    U vožnji, menjac kod Sportage-a se cini kao za nijansu brzi, mada su merenja pokazala da je CX5 brži. Performanse i vožnja su očigledno prednost CX5. Ubrzanja su malo bolja, menjac sa "pravim" rasporedom manuelnog shalta, i CX5 deluje stabilnije sa bržim prolaskom kroz krivinu. Istina, Sportage je bio na testu sa zimskim gumama, pa bi se sigurno i Sportage bolje pokazao sa "letnjim cizmicama". Detalj koji utice na stabilnost i kolicinu "ljuljanja" je oslanjanja, koje je kod CX5 nešto tvrđe u odnosu na Sportage. Gume i felne (19 kod CX5, 18 kod Sportage-a) moguće da prave malu razliku, ali to mislim da ne menja finalni utisak da CX5 ima tvrđe podešeno oslanjanje. Kako su performanse malo u korist CX5, interesantno je da CX5 ostvaruje i manju potrošnju goriva. Sa Sportage-om je bilo baš teško spustiti prosek u gradu ispod 10l, dok sa CX5 to nije problem. Prosecna potrosnja u gradu je kroz manje gužve pala na 7.5l (i izgleda ostala toliko), a to je potrošnja koju Sportage ima na magistrali. 2.0 CRDi je definitivno žedniji od 2.2 Skyactive-a, šteta samo što 2.2 kapacitet rezulutuje dobrom šamarčinom kada se dođe na šalter za plaćanje registracije
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  5. #5
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    A ove oplate su radi šminke ili stvarno može neki off road?

  6. #6
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    offroad je dosta sirok pojam
    pa nesto moze, ali ni jedan od ovih automobila nije za neki divlji offroad.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  7. #7
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Ono što sam ja imao prilike da probam kompakt SUV mašine na poligonima, kod tih sprava je daleko bitniji vozački potencijal nego mehanika. Naravno, do određene mere.

    U principu najozbiljniji postroj ima X-Trail.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  8. #8
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    Kao i odabir pneumatika. Fabrile manje-vise znaju koliko ce ovalve masine videti terenske voznje pa stavljaju prigodne gume.

    Po ozbiljnosti postroja dodao bih jps i Grand Vitaru; polusasija i zakljucavanje zadnjeg difa

    sent from my 中兴滑板

    He who loses control, loses.

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Jeste, gume su takođe jako bitan element - to sam nekako podrazumevao. Mislim da ovi moderni SUV, koliko god oni bili fensi šmensi, imaju solidne terenske sposobnosti ako nije za volanom magarac ko Klarkson onomad kad je X3 zaglavio na livadi.

    Prosek potrošnje se popeo na 8,3 litra posle dva dana vožnje po saobraćajnom haosu tokom teških pljuskova, tokom kojih je stvarno bilo lepo biti u terenskom vozilu koje nije baš mnogo osetljivo na pola metra stajaće vode. Naravno, nisam pokušavao da zaletanjem oponašam vozača Honde Akord iz suprotnog pravca koji je verovatno ostao bez prednjeg dela automobila ili je i popio hidro šok. Prosto neverovatno kako ti stereotipi ne greše.

    Auto je prilično udoban imajući u vidu 19" točkove. Oseća se ponekad da vešanje ne može da upije neravnine, ali uopšte nije alarmantno. Što je najbolje, talasaste neravnine na autoputu odlično upija.

    Auto je prilično veliki i kad se obore zadnja sedišta baš svašta može da se utovari. Ja juče sa oborenim 2/3 zadnjeg reda transportovao frižider veoma komotno, bez mnogo drame na utovaru/istovaru. U gepeku na pogodnim mestima stoje kuke za kačenje gurtni, a u offroad paketu stiže i gumena patosnica prtljaga - ako ulovite neko svinjče, da se ne prlja auto.

    Dizelka poteže vrlo korektno, povećanje potrošnje je delom i zato što sam ga povremeno baš pritiskao - menjač prati u tim situacijama korektno i ne šaltuje skoro sve do crvenog.

    Ukupno gledano, vrlo komotno vozilo. Tih je, relativno malo troši za masu, pogon, matik i profil vozila. Udobnost je sasvim solidna za SUV koji je na 19" točkovima - ja sam pozitivno iznenađen.

    Zastareli enterijer u kombinaciji sa napucanom Revolution opremom još više upada u oči, pa će to verovatno i da bude kamen spoticanja nekom ko je odlučio da istrese bezmalo 40 hiljada za kompakt SUV. Kapiram da ovi kupci idu mahom ka Tojoti - što je i evidentno po broju novih RAV4 na ulici.

    Za vikend planiram malo otvorenog puta.Dosadašnjih 300km je isključivo grad, što u principu čini 8,3 potrošnju vrlo skromnom.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Evo pitanje za džija: Da li bi sišao u blato sa autom na 19"? Mani nije bilo drago na košutnjaku - prosto mi žao da izgrebem felnu zbog fotke.



    Da se vratim na tradicionalnu pohvaly skajaktiv mašine. Prosek na 640km je 7,8l. Bilo je 50km autoputa i 150 magistrale pa je palo sa 8,3 koliko je bilo po gradu.



    Na 140 pokazuje 8,5, tako da masina nema slabu tacku i pored automatika i awd.



    U principu nisam ljubitelj ni dizela ni suv, ali ova masina donekle ima smisla cak i meni. Ima mesta, ima gepeka, udoban je neocekivano i ne trosi puno.



    Kazem donekle ima smisla posto bi ja za 40k kupio 135m, al sam ja poseban slučaj.

    Sent from my Windows Phone 8S by HTC using Tapatalk
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •