Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 45

Thread: 2023 Toyota Yaris GR

  1. #11
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Kako meris temperaturu? Direktno sonda u ulju ili interpolacijom preko temperature rashladne?
    Ustvari, da preformulisem i nastavim se posto sam ocigledno ostao nedorecen jer treba da uprostim. Visa temperatura ergo manja viskoznost: manja viskoznost ergo slabiji film; slabiji film povlaci nizi pritisak ulja.
    Stoga pravo pitanje bi bilo: koliki ti je bio pritisak ulja na tim temperaturama?

    Hocu reci, viskoznije ulje u 100c opsegu ce duze i na visoj temperaturi zadrzati vecu viskoznost i snagu filma tj veci pritisak. U teoriji ti mozes terati ulje na idealnih 100-120C i imati nizak pritisak tj lose podmazivanje.

    Koji je zadovoljavajuci pritisak? Opsirno pitanje ali zavisi ode temperature, namene, tolerancija u motoru...

    Vec cujem viskoznije ulje ce biti veci napor za pumpu i uzece nesto konja...al gle ovo. Viskoznije ulje pomaze zaptivanje karika uz smanjen koeficjent trenja pa ce i povecati snagu. Ali to je tema za kad zmaj bide hteo da prepravlja suzukija u cistu TD masinu.

    He who loses control, loses.

  2. #12
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Skoda ima podatak o temperaturi ulja na board kompu, cini mi se.

    Sent from my moto e(7) using Tapatalk
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  3. #13
    Senior Member rzeljko's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Budva
    Posts
    908

    Default

    Zaključak - uzmi škodu.
    I šaomi
    brate
    "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that." Shankly

  4. #14
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Posto mi je podatak o temp ulja izuzetno bitan u svakodnevnoj voznji kuca posao [emoji3]
    Neka ga Saomi, ostacu na jabuci


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  5. #15
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Teška priča. Ko tera stazu, prvo što se radi se stavlja namenski hladnjak ulja sa davačem (nakon što si čipovao, stavio propisne kočnice, efikasniji interkuler i izduv). Na Meganu, koji je prilično namenska sprava, ta informacija se izvodi iz nekih drugih parametara.

    Navak se menja, Alvirović juri novokomponovane SNS bogataše. Navak igranka je postala preskupa za to što se nudi, a da pri tome tretman sve lošiji i lošiji - bar kada si u budž terminu. Verujem da ovi što dolaze na slavu kod Alvirovića i Vučića, a što im se serviraju kanapejčići dok im mehaničari menjaju pločice na Mekarenu i Specijaleu, tu je druga priča. Ja nisam iz te priče, tako da Navak generalno postaje sve manje bitna tema.

    Uzeo sam fabričke sigurnosne iako su bili dosta skuplji od Farad. Tojota je na brezonima - nisam to znao. Mnogo je komotnija priča nego šraf koje imam i na Sviftu i na Meganu.

    Mislio sam da ću moći da iskoristim točkove sa Megana, međutim Yaris ima drugačiji ET, tako da ću da vidim šta može se nađe jer su ove kovane BBS prilično skupe felne.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #16
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Kolika je razlika u ET, imaš brezone pa tanak distancer može rešti problem
    Last edited by bruyoni; 19th August 2023 at 13:44.

    He who loses control, loses.

  7. #17
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    @bruyoni prikazuje temp ulja.

    @Misha korisna informacija nakon hladnog starta, štediš mašinu do 75C sasvim u redovnom saobraćaju.

  8. #18
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Quote Originally Posted by bruyoni View Post
    Kolika je razlika u ET, imaš brezone pa tanak distancer može rešti problem

    ET45 je. Imam ove lagane trkačke felne koje su mi ET50, ali mi realno treba nešto malo robusnije za zimu - ne bih da nosim ultra lagane (i prilično skupe) felne zimi. Ove Renoove su ET65 - probaću da ih montiram da vidim kako stoje.

    Sad kad su mi svi automobili ispravni, opet nekako najmanje vozim Jaris, tako da slabo idu ti kilometri razrade. Planiram da uskoro obavim i to, pa je sada na redu da se ustanovi šta od ulja može da se kupi, čisto da vidim koja je razlika u odnosu na cenu iz ovlašćenog, koji su već bili zaprepašćeni mojom tezom da ću da menjam ulje posle prvih 1000km.

    Koliko nađoh, kod nas ima samo ova ulja u traženoj spec (ILSAC GF6A):
    Ravenol ECO Synth 2000d/litar (nema pakovanje od 5l)
    Motul Eco Synth 1720d/litar (nema pakovanje od 5l)
    Millers EE Performance 12852 - 5l, 2670d - 1l

    I drugi proizvođači imaju ulja u toj specifikaciji, ali ih nisam našao kod nas u prodaji.

    Vrlo zanimljiva je i praksa da ekipa koja tera stazu sipa ulje tako što nalije do MAX, pa onda preko toga sipa 4-5dl. Ja sam oduvek paranoisao oko toga koliko mi u servisu sipaju jer mi u mozgu uvek pisalo da je to opasno za motor, ali eto ovi svi preporučuju da se presipa jerbo auto pravi dosta G i evidentno može da dođe slabijeg podmazivanja ako ga forsiraš, a posebno ako nosiš brze gume. Propustiću Natak u septembru, imam nekih ličnih dešavanja koja sprečavaju da se planiram za tako nešto. Možda uhvatim poslednji za sezonu, ako budem raspoložan.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  9. #19
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Millers obavezno da uzmes

    Ako ne isteras spravu bar u oktobru na natak smatracu da si kupio auto za pozeraj

  10. #20
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    Zašto bi menjao ulje posle 1000km? Ne postoji tu više ona razrada kao nekad.

    Ni slučajno ne bih nalivao preko maksimuma. Čemu? U jakom režimu može samo problem da pravi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •