Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 31

Thread: Iskustva sa prodajnim salonima automobila

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Beograd
    Posts
    11

    Thumbs up Iskustva sa prodajnim salonima automobila

    Mislim da ne bi bilo lose napisati neka iskustva sa ovdasnjim prodavcima novih i polovnih automobila cisto da bi imali predstavu "ko je ko",mada znam da je to ipak relativan faktor posto ne znas na kog prodavca sutra mozes da naletis.Ali da pocnem:
    Posle godine sam bio u fazonu uzimanja novog auta,koji na kraju nisam ni uzeo,bila je neka varijanta kredit/leasing preko keve(posto ona ima stalno zaposlenje tj.svoju firmu,a ja ne),ali na kraju od toga nije bilo nista.
    Obisao sam nekoliko prodavaca,tj.autosalona.
    Da pocnem od najboljeg utiska koji je na mene ostavio prodavac u Autokomercu na Trgu Nikole Pasica.

    Potpuno normalno obucen(znaci nista extra odelce ili slicno),ulazim.Momak mozda pra godina stariji od mene srdacno me je docekao iako se nisam najavio.Interesovao me je Audi A4,naravno odmah sam mu napomenuo da me interesuje nacin finansiranja na kredit ili leasing.Momak je lepo znao sve tehnicke karakteristike auta(delovalo mi je kao da nije ucio napamet,nego sa razumevanjem),uporedio ga sa konkurencijom u vidu BMW serije 3 i Mercedesa C klase,detaljno mi je auto pokazao,u autu sam sedeo sigurno pola sata,bukvalno dok auto nisam u potpunosti "osetio".Kada nam daju profakturu kaze da ce mi omoguciti i test voznju,ako bas ne budu odmah imali motor koji meni treba onda bi u roku od 5-7 dana obezbedili vozilo za test...Utisak o prodavcu je i vise nego pozitivan.Nisam ocekivao moram da priznam,ranije nikad nisam ozbiljno ulazio u te salone automobila,uvek sam mislio da mora da dodjem u BOSS odelu da bi me prodavac procenio kao ozbiljnog kupca.Naravno dobio sam nekoliko debelih prospekata,cenovnike svega i svacega,odstampane ponude za leasing i kredit varijante(preko vise banaka) i promotivni CD za A4(nije los ali sam ocekivao bolji).

    Posle par dana sam otisao do Opel Komnenovica,da pogledam Vectru C GTS,ono sto sam tamo doziveo je bio blagi shock!
    Prodavac potpuno ne zainteresovan.Ulazim predstavim se kazem sta me zanima i napomenem da me interesuje kupovina na kredu ili leasing.Lik kaze nesto u fazonu "evo to je ovaj auto",sve vreme sedeci za svojim stolom i citajuci dnevnu stampu.Razgledam ga spolja istovremeno ne verujuci da njega boli tuki dal cu ja ovo stvarno kupiti ili ne!!!
    Pitam mogu li da udjem,hladno ogovara da mogu,idalje svo vreme zadubljeno citajuci dnevnu stampu,mene nije ni pogledao.Shock za shockom.Sedim ja u Vectri,"sam sebi pokazujem" auto iznutra,stiskam one pregradice za limenke,otvaram kasetu,a posle haubu i gepek...cak sam u jednom trenutku izvadio i svoju kamericu da snimim auto iznutra,ali iz ciste za*ebancije,cisto da vidim sta to treba da uradim da bi me taj prodavac ili neko drugi uopste primetio.Nista mrtvi ladni,osecao sam se da mogu komotno da izvedem auto iz salona.Na kraju pitam za neki prospekt i spisak dodatne opreme,lik mi daje 2 fotokopirana crno bela lista sa nekom fotografijom auta i redukovanim spiskom opreme,i na moje pitanje da li je to sve,odgovara kratko "sve".Razmisljao sam da probam preko nekih svojih veza da kontaktiram Pavla Komnenovica-vlasnika i da mu skrenem paznju na ovu budalu,ali odustao sam nemam nameru da se *ebavam sa tim i da posle slusam neka lazna izvinjenja i u fazonu dodjite nam opet bice mnogo bolje.Saznao sam da nisam jedini koji je doziveo neprijatnosti u tom opelovom salonu.

    Sutradan sam otisao u Verano motors da pogledam Peugeot 407.Tu je bila neka specificna atmosfera sa non-stop odmeravanjem da li sam pravi kupac ili ne?To sam cak doziveo i na samom kraju kad mi je simpaticna devojka(samo fizicki) rekla "ako ste zainteresovani stvarno onda vam mogu dati i ovaj prospekt",mada sam ja ocekivao da svo vreme ostavljam utisak da sam zainteresovan.Tu me je malo neprijatno iznenadilo da prodavacica ipak mora da cita sa papira tehnicke karakteristike i spisak standardne opreme,sto znaci da bilo kakvo strucno pitanje nije dolazilo u obzir(pretpostavljam da bi ona tada pozvala nekog kolegu koji zna odgovor,ali nisam hteo da je blamiram,s'obzirom da sam ja sva ta pitanja postavljao kurtoazno,posto ionako dosta dobro poznajem 407-icu da bi ona trebala da mi nesto pojasni).
    A da test voznja je bila moguca ali tek posto platim auto,mada onda i ne shvatam svrhu test voznje!

    Eto ovo je neki moj rezime iskustava koje sam dozivljavao sa prodavcima novih vozila,za polovnjake ima mnogo vise iskustava pocev od autopijaca do placeva i salona...ali da napomenem evo ovo jedno koje mi se urezalo u pamcenje...
    isto prosle godine u oktobru posto su uveli uredbu o nemogucstvu uvoza polovnjaka starijih od 3 godine,vidim na onom placu kod sajma(ne eurosalon nego onaj drugi na kraju sajma kad ides prema adi,kako se zove bese?) Audi A6 2.5 TDI ali karavan i to mi ne odgovara ali sam cito hteo da vidim malo auto i tako to,posto je cena bila povoljna a auto iz 1998 tada nisam vise mogao da uvezem.
    Dakle sta se desilo.Ulazim u onaj autoplac,potpuno atipatican prodavac sa nedostatkom nekih prednjih zuba(sto ostavlja odvratan utisak u prici) me je pozdravio onako manje-vise nezainteresovano i ono sto me je najvise izritiralo obratio mi se ne persirajuci mi sa "izvoli sta ti treba".Neukusno zar ne?Kazem mu ljubazno sta me interesuje otvara mi auto,daje mi da sednem unutra,ali tek sada dolazi srz price...vidim da je presao oko 200000km,a volan nije ni malo izlizan.Pitam ga kolko je presao,kaze oko 150000km,napominjem mu da pise na cajgeru 200000km,na sta on meni kaze "ma ko to zna",pokazujem mu i da je volan potpuno nov,sto ne prilici autu sa tolikom kilometrazom,lik se priblizio blize i kaze nesto u fazonu "vidi stvarno",napominjem mu da postoji velika mogucnost da je auto presao mnogo vise od 200K,kaze nesto u fazonu "ma nema sanse verovatno ima stvarno oko 200K".Tada je lik video da sam ozbiljan ipak,poceo je da mi perisra sa ono tipa "mladi gospodine".Druga stvar koja mi je ulila dodatnu dozu ne poverenja u auto/prodavca/firmu(kako hocete) je kada mi je rekao da je auto full bez koze.Nije izgleda racunao da sam ja detaljno proucio A6 C5 seriju,tako da znam i za najmanju sitnicu da li je serijska ili dodatna oprema.Lik je ostao zabezeknut kada sam mu izdeklamovao sta na autu sve nedostaje od dodatne opreme da bi bio full bez koze,njegov odgovor je bio "vi ste bas neki poznavalac dodatne opreme",odmah sam mu ponudio da dodjem sa vise prospekata u kojima pise sta je sve dodatna oprema...
    Jednostavno ovde nikad ne bih kupio auto ma koliko da mi se svidja,menjan volan(ko zna sta je jos menjano) ne postojanje garancije na predjenu kilometrazu,servisne knjizice i mnogo toga jos me od ovakvih placeva koji pretpostavljam pretenduju da budu ozbiljni,jako udaljava.

    Napiste i vi vasa iskustva

  2. #2
    Senior Member mikimazda's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    wien
    Posts
    394

    Default

    nisam mnogo ni ocekivao ali pazi sta sam ja doziveo od svaba.....
    elem,posle posla krenem ja onako da razgledam placeve i vidim na mercedesovom placu vw pasat-a.....sutra opet sa posla izadjem ranije sa bezbol kapi na glavi i bermudama,(tada sam vozio nisana 200 sx),i pravo pred vrata parkiram.....udjem unutra niko me ne jebe 2 posto,setam ko budala po sali tek posle jedno pola sata "primeti" me neki matori i prilazi mi i onako u hodu kaza "zao nam je ne primamo nove radnike"....ja u smeh :P ...ne kazem ja dosao sam da vidim auto....on onako podozrivo,koji..ja kazem ,a tek ce ti on..a znate li koliko on kosta...znam kazem ja..i? ..tu napravim malu pauzu...covek me gleda,i kaze ajde da vidimo...koji auto vozim koliko vredi oko 50000 silinga...pasat oko 300000 silinga...pazi sad fora "dajem vam 35000 za nisana,ja poceo da se smejem...prva fora prodavca...kazem ja ne dajete vi meni nista vec ja vama,i 35000 je malo...neda ni ja vama 300000 pa sta sad?on onda pocne da pljuje nisana a ja pasata....stade covek nije mu jasno pa me pita jer sam radio kao prodavac,ja mu kazem nisam ali sam jugo..heheheheheh..na kraju dobih ja pasata za 280000 a nisana je racuno 70000 i samo sam doplatio 210000...eh da kaze on nisan mator ja kazem pasat jak i ne moze ga prodati lako,ajd da je dizel al benzinac jok...mogu da zamislim kako sam izgledo na prvi pogled sa kapom na glavi i bermudama,ko raznosac pica...al ipak
    ladedruck statt hubraum

  3. #3
    Senior Member dfast72's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    258

    Default

    E Miki svaka cast, dobra prica sa kacketom i bermudama, i na kraju profitabilnom kupo-prodajom, ja obicno nisam takve srece ili pameti.

    A ima i drugih primera sto se tice salona automobila. Ja sam pre par meseci svratio u Mag-Tojota service na auto putu kod petlje na bezaniji i imaju i prodajni salon. U nameri da samo uzmem prospekt od Corole karavan, cisto da vidim kakve motore ubacuju i sta se sve nudi, devojka koja radi mi jednostavno nije dozvolila da izadjem a da mi ne isprica celu pricu o uslovima prodaje i povoljnostima. Pokusao sam da je prekinem govoreci joj da se jos nisam odlucio na kupovinu i da samo razmisljam o Coroli kao potencijalnom modelu sto je cini mi se unelo jos vise drazi u njenu pricu. Dali zbog toga sto je servis i salon bio jos u izgradnji ili sto nemaju puno posetilaca ili je mozda uvek tako , ne znam. Ali eto jedan poen za devojku iz Toyote.

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default Prodavci automobila...

    Proteklih par dana, kolege su, zbog aktuelnih popusta, malo obilazile salone.

    Situacija u Fordu je FRAPANTNTA! Za 10 minuta muvanja po salonu niko da vam pridje da pita sta te zanima. A nije da je guzva. Bilo par kupaca u salonu i gomila zaposlenih koji su se vrzmali okolo, a niko nista.

    Shvatam da su domaci kupci u vecini slucajeva ponizni i srecni sto mogu da kupe kola, ali takav stav kod prodavaca... I to kad je kriza... Katastrofa.

    Onda predjemo u Hjundai. Nekoliko zainteresovanih kupaca, nekoliko hostesa koje pricaju sa kupcima, dok prodavci glume OPET ludilo. I opet cekanje.

    Drugo u Hjundaiju nema P od popusta! [Only registered and activated users can see links. ] je zapravo popust za samo nekoliko automobila i to je to - sve je to prodato. Dakle, opet na kraju price vas docekaju cene vrlo slicne onima koje su figurirale tokom cele godine.

    Naravno, prvih par kupaca, koji su bili i najbrzi, su mozda i kupili automobile ispod cene. Ali to nema veze sa onime sto reklamiraju.

    Eto, samo da se ne iznenadite neprijatno, ako ste krenuli u prodajni salon.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    2,758

    Default

    Situacija u Fordu je FRAPANTNTA! Za 10 minuta muvanja po salonu niko da vam pridje da pita sta te zanima. A nije da je guzva. Bilo par kupaca u salonu i gomila zaposlenih koji su se vrzmali okolo, a niko nista.
    Bice da je ono "Narod nema para, samo razgleda".
    Ili ona, jos gora, nasih vrlih prodavaca "Po debljini lanca oko vrata, tvrdim da nam ovaj nije musterija"...od ove se jezim.

  6. #6
    nk simRacing uprava Perce's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bergen, Norway
    Posts
    4,153

    Default

    Pa treba ih prijavljivati pa da vidish kad ih gazda lupi po dzepu zbog ne profesionalnosti. Ima da lete oko tebe, pa makar doshao u apostolkama sa pijace za 200 dindzi. Naravno ako ne pazare otkaz u medjuvremenu.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Performanse? Nema ih. by Zmaj

  7. #7
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    A da to napisete na sajtu?
    Eventualno da obidjete jos 5-6 salona (ili vise, koliko je moguce) pa da napravite pregled kvaliteta usluga i uredjenosti salona.
    Time cete verovatno sebi zatvoriti neka vrata za buduce testove i prezentacije. Ali kao auto-novinari ne bi trebalo da idete niz dlaku nego da ukazivanjem na nedostatke uticete na poboljsanje svih aspekata domace auto branse.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  8. #8
    Senior Member aleksa's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Novi Sad
    Posts
    283

    Default

    Quote Originally Posted by Perce View Post
    Pa treba ih prijavljivati pa da vidish kad ih gazda lupi po dzepu zbog ne profesionalnosti.
    Sigurno su pre toga morali da idu gazdi po burek, ili gazdarici da operu auto, ili da odvedu gazdinu decu na trening... I sve to za jedno 16-17.000 din.
    Riba uvek smrdi od glave. Ostavite se radnika.

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Odakle riba smrdi? Iskreno - ne zanima me.

    Mene zanima da su u salon usla dva potencijalna kupca i da niti jedan nije dobio tretman ni blizu onog koji bi dobio kada udje u knjizaru ili parfimeriju. I sami smo krivi za to - cvrsto verujem. Svi se ponasaju ko da im palo sa neba 10-15-20 soma i da po svaku cenu moraju sada, odmah i bas kod tog prodavca da kupe auto.

    Ima ih uvek nekoliko koji prodaju istu marku, pa obidjite malo - nemojte dripcima da dajete pare u ruke. To je poenta.
    Last edited by zmaj; 10th December 2008 at 15:25.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Senior Member Wolf's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Leskovac
    Posts
    569

    Default

    Ne verujem da su im plate 16-17 hiljada + dobijaju procenat od prodatih automobila. Zmaje sledeci put skini kajlu s' lustera stavi na vrat pa u salon, mozda te bolje ispostuju.
    [Only registered and activated users can see links. ]

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •