Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: Zakonski rok za popravku novog automobila - HITNO!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    10

    Default Zakonski rok za popravku novog automobila - HITNO!

    Da li bi mogao neko da mi kaze da li postoji zakonski rok za popravku automobila u Srbiji i ako postoji koji je zakonski rok za popravku novog automobila. Konkretno me zanima Toyota. Hvala!

  2. #2
    Senior Member hondulja's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    247

    Default

    Zakon kaze da je rok za popravku u garantnom roku 45 dana, doduse prethistorijski....e sad da li se to primenjuje na vozila nemam pojma. Samo znam da mi je pre cetir-pet godina nova corsa tako cucala jedno mesec dana kod Komnenovica cekajuci viljusku (bese kasko osiguran auto na kredit), stekao sam utisak da ga drze sa strane cekajuci da im osiguranje plati ili tako nesto...ili su preko reda primali ove sto placaju kesom?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    10

    Default

    evo sta je problem , auto mi je u garanciji i nov je a desava se to da su mi kola od 10 aprila ove godine u servisu i jos nisu popravljena a danas je 12 jun, to ga ispadne puna dva meseca!!!! zato pitam. Sta mislite da li ima osnova da ih tuzim? Ili vec nesto drugo?

  4. #4
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Ako je zakon jednak za kola kao i za sve druge proizvode. ukoliko je istekao rok od 45 dana, imaš svako zakonsko pravo da 46. dan dobiješ potpuno NOV automobil ili sav novac vraćen.

    Koliko vidim, taj rok je odavno prošao.

  5. #5
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Nemas ni potrebe ni osnova da ih tuzis. Za pocetak, obrati se trzisnoj inspekciji jer je njihova obaveza da sprovode Zakon o zastiti potrosaca:

    Trzisna inspekcija
    Odeljenje Beograd, Omladinskih brigada 1, tel. 602-555, faks 3117-417
    - Odsek za rešavanje prijava građana (dežurna služba), 27. marta 43-45, 3227-376, 3227-788 (07.30-22.00)
    - Automatska telefonska sekretarica za prijavu slučajeva neizdavanja fiskalnih računa: 3620-932

    Posto njih cesto mrzi da rade pokusace da ti objasne da nisi u pravu. Trazi im da ti daju napismeno i overeno i pomeni im par izvoda iz tog zakona. npr:

    Po Zakonu o zastiti potrosaca - SLUZBENI GLASNIK Broj 79/05, onaj ko pregleda ispravnost reklamiranog proizvoda, odnosno servis, reklamirani proizvod moze drzati najduze 8 dana, clan 13, stav 4:

    "Ovlašćeno lice odlučuje o prigovoru istog dana kada je prigovor podnet, a najkasnije u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora."

    Dakle, kada ti odvezes auto i kazes da je kvar koji podleze uslovima garancije oni imaju 8 dana (radnih) da o tvom zahtevu odluce tj. da prihvate ili odbiju popravku. Dalje, ako prihvate da kvar spada u garanciju:

    Zakon o uslovima za obavljanje prometa robe,vrsenja usluga u prometu robe i inspekcijskom nadzoru - SLUZBENI GLASNIK Broj 39/96, 20/97, 46/98, 34/2001 i 80/2002 kaze da za izvrsenje imaju najvise 15 dana od dana kada je serviser odnosno za to odgovorno lice utvrdilo da je uredjaj neispravan (clan 36):

    "Preduzeće i preduzetnici iz stava 3 ovog člana dužni su da potrošača obaveste o odluci donetoj po reklamaciji u roku od osam dana od dana prijema reklamacije i da osnovan zahtev iz reklamacije ispune u daljem roku od 15 dana."

    Ako to ne urade, imas pravo da trazis zastitu svojih prava od inspekcije koja je duzna da u roku od 30 dana zavrsi posao i obavesti te o tome.

    Po Zakonu o zastiti potrosaca - SLUZBENI GLASNIK Broj 79/05, clan 74, stav 1:

    "Ako nadležni inspektor u vršenju nadzora utvrdi da je prodavac odbio da postupi po osnovanom prigovoru potrošača da proizvod sa nedostatkom zameni novim proizvodom ili proizvodom odgovarajuće marke (modela, tipa) ili da vrati iznos plaćen za taj proizvod u visini cene tog proizvoda na dan vraćanja ili da otkloni nedostatak na proizvodu, doneće rešenje kojim će prodavcu naložiti da ispuni zahtev potrošača, odrediti način ispunjenja zahteva i rok za postupanje, koji ne može biti duži od 30 dana od dana kada je rešenje postalo konačno."
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  6. #6
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Inače, ostao si nedorečen, pre svega mi je upalo u oko da spominješ kasko.

    Da li je auto crkao zbog neke fabričke neispravnosti, ili si ti nešto uradio, pa se pozivaš na kasko? Mislim da u drugom slučaju ne važi sve ovo što ti savetujemo.

  7. #7
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Nije on pominjao kasko nego hondulja.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  8. #8
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Više šansi za uspeh u dobijanju kola imaš ako se sa žalbom obratiš direktno Tojoti, tj. njenoj evropskoj diviziji, nego da se ganjaš sa našim inspekcijama. Na njihovom EU sajtu [Only registered and activated users can see links. ] imaš odeljak za kontakt i tu lepo sročiš jedan tekstić, šteta to je samo 1024 karaktera ali na sumnja da će te kontaktirati ili mail-om ili telefonom pa će onda zatražiti detaljnije informacije. Ove naše lopove od dilera (znači svi ne samo Toyota) ne vredi plašiti inspekcijama i koje čime pošto su im veze sa njima veoma izražene. Možeš da tražiš pare nazad, ali samo lično i to bez ikakvih kompromisa nema ono sačekajte još malo nego odma kad sam već došao da ne mora da dolazim još jednom.

    Naravno ovo se odnosi da je došlo dao kvara koji nisi ti izazvao, naravno i da si ti izazvao štetu opet ima neki zakonski rok koji moraju da ispoštuju a i zbog toga vredi kontaktirati direktno Toyotu čisto da ovim našima malo podgreju tiganj.

    He who loses control, loses.

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Kontaktiraj ti i inspekciju, ali pošalji prvo jedan mejl domaćoj [Only registered and activated users can see links. ]

    Ako te niko ne pozove u roku od dan-dva, onda lepo Toyota Adria ili Toyota Evropa. Izloži problem jasno i glasno.

    Koji auto, kad je kupljen, gde je kupljen, gde je u servisu, koji je problem, ko i kada ga je primio. A ove informacije bi mogao i sa nama da podeliš?
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    10

    Default

    Pazite auto mi nije kasko osiguran , nisam ni pominjao kasko nigde. Problem je u tome sto oni i dalje ne znaju u cemu je kvar, a promenili su Boga oca na kolima , pocev od kopijutera , dizni , bobina i kablova . a slag na tortu je da su i na kraju otvarali i motor (koji se ipostavilo da je uredu) a moje auto i dalje stoji niti iko zove iz servisa . eto to je malo blize , kad bih vam pisao dvo mesecnu agoniju bojim se da ne bi stalo sve sta su mi radili i lagali, bez preterivanja! Zato me zanima kakva su moja prava .

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •