Results 1 to 10 of 10

Thread: NK TEST: Opel Corsa 1.2

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Opel Corsa 1.2

    U ponedeljak je stigla nova maÅ¡ina na test, a redakcijski vozač je otputovao u Rovinj na predstavljanje KaÅ¡kaija tako da nije stigao da napiÅ¡e bar koju reč o test maÅ¡ini.

    Odmah bih iskoristio priliku da vozačima Hondi kažem da ovaj auto nema niti jedan podatak na papriu bolji od Džeza, tako da ovde za vas nema niÅ¡ta. Å*to bi reko obi van kenobi - produžte dalje.

    Ja sam je vozio juče i danas, pa da podelim par zapažanja. Kako mi rejser reče automobil bi trebalo da koÅ¡ta 10.100€ Å¡to mi je malo čudno zbog crnog krova i 17" alu felni. Ostatak opreme je očekivan za niže cenovne razrede B segmenta: manuelna klima, CD muzika sa komandama na volanu, podizači prednjih stakala i ... mislim da nema viÅ¡e niÅ¡ta osim navedenih spoljnih aplikacija.

    Iako je Korsa restilizovana pre neku godinu, auto se baš doima starim. Nije ništa loše samo po sebi, ali kad ga staviš rame uz rame sa novi Polom, Fiestom, Kliom - nekako se vidi da je auto zamišljen sredinom prošle dekade.

    I pored niskoprofilnih zimskih guma veÅ¡anje je vrlo korektno, čak i viÅ¡e od toga. Recimo da bih pre ovim automobilom vozio 1500km autoputem nego u Mazdi 6 iako i jedan i drugi auto nose 17".

    Auto je prilično nepregledan, mora dosta da se okreće glavom tamo-amo u gradskom saobraćaju, a ako to uparimo sa činjenicom da Korsu mnogo vole urbane ženskice koje i onako nisu baÅ¡ raspoložene da mnogo paze o ostalima u saobraćaju... nije dobro. Karoserija je sa troja vrata, a čak i ja kad zabacim seidÅ¡te u nazad ne mogu desnom rukom da dohvatim pojas na B stubu - vrlo čudno da je toliko daleko. Sedi se prilično visoko bar na ovom nepodesivom sediÅ¡tu po visini, ali i pored toga ima mesta sasvim korektno. Napred. Pozadi nisam probao niti gledao. Videću večeras pa ću da se dopiÅ¡em.

    Motor je tipični Opel malolitražni benzinac. Ne vuče nigde i nikoga. Možda malo do 2000 ima neke živosti, posle toga se samo povećava buka i potroÅ¡nja. Sa druge strane za grad i prosečnog vozača - realno viÅ¡e i ne treba. Bord pokazuje prosek od 7.1l na do sada pređenih 150km od čega sam ja imao oko 70-tak isključivo u gradu i po ovom ledenom vremenu Å¡to i nije neka katastrofa ako auto vozite isključivo po gradu i držite relativno malu godiÅ¡nju kilometražu. U ovoj kategoriji love vas čekaju isključivo 1,2-1,3 atmosferski motori koji nude manje-viÅ¡e slične rezultate.

    KOrsa fura onaj stari fazon koji sam prvi put video na poslednjoj Vektri - ručicu migavaca ne možete da pomerite nego možete da je čačnete za 2-3 miganja ili malo jače da je pritisnete i onda kao da se pomerili ručicu. Meni to nikad nije pasovalo, ali nije neÅ¡to na Å¡ta se možete navići.

    Ukupno onako. Nije neka spekatkularna kupovina, ali nije ni promašaj. Okej, nije najnoviji enterijer, ali ako vam se auto dopada ne bih rekao da ste pogrešili što niste uzeli nešto drugo.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member paya's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    195

    Default

    Moja dva centa na temu Korse 1.2, poÅ¡to jednu takvu s vremena na vreme vozim već 3 godine. Istina, ova je u varijanti sa 5 vrata (mnogo je preglednija od te sa 3 vrata sa bunker staklima pozadi). Uz to, ova je sa easy-tronic-om (tako beÅ¡e naziv za robotizovano kvačilo kod Opela?).

    Elem, lepo je zmajo primetio da je veÅ¡anje fino udobno. Uz to i komande (gas, volan, kočnica) su baÅ¡ baÅ¡ meke i lagane. Ženski svet to sve veoma voli. Meni se ne sviđa na putu Å¡to je volan toliko lak, ali za grad je sjajno. Zamaranje je minimalno, pogotovu u kombinaciji sa ovim polu-automatskim menjačem.

    Motor je baÅ¡ kilav. Malo pomaže kada se stisne "S" taster (kao neki Sport mod) pa onda Å¡alta kasnije. Po defaultu Å¡alta penzionerski (već na oko recimo 2200-2500 obrtaja) tako da je ubrzanje neprimetno. Probao sam i sa + i - da sam Å¡altam. Malo je bolje, ali ovaj 1.2 je za strpljive. Veoma strpljive. Po gradu je nebitno. Na putu, kada treba obići nekog ili uz brdo po krivinama je patnja.

    Ovaj "moj" primerak je po opisu slične opereme kao taj na testu. Zanimljivo je recimo da ima tempomat.

    A to sa ručicama migavca i brisača baÅ¡ nervira. Ni posle svog ovog vremena se nisam navikao.

    Vlasnik ga je onomad kupio jer je taj 1.2 praktično najpovoljniji automatik (polu automatik) koji može da se kupi.

  3. #3
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Corsa 1.2 je daleko najkilaviji auto koji sam vozio u zadnje vreme. Sedista su katastrofa, prednja, za zadnja ne znam.
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  4. #4
    Senior Member vrh13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Zemun
    Posts
    1,928

    Default

    Dosta vremena sam proveo u pomenutom modelu i slažem se sa svim stavkama koje je Zmaj naveo.
    Za motor stvarno treba strpljenja i totalno nije za nekog ko ima "tešku nogu na gasu". Potrošnja se vrti između 6-8l (uglavnom gradska vožnja, a ponekad kombinovano).
    Vešanje veoma udobno za tako mali autić, samo što mi se čini da su na ovom 16-ice. Pedale i sam volan kao savršeno pravljeni za gradsku vožnju, bez imalo poteškoća i zamaranja.
    Naravno velika zamerka na (ne)preglednost pozadi, ali da se navići i na to vremenom. Meni npr odgovaraju retrovizoru koji su prilično veliki za tako mali auto.

    Što se tiče ručica brisača i migavaca, tu se ne slažem sa vama.
    Nije da "branim" munju ili šta već, ali meni je to sasvim prihvatljiva fora, da kažem čak da mi odgovara. Ali kapiram da to ide sa generacijama

    A "sport" ne radi ništa drugo samo pooštrava odziv pedale gasa, pa je samo osećaj neke bolje aktivnosti, a u praksi ništa drugo do samo veće potrošnje.
    To ne koristim ni kod mene na dizelki, osim kad mi dođe malo da se glupiram

  5. #5
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Ja sam Corsu probao gotovo cim je izasla, jedan prijatelj je uzeo i generalno mi se automobil ne dopada, ali to je stvar ukusa...video sam na blic test model i izgleda mi prilicno zenskasto. Isprva sam skapirao da je je redakcijski vozac otisao sa njom do Rovinja, ali sam prictao ponovo pa sam skapirao
    sve u svemu izvukli su oni iz te Korse dovoljno i vreme je za novi model!
    Jel tromija od one Lancie Y

  6. #6
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    corsa vracena, predjeno 526.8km, utroseno 39.4l goriva. prosecna potrosnja na testu je 7.4 (ako izuzmemo akciju merenja performansi koja je inace jedva izvedena zbog laganog pirkanja uragana) i gotovo svi km su napravljeni u gradu, po hladnom vremenu.
    i da, definitivno je vreme za novu generaciju, jer je corsa D aktuelna jos od 2006te godine, i prosla je dva reystajlinga, a pravice se jos cele ove godine izgleda, pa bi krajem tek trebala da se pojavi corsa E.
    ta starost mi je ujedno i najveca mana, jer se bas vidi astra h/vectra c unutra, a ne ono sto je zapocetno sa insigniom. ostatak je manje vise korektan, mada... kada to mora da se kaze, to onda znaci da auto nekih izrazenijih pozitivnih karakteristika.
    cena je bi trebala da bude 10500, ali logicno bez crnog krova, 17" felni i tempomata, sto daje skoro bazicnu trovratnu verziju.
    Last edited by LordRaceR; 4th February 2014 at 00:13.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  7. #7
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Meni nije jasno kako oni ocekuju prodaju automobila, realno starog 6 godina, u zestokoj konkurenciji mladjih (Clio i sl.) i vise redizajniranih (Fiesta). Ta cena od 10 i po soma je previse velika za toliko, pa recimo neatraktivan automobil. Redizajn je stvarno minimalan, ne znam sta se menjalo sa tehnicke strane, ali sve u svemu mislim da je mnogo para...
    U prilog koliko nije interesantna govori i to da NIKO od aktera u prepisci nije trazio fotke
    Last edited by ToD; 4th February 2014 at 07:35.

  8. #8
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ima ona jedna fotka sa aerodroma i to je sve. Bio kijamet sve vreme testa, rejser jedva uspeo juce da uslika i izmeri auto. Sad još samo da se nakani da prijavi performanse da ga uporedimo sa drugim malolitražnim konkurentima.

    Meni se na ovaj auto/motor žalilo baš mnogo ljudi, ali ono što je simptomatično je da se žale obični vozači i vozačice koji ne gledaju kola ko fetiš. Druga zamerka je bila na potrošnju, ali je očigledno to svedeno na neku normalnu meru pošto ova brojka koju je rejser prijavio je sasvim korektna.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  9. #9
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    zato sam ja i pitao da li je gora od Lancie Y, kapiram da su tu negde!

  10. #10
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    eh, nemoj se vredjamo, tesko da nesto moze losije od te "lansije"
    ae sad kad sam pri kraju sa txt-om, da objavimo performanse. merio sam na obe test lokacije, ali je primarna bas mnogo zavisila od udara i pravca vetra, pa sam onda tu merio u oba pravca i izvlacio prosek. opet, alternativna lokacija je bila pod dosta manjim uticajima vetra pa su te izmerene performanse za nijansu losije od proseka sa primarne lokacije.
    dakle, 0-100kmh, deklarisano 13.9, izmereno 14.3
    0-150kmh -39.3 sec
    kocenje je malo razocaralo, jes bilo je hladno i gume su neki kumho krsh, ali opet sam mislio da ce biti malo bolje

    ostatak u tabeli u txt-u
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •