Results 1 to 5 of 5

Thread: 2021 Å*koda Octavia 2.0 TDI

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default 2021 Å*koda Octavia 2.0 TDI

    Planirao sam da uzmem Octavia RS TDI, ali naprosto ne mogu da se ubedim da izvadim pare iz džepa za Škodu. Iskoristim priliku da sada za zimovanje uzmem na nedelju dana novu šasiju, čisto eto da na malo dužoj turi vidim jel to ono što meni treba ili je to sad samo rezultat ovog Kovid beskonačnog prelistavanja oglasa polovnih kola.

    Ista tura kao pre 2 godine, dakle, negde oko 600km, oko 450km autoput ostalo planinski put. Itinerer vožen sa Meganom, tako da je bilo zgodno da se proceni koliko me zapravo košta Megan u tim kao "redovnim" uslovima vožnje.

    Nemam slika, automobil mi je izuzetno gadan. Liči mi na nekog čudnog mešanca Elantre i neke kineske kopije nečeg prestižnog. Prethodna karoserija je, ako ništa drugo, bar bila jasno Škoda dizajn. Ovo sad je loša kopija koreje, tako da nisam smogao snage da se bavim fotkanjem izgleda automobila. Ok, uvek ima lošije, može čovek da kupin novi BMW, ali šta da se radi neko mora da slusa i turbo folk. Zapravo imam slika, ali su te dve fotke i esencija zašto bi neko hteo da kupi Škodu. Ili to ja bar tako vidim. Što se dizajna tiče, karoserija je prilično nepregledna. Imao sam dosta muke da vidim bilo šta sa desne strane ako se uključujem pod bilo kakvim uglom, a ni vidljvost pozadi nije dobra uprkos tome što je limuzina.

    Gepek je ogroman. Nema tu mnogo dileme što se ovo kupuje. Da li nekom stvarno treba ovoliki gepek, ja pojma nemam. Stanemo na granici, pored nas čovek sa napunjenim do vrha Audi A6 karavanom i sa koferom gore, a skije pored kofera. Ne znam šta nose unutra stvarno, verovatno imaju šatore i agregat za ekspediciju. Što se tiče prostora u putničkom prostoru, ogromno je takođe. Klinci su se razbaškaraili pozadi, ima mesta pod nogama da se spakujemo još jednom. Sedišta su velika, ali na duže pruge nisu baš preterano udobna. Nisam uspevao da namestim donji deo naslona, dok je gospođa kukala na gornji deo naslona. Daleko od neudobnog, ali ista tura u Meganu je prošla bez ikakvih žalbi.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    U vožnji, auto je prilično udoban, daleko udobniji od onoga kako pamtim Oktaviju (nisam se vozio u pretposlednjoj restilizaciji, vozio sam on 15-16 modele). Apsolutno ono što mi je potrebno od putničkog automobila, a da pri tome ne ljulja previše kroz krivine. Po meni odlično pogođeno vešanje. ŠTo se tiče manevarskih sposobnosti, nisam bio u prilici da nešto eksperimentišem, ali je u toj nekoj bezbednoj porodičnoj vožnji, upravljanje bilo više nego dovoljno agilno. Nemam nikakvih amandmana.

    Motor je monstrum, to sam znao, ali me svaki put impresionira. Vuče ko besan, posebno u situacijama kad "kliknem" na reset tempomada na 150, a ja na 80. Povlači odmah i to sasvim korektno. Okej, nije isto na 1500 obrtaja ili 2000 kad turbina krene da puni svom snagom, ali ide to vrlo ugodno. Imao sam neke epizode sa 160-170 kad su mi pospali svi po kolima, a malo se otvorilo, auto apsolutno ne oseća te brzine. Oktavija je sjajno izolovana, što u kombinaciji sa niskim brojem obrtaja daje za rezultat da je vožnja vrlo tiha i totalno se čovek ne umori od buke, što je verovatno najveća razlika u odnosu na putovanje Meganom gde već 130 ima neprijatnu buku, a preko toga nikom nije zabavno. TDI troši univerzalno malo, to nije ništa novo. Bord kompjuter je pokazivao 5.1 prosek, dok je na planinskoj deonici ta potrošnja bila i ispod 5. Mereno na pumpi, potrošnja je 5.3l što je vrlo slično onome što bord pokazuje.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Nova Oktavija ima dosta moderniji infotainment sistem, tako da je dosta toga na dodir što baš i nije neka beneficija. Navikne se čovek, ali daleko od toga da je komotno. Mada ima duplih komandi na volanu, tako da možeš i da ignorišeš. Auto nije imao navigaciju, tako da sam se zezao sa AndroidAuto koji kada se povežeš kroz WIFI ima svojih bubica i trebalo mi je malo da ukapiram šta je redosled da bi proradilo. Da sam povezao telefon kablom možda bi bilo okej, ali nova Oktavija ima samo USB-C konektore što je značilo da sam morao da stanem na pumpu da kupim odgovarajući kabl (jer nemam ni jedan takav), ali i kada sam telefon povezao kroz USB-C OTG pa onda klasik USB-USBC, nije reagovao na to već je i dalje forsirao WIFI. Usvakom slučaju, mora malo da se pazi na redosled operacija inače neće da se zakači telefon propisno.

    Elektronika je takođe oplemenjena svim sistemima koji paze na vozača, što znači da ako ne date migavac da vas volan vuče u traku i slične radosti. Ili isključujete te sisteme kad god upalite auto ili počnete da vozite tako da ne smetate jedan drugom. Nije mi teško da 1000 puta dam migavac, ali je dosta glup osećaj kada hoćeš da obiđeš kamion/autobus pa izviruješ u suprotnu traku da vidiš isped, a volan vuče u suprotnom pravcu.... Ali to je generalno cena novih automobila, nije to samo Škoda.

    Za ~25k koliko košta, jedna solidna krstarica koja će da radi svoj posao bez mnogo neke drame. Imajući u vidu stanje stvari na putevima, nisam siguran koliko je 2.0 TDI racionalna kupovina jer da mi je neko stavio pod haubu 1.6 TDI u velikoj većini situacija verovatno ne bi ni primetio. Ono što sam primetio je da smo u odnosu na Megana uštedeli negde oko 6l goriva na 100km. Ono jesam otporan na te troškove, ali treba ih i znati.

    U principu, ako zanemarimo moje subjektivne probleme sa brendom, gabaritima i dizajnom, auto ko auto je baš dobar. U mom slučaju, auto je prevelik, previše ružan i ja nemam potrebu za ovako nečime. Verujem da ima dosta ljudi kojima ovaj auto pasuje #tamanica, tako da samo napred ako je to to.
    Last edited by zmaj; 23rd January 2022 at 11:18.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Kod mene dva komada u zgradi, jedan karavan i jedan limo. Zena cim je videla karavan vice kako je prelep. Tako da eto, pitaj zsnu, jer ti pojma nemas.

    Meni je bas sedan nesto cudan, ne deluje skladno iz nekih uglova. Kao ono kad turci nakaleme gepek na hatch.

    Karavan mi zbog toga deluje bolje.

    Ja stvarno nemam nekih posebnih zamerki na te automobile, ali to mi je kao da kupujem skije a stanem na njih jednom u 5 godina. Prosto ne zelim da patim zbog tog auta, jer ga neko izgrebao olupao, stoji, ne moze stane na garazno, depresijacija cene.

    Da ga dobijem kao sluzbeni ne bih se bunio sem ako to ne bi znacilo da moram da idem u kanc ili ubijam km svaki dan.

    Ja sam bas iznenadjen da megan toliko trosi. Ono jeste jaci 60ks od mog auta, ali +3 lit pri normalnoj voznji mi je bas puno.

  3. #3
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    Ne znam jesi li probao taj 1.6 al sam ga malo vozio po kraju i to ne ide nikako.
    Za 25k koliko košta 2.0, koja je to oprema?
    Ali dobro si opisao Škodu, taman tako da ga voziš i da se ne okreneš previše za njom kad je parkiraš

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Malolitražni motori u velikim karoserijama ne vole gradsku vožnju. NIsam probao 1.6 TDI u toj karoseriji, ali bi pretpostavio da troši manje u redovnom opsegu 120-140, tako da je samo pitanje što ti treba jači motor. Mene za 350km na 145 bukvalno nije obišlo više od 5 automobila. Realno, od tog malog motora bi možda mogla da me odbije samo eventualna dodatna buka ako se vrti više za istu brzinu.

    Pretpostavljam da je dobitna kombinacija 1.6TDI plus DSG za sličnu lovu.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Jes gadan, i još ono Š K O D A što piše preko gepeka katastrofa. Ali ko što kažeš ovo kupiš da se voziš u njemu kao veliki Šef. Pohvalno što ima fizičke cajgere, klima i radio predpostavljam na pipanje... užas. 1,6tdi u predhodnoj generaciji ide baš OK, daleko od anemičnog. Ali eto škoda i vlasnici nemaju teret "sportskog pedigrea" da sad u svemu moraju da forsiraju krivine.
    Ne sporim joj upotrebnu vrednost i uloženo/dobijeno faktor ali suvioše radim u excel tabelama i proračunima da bih samo an osnovu toga i auto uzimao. Pride onaj osećaj da će neko pomisliti da sam funkcioner u partijskom preduzeću kad me uz grayscale izbor boja tera na riganje. Inače OK auto
    Last edited by bruyoni; 29th January 2022 at 18:19.

    He who loses control, loses.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •