Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 38

Thread: Kupovina automobila (lizing, kredit, osiguranje, procedura)

  1. #11
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,165

    Default Lizing ili kredit...ili kesh?

    Jutros me jedna prica nagnala da pokrenem temu ovog tipa, jer mi se cini da oko ovih pitanja ima mnogo nedoumica. Naime, prica je glasila kako je nn osoba placala automobil putem lizinga 4 godine, od predvidjenog perioda od 5 godina, i desilo se da je automobil ukraden. Banka ili lizing kompanija je naplatila stetu putem osiguranja, a korisnik (kupac) je ostao kratkih rukava. Osobe koje su vodile dijalog bile su zgrozene situacijom u kojo se nasao korisnik lizinga, ali i postupkom banke.

    A ipak, kad malo bolje razmislite kupac je bolje prosao nego da je kupio automobil u kesu ili uzeo kredit. Da je kupio u kesu ostao bi bez vece kolicine novca (kompletan iznos je platio), a u slucaju kredita morao bi ga otplacivati do kraja bez obzir sto automobila nema pa nema.

    E sad, sve ovo je uz uslov da se sam ne bi odlucio za kasko osiguranje Ja vjerujem da i danas vecina kupaca ne uzima kasko osiguranje, sem u slucaju kada kupuje preko lizinga. Vidim da se sada dosta lizing kuca i banaka reklamira da nudi besplatno kasko osiguranje, pa sad...

    Problem kod naseg lizinga jeste sto nakon period od 5 godina kupac postaje vlasnik vozila. Rizikovacu da govorim pomalo napamet, ali osnovna zamisao lizinga je bila da placate za koriscenje vozila ili recimo nekog osnovnog sredstva ugovoreni period, a po isteku istog korisnik lizinga i vlasnik (recimo banka) se dogovaraju oko toga da li zelite da platite rezidualnu vrednost i otkupite u potpunosti vozilo. U ovom slucaju rata lizinga bi bila mnogo manja za one koji automobil koriste maksimalno par godina i prelaze veliku kilometrazu. Rezidualna vrijednost je u ovom slucaju mala, a istovremeno se oslobadjate rizika u vidu kradje.

  2. #12
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Ne razumem šta si hteo da kažeš?

    Nije mi jasno kako kupac ostaje kratak za kola???

    Evo kako ja vidim situaciju:
    - Kupiš kola na lizing (uključen kasko). Primera radi, auto košta 10k EUR.
    - Kada se uračunaju kamate, takse i sve ostalo, posle 5 godina lizinga, kupac je taj automobil banci platio 14k EUR (paušalna procena, totalno nebitna kamata i uslovi)
    - Kola ti ukradu posle 4 godine plaćanja. U tom trenutku si ti banci platio 10K (opet ovkirna procena)
    - Osiguranje banci refundira automobil. Kada se uzme gubitak vrednosti, recimo da ta suma bude, otprilike 60% vrednosti (6K EUR).

    Kapiram da kupac MORA da dobije pare nazad. Tačno koliko ne znam, ali na osnovu zdrave logike, banka je platila automobil 10K, a ua uzvrat je, posle 4G imala na računu 16K. Banka, je očekivala zaradu od 4K EUR, dakle 2K je VIŠKA.

    Ako banka želi da pokrije svoju investiciju, zašto onda ona ne plaća kasko? Mislim, veoma ležeran stav, ako kupac nema nikakvo pravo da deo kasko pokrića uzme za sebe.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #13
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,165

    Default

    Koliko ja razumijem, ti placas koriscenje automobila, a banka je vlasnik ili lizing kuca svejedno, do otplate. Kasko osiguranje pokriva procjenjenu, trenutnu vrijednost automobila. Banka se namiruje onoliko koliko je njoj neophodno, a sta se desava sa ostatkom zaista ne znam. To najbolje treba da zna onaj ko je uzeo auto na lizing.

    Sto se tice ko placa kasko, to je vec do banke ili lizing kuce.

    Opet, kad bi kupac dobio i taj iznos viska, a pitanje je da li ce dobiti, on je gubitnik u odnosu na onog koje uzeo automobil na krediti ili kesh sa kaskom.
    Last edited by VIP; 6th March 2007 at 14:22.

  4. #14
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,165

    Default

    Evo, ipak nisam bio u pravu

    *ta se događa ukoliko nam automobil ukradu?
    Sva vozila moraju biti osigurana od rizika krađe – na nabavnu vrednost i u slučaju krađe obaveze izmiruje osiguravajuća kuća. Ukoliko obaveze primaoca lizinga prema davaocu lizinga budu veće od isplate osiguravajuće kuće, primalac lizinga je dužan da izmiri razliku. Ukoliko je ta razlika pozitivna, ista se isplaćuje primaocu lizinga.

  5. #15
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,808

    Default

    Evo danas bas pricam sa kolegom o lizingu. Porsche daje operativni lizing. Za polo ucesce, prva rata i troskovi obracuna iznose 2000 eura, a svaka rata je potom 200 eura na 5 godina. U svakom trenutku mozes da odustanes od svega i onda se primenjuje buy-back klauzula u ugovoru, naravno ako posle 5 god hoces da otkupis auto i to je moguce. Najbolja stvar sto je tvoje samo da sednes da vozis a sve ostalo davalac lizinga uzima na sebe!
    Last edited by Misha; 6th March 2007 at 15:05.

  6. #16
    Senior Member Avijon's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Vienna,AT
    Posts
    527

    Default

    zaboravio si retji: "tvoje je samo da sednesh da vozish i da platish" ))
    VIP: Ja sam danas bio na promociji novog VW Pola i moram da kazem da je Clio stvarno dobar automobil

  7. #17
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Ono što je meni zanimljivo je da, kad se kupe kola na lizing, registracija je mnogo skuplja. Kako se auto vodi na lizing kuću, tretira sa kao službeni automobil, pa to za automobile od 1,6l košta dodatnih 10.000 din na sve aktuelne troškove registracije. Vrlo neprijatna glupost, koju retko ko spomene.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  8. #18
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    606

    Default

    Ako ti ukradu auto dok je na lizingu, ostajes i bez kola i bez para. Kasko osiguranje glasi na lizing kucu, jedino ako se odlucis za dodatno kasko osiguranje, ili ako povecas vrednost kaska . U slucaju lizinga ide se sa minimalnim kaskom.

    Zmaj je u pravu oko registracije koja je skuplja za cirka 100 eura.

    Jedan podatak: drugar radi u renomiranoj lizing kuci koja ima i banku, uglavnom sve kolege iz lizinga su kupile automobile na kredit, a njihove kolege iz banke na lizing!!! Da ne poverujes
    “When I live, I am born. When I am born, I see. When I see, I discover. When I discover, I travel. When I travel, I drive. When I drive, I am.”

  9. #19
    Senior Member Loshmi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    410

    Default

    Quote Originally Posted by Misha
    Evo danas bas pricam sa kolegom o lizingu. Porsche daje operativni lizing. Za polo ucesce, prva rata i troskovi obracuna iznose 2000 eura, a svaka rata je potom 200 eura na 5 godina. U svakom trenutku mozes da odustanes od svega i onda se primenjuje buy-back klauzula u ugovoru, naravno ako posle 5 god hoces da otkupis auto i to je moguce. Najbolja stvar sto je tvoje samo da sednes da vozis a sve ostalo davalac lizinga uzima na sebe!
    `

    taj operativni lizing nije los, pogotovu za firme jer je u pitanju nesto slicno kao rentiranje vozila sa mogucnoscu kupovine po isteku tih pet godina.Sto je najbolje posle tih 5 ili 6 god ako si presao 200000km auto nemoras da uzemes, samo ga vratis i uzmes novi. A za to vreme si npr. placao mesecno koriscenje vozila samo 200e sto je za firme super. Malo je komplikovano, dao sam npr. kolegi moje troskove i plan oplate na 6 god. za 18000e pa cemo uporediti. U svakom slucaju nije losa ideja samo da nema neka skrivena zackoljica...

  10. #20
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,808

    Default

    Pa ne znam bas svaki detalj, ali mogu da se podrobnije raspitam. I ja se bojim da tu ima neki zez. Ali to je preko uobicajeni nacin flotne nabavke za firme a nije retkost ni kod fizickih lica. I da, vrlo je slicno rent a caru!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •