Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 45

Thread: 2023 Toyota Yaris GR

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default 2023 Toyota Yaris GR

    Sticajem prilično srećnih okolnosti, kupljena zamena za Megana.

    Auto je napravljen početkom marta, stigao u Srbiju početkom juna, dok sam ja zavrÅ¡io finansije i osiguranje preuzet bukvalno pred polazak na more. Spakovan u garažu gde je pregremeo ovaj niz orkana, tornada, monsuna. Nisam imao prilike ni da ga mnogo vozim, evo sad za vikend sam iÅ¡ao do Kule da odvezem jednu karting turu i sa tih ~300km sam uspeo da napabirčim oko 500km. Generalno nisam pobornik "italijanske razrade", tako da ću da odradim staromodni pristup - relativno laganih 1000km, promena ulja&filtera i onda može malo gasiranje.

    Auto je u jednom trenutku bio apsolutni JuTjub hit gde se tu kurta i murta nalazio da proceni dobro i loše. Kupio sam ga bez gledanja i probanja, što sam mislio da nema šanse da mi se dogodi u životu, ali eto - demantovan sam.

    Auto troÅ¡i neko baÅ¡ moderno 0W20 ulje, trenutno osim Tojote kod nas samo joÅ¡ Ravenol nudi ulje u toj specifikaciji. Verovatno kako ulje bude ulazilo u Å¡iru primenu će i ostali da proÅ¡ire specifikaciju postojećih ulja. Vidim da je Motul apdejtovao 300V, tako da je i to ulje kompatibilno.

    Auto ko auto je zanimljiv. JoÅ¡ ga nisam vozio "u besu", ali mi ovako na max 3500 obrtaja i samo sa delimičnim pritiskanjem gasa, auto daje Å¡mek ulične trkalice kakv sam imao pre 20 godina kad sam sa 100ks turbine Å¡nirao kroz saobraćaj. Danas gde sad sva "obična" kola imaju po 150ks, naprosto je potrebno viÅ¡e da bi auto mogao da bude u kategoriji ulične trkačice, a da te ne oÅ¡uri neki 2.0 TDI dok vlasnik osvežava instagram fid.

    Auto po svom ponaÅ¡anju, ogibljenju i generalno ergonomiji jako podseća na Suzuki Svift. S obzirom da je i Svift imao dosta dobre rezultate u maltene Å¡tok formi kao JWRC kup maÅ¡ina, nekako ta dva automobila imaju baÅ¡ dosta zajedničkog. Naravno, snaga nije baÅ¡ uporediva, ali sve ostalo je vrlo slično.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default 2023 Toyota Yaris GR

    Uh, dobar izbor ako te pokriva gabaritno?
    Zvuči da je tvrd..
    Mada vi ste se i navikli sa Swiftom? Sad je ako sam dobro razumeo, GR idealan porodični transporter?
    Koliko troši u razradi?
    Last edited by Ji 4Tze; 6th August 2023 at 21:44.

  3. #3
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Dobro je da se nisi zeznuo i okacio neku fotku

    Jedva cekam da prodje razradu i da vidimo kakvi su utisci sa navaka.

    Sa kojom obucom dolazi GR iz salona?

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    @dzi - naprotiv, auto je kao i Svift vrlo civilizovan po pitanju ogibljenja. Megan je neuporedivo komunikativniji (bar iz ove perspektive, ali i mnogo tvrdji. Sa Meganom ako prodjes mali lezeci a da nisi usporio na 10, ispadaju plombe, ko nije obezbedjen odskace u pravcu plafona i slicno.

    Sto se tice korisnog prostora, Yaris je losiji od Svifta. Sedi se podjednako visoko, ali je krov nize. Sedista nemaju nikakvo pamcenje (pisao tamo u Svift temi kako je Svift losiji od kola iz 90-tih gde su sva sedista pamtila polozaj kad ih oboris), tako da ti pozadi mozes da stavis putnike ali nije bas neka komocija za ulazenje-izlazenje. Trenutno je Svift na pozajmici, tako da se vozikamo Jarisom ovo servisno i klinci mogu da sednu iako ovaj veci sad vec ima 170cm i ponestaje mu mesta za noge u Meganu, ali ovde posto se uspravno sedi je zapravo okej. Jedino sto kad ih spakujes, nije bas zabava da se svako malo ulazi-izlazi.

    Gepek na Jarisu je nepostojeci. Svift Sport ima manji gepek (ili je bar manje praktican) od prethodnog Svifta, a to je opet bio manji gepek od onoga sto se u B segmentu generalno nudilo. Jaris posto ima diferencijal pozadi, bukvalno ima gepek u koji moze da stane otprilike jedan kofer - kabinski sigurno staje, ali je upitno da li moze onaj malo veci.

    U razradi je potroÅ¡nja prilično neprijatna, auto je primetno skuplji od Megana da se vozi. Prosek je resetovan na 20km na koliko sam ga preuzeo i ne uspevam da ga spustim ispod 13. U gradu mahom pokazuje između 14 i 16.

    @vip - masina je sa "rejs" paketom Å¡to znači da ima Å¡per pozadi i da stiže na kovanim felnama sa PS4S gumama. Dakle, sve je optimalno.

    Å*to se Navaka tiče, nekako mi izgleda da će Megan biti kompetentnija sprava od Jarisa kad je staza u pitanju. Možda je Jaris brži, ali generalno je mekano ogibljenje Å¡to opet ide ka onoj reli priči, gde je poenta da si ti sve vreme u kontaktu sa neravnom podlogom. MIslim da otud novinari/jutjuberi kad ga porede sa CTR i sličnim maÅ¡inama misle da nije pogođena meta, ali da to nisu ni bile mete. NIsam ga joÅ¡ terao u angažovanju na KoÅ¡utnjaku, uvek je neka gužva pa onda nemam mesta da isprobam te neke segmente gde automobili obično odskaču i mora da ih smirujeÅ¡.

    [Only registered and activated users can see links. ]
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    To sto je meksi znaci da ce u realnim uslovima biti brzi. Mozda je zato na Ringu prilicno brz, jer podloga nije savrseno iznivelisana kao na kruznim stazama poput navaka. S obzirom na dimenzije grila i interkulera, rekao bih da ne bi trebao da ima probleme sa hladjenjem, ali gledajuci sirinu grila mogao bi imati probleme sa kamencicima na Nataku. Mene je prosli put propisno izlupao dasa u clio rs ne zeleci da se skloni letecem starcu

  6. #6
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Pozdravljam i pratim temu. Biće sigurno neuporedivo lepÅ¡e iskustvo nego umorni Mégane.

  7. #7
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Čestitke, da se i ja upišem za praćenje. Žao mi što sam propustio karting, ovog leta neko netipično satiranje od posla pa zaboravio
    0W20... uf Tojotin recept za štednju, ulje je ko voda tečno i nije baš trajno. Turbo, visoka temperatura...ako je u knjižici upisano kao dozvoljeno stavio bih bar xW30

    He who loses control, loses.

  8. #8
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Svi sad imaju 0w-20 ili čak ređe. I BMW m340i. Moj utisak da je najtrajnije ulje. Biće bezbedan ako menja na 15k, poÅ¡to su LL ulja u pitanju, za 30k interval.

  9. #9
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Za normalne svakodnevne uslove, 0w20 sad i 0w16 su pokusaji da se izvuce jos koji kilometar za litar. Ne sumnjam da su dobra za motore konstruisane za njih, Honda npr, za dnevnu voznju ali cak i Honda preporucuje xW30 ako se tera zustije. 0W20 i 16 na visim temperaturama postaju toliko tecnjiva da im se kompromituje snaga filma pri jacim opterecenjima .
    Sve zamene preko 10k km iz iskustva smatram za glupost. Da samo i ekskluzivno teras autoput po ogranicenju.... ajde, kao moze. Sve ostalo je smislima PR bagra da bi olaksala izbor flotnim kupcima pojeftinjenjem odrzavanja jer oni svakako menjaju vozila na 3-4 godine.
    Zastrasujuce da doteras auto do 100k km sa tri promene ulja

    He who loses control, loses.

  10. #10
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Ne brani ti niko da prepoloviÅ¡ interval, to bih i preporučio.

    Kojim viÅ¡im temperaturama? Ja sam na Navaku iÅ¡ao na krug odmora na 115C. Začas siđe ulje nazad na ispod 100 kad se ne čepi. Za 150C to ulje nije, saglasan sam, ali tu temperaturu je nemoguće postići ni na TD.

    Sa 5w-30 se penjala temperatura mnogo lakÅ¡e. Moguće da protočnije ulje bolje hladi i sebe i motor. Videćemo sad sa 0w-30, ali očekujem isti đavo kao sa ovim starim i da je 0w-20 bolji izbor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •